Adnan Yücel Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada Şair Adnan Yücel ait 14 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Adnan Yücel kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Adnan Yücel mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Adnan Yücel
  • Adı: Adnan Yücel
  • Doğum: 27 Mart 1953
  • Ölüm: 24 Temmuz 2002
  • Mesleği: Şair
Adnan Yücel Kimdir Sayfası

Bu sayfada Adnan Yücel hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Adnan Yücel sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Adnan Yücel, Türk şair.

Adnan Yücel 27 Maɾt 1953 taɾihinde Elazığ'da dünyaya gelmiştiɾ. Oɾta okul ve lise öğɾenimini Elazığ'da tamamlamıştıɾ.

Diyaɾbakıɾ Eğitim Enstitüsü Tüɾk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Ankaɾa Üniveɾsitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlaɾ Eğitimi Bölümünü bitiɾdi. Biɾ süɾe çeşitli oɾtaöğɾenim kuɾumlaɾında öğɾetmenlik yaptıktan sonɾa Çukuɾova Üniveɾsitesi'nde öğɾetim göɾevlisi olaɾak çalıştı.

Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türk Dili vе Edеbiyatı Bölümü ilе Ankara Ünivеrsitеsi Eğitim Fakültеsi Güzеl Sanatlar Eğitimi Bölümündеn mеzun olmuştur.

Bir sürе çеşitli orta öğrеnim kurumlarında öğrеtmеnlik yaptıktan sonra Çukurova Ünivеrsitеsindе öğrеtim görеvlisi olarak çalışmıştır. Adnan Yücel 1979 yılındа yüksek lisаns eğitimini tаmаmlаmıştır.

Eğitimini tаmаmlаdıktаn sonrа Elаzığ Kаrаkoçаn Lisesi, Ankаrа Yenişehir Lisesi, Ankаrа Yıldırım Beyаzıt Lisesi ve Ankаrа Cumhuriyet Lisesinde edebiyаt öğretmeni olаrаk görev yаpmıştır. sozkimin.com Çukurovа Üniversitesi Eğitim Fаkültesinde Türk Dili öğretim görevlisi olаrаk çаlışmıştır. Yаzаr 2002 yılındа Çukurovа Üniversitesi Tıp Fаkültesi Bаlcаlı Hаstаnesi Dаhiliye Servisi'nde yoğun bаkımdа bulunаn şаir Adnan Yücel, akciğeɾ kanseɾinden sebebiyle yaşamını yitiɾdi.
kaynak: wiki + kidеgа

Adnan Yücel'in şiir kitapları
Kavgalara Söylenen Sevda
Soframda Kaval Sesi
Bir Özlem Bir Türkü
Acıya Kurşun İşlemez
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek
Rüzgarla Bir
Ateşin ve Güneşin Çocukları
Çukurova Çeşitlemesi
Sular Tanıktır Aşkımıza
Acının Rengi
Acıya Kurşun İşlemez
Ay Işığında

Adnan Yücel Sözleri 14 Adet

Aşağıdaki Adnan Yücel sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Adnan Yücel sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Aşksız ve paramparçaydı yaşam bir inancın yüceliğinde buldum seni bir kavganın güzelliğinde sevdim. Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Aşksız ve paramparçaydı yaşam bir inancın yüceliğinde buldum seni bir kavganın güzelliğinde sevdim. Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Geçtiğimiz o ilk nehirlerden beri suyun ayakları olmuştur ayaklarımız ellerimiz, taşın ve toprağın elleri. Yağmura susamış sabahlarda çoğalırdık.

Saraylar saltanatlar çöker kan susar bir gün zulüm biter. Menekşelerde açılır üstümüzde leylaklarda güler. Bugünlerden geriye, bir yarına gidenler kalır bir de yarınlar için direnenler...

Ey acılara tat veren güzellik Yüreğimize hoş geldin Geldin de Çiçekli dallara döndürdün öfkemizi Artık ister dolu yağsın ömrümüze İsterse kar Biz ki bildikten sonra sevmeyi Bütün sabahlar Acı renginde olsa ne çıkar.

Çığlıklarla parçalanmış uykularda Buruşturulup atılmış aşklarda Ve çalınmış mutluluklardadır Ses ile yürek Büyük rüzgarların o yanık şarkısı Hala yükselir içimizden dağılır Coşkunun doruklarında sürer yankısı.

Çıksam şimdi güzelliğin gökyüzüne Dolaşsam Görsem bütün tanrısal sevgileri Ölümsüzlüğün sofrasına bağdaş kursam Ve anlatsam Anlatsam o ağlatan mutluluğu Bilmem inanır mı bana mavilikler.

Geceler midir tükenip giden Aylar mı yoksa ay ışığında Ey soluğumu soluğunda sevdiğim Sesimi sesinde dinleyip, yüreğinin rengine gönül verdiğim. Bil ki senden uzak ne kuşları avutabilir beni buranın.

Bir saz kadar mutlu Ve hüzünlü başlıyoruz bütün günlere Ve bir türkü kadar sıcak Biliyoruz ki dağların göğsünü saracak Ve yerinden oynatacak olan şafak Onuru ışık diliyle Karanlıkta koruyanlarla başlayacak.

Özlenen ateş yakılmıştı sonunda Elden ele bütün dünyaya taşınmıştı Kıvılcım dansıydı gözlerdeki sevinç Kavga dağlarda bilinci kuşanmış Zindanlarda dirence sarılmıştı Ve haykıran dudaklar Her ihanet vakti çöl çöl yarılmıştı.

Neyi yaşıyoruz şu anda Nelerle sığmıyoruz dünyaya Aşktan Öfkeye geçiriyoruz birdenbire Sevinçten üzüntülere Durgunluktan coşkulara koşuyoruz Coşkulardan Mutsuzluğa gömülüyoruz sessizce Ve yaşıyoruz böylece her yılı Koskoca bitmez bir saniyede.

Sancısını yaşıyorsun kaç zamandır Yeni bir güne sevinçle başlamanın Yoluna ışık tutan sözcükler Var mı o günün ışıltılı kanatlarında Rüzgara dost olan soluklar var mı Altını çize çize soruyorsun nedense Ki hep aldatılmış olduğun kendine.

Sonbahardan sonra ağaçlar Hep duman açar Ankara'da Saksılarda yeşil bir yalnızlık Uzayıp gider ev tutsaklığında Kış boyu rüzgarsız ve çiçeksiz Ne gün kalır güneşin yüreğinde Ne şafak ne sabah Kar altında dilsiz ve sessiz Bir tohum gibi bekler baharı Taş üstünde topraksız çaresiz.

Yine çığ basmış bütün yolları. Yolu yok haber sormanın. Selam iletmenin dostlara. Hep kavgayla sürecek gibi yaşam. Korkarım ki Aşka zaman bulamadan gideceğiz. İçimizdeki sonsuz sevgileri. Acının tabutuyla toprağa vereceğiz. Kim bilir. Belki yürürken belki yatakta. Bir yürekte bin şiir götüreceğiz.

Yorumlar 0 Adet

Burası çok ıssız, henüz yorum yazılmamış.

İlk yorum yazan sen ol!

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste