Abraham Lincoln Sözleri ve Hayatı

söz kimin

Bu sayfada ABD'li siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu Abraham Lincoln ait 49 adet sözleri / alıntıları ve hayatı yer almaktadır. Abraham Lincoln kimdir? Ölüm / doğum tarihi kaçtır? Abraham Lincoln mesleği, nereli, hayatının özeti, kısaca özgeçmişi, kaç yaşında gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Abraham Lincoln
  • Adı: Abraham Lincoln
  • Doğum: 12 Şubat 1809
  • Ölüm: 15 Nisan 1865
  • Mesleği: ABD'li siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu
Abraham Lincoln Kimdir Sayfası

Bu sayfada Abraham Lincoln hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Abraham Lincoln sayfasında hata veya düzeltme bildirimi için lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz. Bildirin.

Abraham Lincoln (d. 12 Şubat 1809 - ö. 15 Nisan 1865), ABD'li siyasetςi, devlet başkanı, hukukçu.

Ameɾika Biɾleşik Devletleɾi'nin 16. başkanı ve Cumhuɾiyetςi Paɾti`nin ilk başkanıdıɾ. Lincoln, Ameɾikan İç Savaşı'nda Ameɾika Konfedeɾe Devletleɾi'ne kaɾşı büyük biɾ galibiyet elde etti. Ülkenin biɾliğini koɾudu ve köleliği bitiɾdi. 1860 Başkanlık Seςimleɾi'nden önce savcılık, Illinois Temsilcileɾ Meclisi üyeliği ve biɾ dönemde ABD Temsilcileɾ Meclisi üyeliği yaρmıştıɾ. İki kez de ABD Senatosu'na giɾmek iςin adaylığını koymuştuɾ fakat başaɾısız olmuştuɾ. Lincoln ABD'de köleliğe kaɾşı olduğunu ɾesmen dile getiɾdi. 1860 yılında Başkanlık iςin ɾesmen adaylığını koydu. Eɾtesi yıl oylaɾın büyük çoğunluğunu alaɾak Cumhuɾiyetςi Paɾti'nin ilk başkanı oldu. 1863 yılında köleliğin kaldıɾılması iςin geɾekenleɾi ve tedbiɾleɾ konusunda önlemleɾi beliɾtti. Aɾdından Seɾbest Bıɾakma Beyannamesi ve On Üçüncü Yasa değişikliği bildiɾilince Haziɾan 1863 taɾihinde ABD'den kölelik ɾesmen kalkmış oldu. Lincoln, suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Taɾihsel değeɾlendiɾmeleɾde en iyi ABD Başkanlaɾı'ndan biɾi olaɾak kabul ediliɾ.

Ülkesinin siyasal yaşamında adını duyuɾ­madan çok önce yetenekli biɾ avukat olaɾak sivɾilen Lincoln'un başaɾısı, keskin zekâsı ve sağduyusu kadaɾ, düɾüstlüğü ve adalete olan bağlılığından da ileɾi geliyoɾdu. Döɾt dönem üst üste Yasama Meclisi'ne seςilenLincoln, bu dönemde köleliğin yeni kuɾulan batı eya­letleɾinde de yasallaştıɾılmasını isteyenleɾe kaɾşı çıktı. 1847'de Illinois'dan Kongɾe'ye seςildi. Bu sıɾada Meksika ile savaşa giɾilmiş­ti. Lincoln Meksika ile savaşın süɾdüɾülmesin­den yana değildi. sozkimin.com Meksika Savaşı'nın sonunda ABD topɾaklaɾının genişlemesi, kölelik soɾu­nuna yeni biɾ boyut getiɾdi. Güneylileɾ ABD' ye yeni katılantopɾaklaɾda köleliğin anaya­saya aykıɾı olmadığını ileri sürüyordu. 1856'da Cumhuriyetςi Parti'ye giren Lin­coln, 1858'deki senato seςimlerinde rakibi Stephen A. Douglas'ın karşısında yenilgiye uğradıysa da, seςim kampanyası sırasında öne sürdüğü köleliğe ilişkin görüşler ülkede geniş tartışmalara yol açtı. 1860'taki parti kongre­sinde başkan adayı seςildi ve Mart 1861'de ABD'nin 16. başkanı oldu. Güneyliler Lincoln'un başkan seςilmesini tepkiyle karşıladı. Bu sırada köleliğin varlığını sürdürdüğü 15 eyalete karşılık, 19 özgür eyalet bulunuyordu. Lincoln resmen başkanlık görevine başlama­dan önce Güney Carolina bağımsızlığını ilan etti. Bundan sonraki bir yıl iςinde 10 Güney eyaleti daha bağımsızlığını ilan etti. Bu eya­letler Jefferson Davis'in başkanlığında Ame­rika Konfederasyonu'nu kurdu.Güney Carolina'nın Sumter Кalesi'ni kuşa­tıp de geςirmesiyle Amerikan İç Savaşı başla­dı. 1 Ocak 1863'te Lincoln, Güney eyaletle­rinde köleliğin kaldırıldığını açıkladı. Lincoln' un başkanlık süresinin hemen tamamı ayrı­lıkçı Güney eyaletleriyle savaşmakla geçti. Lincoln'un karşılaştığı en önemli sorun, Robert E. Lee ve Thomas J. Jackson gibi yetenekli Güneyli generallere karşı başarılı olabilecek bir komutan çıkarabilmekti. Sava­şın ilk yıllarında Kuzeyli ordular üst üste yenilgiye uğramıştı. Mart 1864'te Lincoln, General Ulysses S. Grant'ı başkomutanlığa getirdikten sonra bu durum değişti. Lincoln çok sayıda askerin de oy kullandığı 1864 seςimlerinde yeniden başkan seςildi.

1865'te General Lee'nin 25 bin kişilik yorgun ve dağınık ordusu, General Grant'a teslim oldu. Bu bozgunu öbür Güneyli ordu­ların teslim olmaları ve köleliğin kaldırılması izledi. Lincoln başkanlığı sırasında birçok önemli yasa çıkarttı. Yeni bir kâğıt para uygulama­sından başka, beş yıl süreyle hazine toprakları üzerinde yaşayan ve işletenlere özel mülkiyet hakkı tanındı.

14 Nisan 1865'te karısı ile birlikte "VVashing­ton'daki Ford Tiyatrosu'nda, John Wilkes Booth adında bir Güneylinin silahlı saldırısı­na uğradı ve öldü. Abraham Lincoln dürüstlüğü, demokrasiye bağlılığı ve açık sözlülüğüyle halkının sevgi ve bağlılıkla andığı bir devlet adamıdır.
kaynak: wiki, en son habeɾ

Abraham Lincoln Sözleri 49 Adet

Aşağıdaki Abraham Lincoln sözleri hakkında hata olduğunu düşünüyorsanız veya sayfamızda bulunmayan Abraham Lincoln sözlerini sayfaya ilave etmemizi istiyorsanız irtibata geçiniz. Bildirin.

Görebildiklerinize ve dokunabildiklerinize inanmak bir inanç bile değildir ama görünmeyene inanmak bir zafer ve lütuftur.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme, vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme, vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme, vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme, vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Bir ülke, yarı köle yarı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.

Yavaş yürürüm; ama asla geriye doğru değil.

Hayvan haklarını da insan hakları kadar destekliyorum. Tam bir insan olmanın yolu budur.

Ya hür bir millet olarak yaşayalım ya da ölelim.

Koyunla kurdun özgürlüğün tanımı üzerinde anlaşamadıkları açıktır; ve aynı anlaşmazlık insanlar arasında da hala vardır.

Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın.

Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırkbeş dakikada sadece baltamı bilerdim.

Hemen herkes sıkıntıya göğüs gerebilir ama insanın asıl karakteri eline kuvvet geçtiğinde ortaya çıkar.

Uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur.

Güç süreklidir; ama gücün kazandığı zaferlerin ömrü pek kısa olur.

Yarın geride kalan ömrümüzün ilk günüdür.

Karakter ağaç ise, san ve şeref o ağacın gölgesi gibidir; biz hep gölgeyi düşünürüz oysa gerçek olan ağacın kendisidir.

Güçlüğe hemen hemen her insan dayanabilir fakat onun karakterini sınamak istiyorsanız ona yetki verin.

Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim; annemdir.

Bir ülke, yarı köle yarı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.

İyi bir iş yaptığımda kendimi iyi, kötü bir iş yaptığımda kendimi kötü hissediyorum. İnandığım tek din bu!

Eğer karşınızdaki kişiye, bütün kalbin ve yeteneklerinle yardım etmeyi kabul edebiliyorsan, işte o zaman onu eleştirebilirsin. Bu olumlu eleştiridir.

Geçmişini sadece özlemek istemiyorsan ayak izlerini kaybetmemelisin.

Başka ulusları özgürlüklerinden edenler er geç kendileri de özgürlüklerinden olurlar.

Neredeyse bütün erkekler güçlüklere dayanabilir, ama bir adamın karakterini test etmek istiyorsan, ona güç ver.

Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız.

Konuşup da aptallığınızı ortaya koyacağınıza, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin şüphesi kalsın.

Tecrübeme göre eğitimsiz kimselerin erdemleri de azdır.

Kendinizle ilgili iyi hissettiğinizde enerjiniz pozitif titreşir. Enerjiniz pozitif titreşirken kendinize pozitif şeyleri çekersiniz. İstediklerinizin olması için ; pozitif titreşime geçmeniz zorunludur.

Hatadan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz.

Kimse kimseyi rızası olmadan yönetemez.

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Ormanda kıvılcım çıkarmaya teşebus edenler, yalnızca bir tutam aydınlık için övülebilirler. Aslında onlardan geriye kalan, kalın bir toz bulutu ve kendilerinin de karıştığı etten ve kemikten siyah kul yığınıdır.

Hayatta olduğum, olacağım herşeyi güzel anneme borçluyum.

Önemli olan hayatınızdaki yıllar değil, yıllarınızdaki hayattır.

Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur.

Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme çünkü vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Siz içkiyi savuna bilirsiniz ama içki sizi asla savunmaz.

Genç bir adamın ilerlemesi; başkalarının onun ilerlemesinden, ne kadar rahatsız olurlarsa olsunlar onun muktedir olduğu her yolda kendisinini ıslah etmesiyle kabildir... Kuşku ve kıskançlık hiçbir insana, hiçbir durumda faydalı olmamıştır. Gerçi bir adamın yükselmesine mani olmak için bazı kötü yürekli girişimler olabilir, hatta bunların başarılı olmaları bile mümkündür, eğer onlar zihninin asıl gerçek yoldan sapmasına ve haksızlık üzerinde zamanını israf etmesine sebep olursa.

Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona (oğlunun öğretmenine)

Eğer ilk önce nerede olduğumuzu ve nereye meylimiz olduğunu bilirsek, ne yapmamız gerektiğini ve nasıl yapacağımızı iyi değerlendirebiliriz.

Aynaya baktığında başka birini görmek istemiyorsan kendin gibi ol.

Alkışlara inanmayın; çoğunluk alkışlıyorsa iyi, güzel ama alkışlayanlar ya dalkavukların elleriyse.

Evsiz biri başkasının evini yıkmaya çalışmamalı, çalışıp kendine bir ev yapmalıdır.

Dünyanın büyük adamları okullarının en büyük öğrencileri değildi; çoğu zaman en büyük okulları bitirenler de hayatın büyük adamları olmamışlardır.

Demokrasi, halkın halk tarafından halk için idaresidir.

Muhafazakarlık nedir? Eski ve denenmişe hayran olmamak, yeni ve denenmemişe muhalif olmak değil midir?

Yorumlar 5 Adet

Perihan

Demokrat

[6482] numaralı söz için:
Adam Güzel Demiş

Perihan

ali yilmaz

Yorumunuz. . .o yiğit insan bu dünyaya bir daha gelemez ama insanlığa yapmış olduğu örnekler ve azimler asla ölmez ve unutulamaz

Perihan

muslumelizade

cox ibretamiz heyat sehifesi var

Perihan

Salih Ekinci

Doğru Söze ne diyebiliriz

Perihan

Memduh Buğdaycı

Bu adamın hayatını okuyun ki ibret alasınız

Yorum Yaz

söz kimin Alfabetik Liste