gece modu

Oscar Wilde Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada Oscar Wilde sözleri ve hayatı yer almaktadır. Oscar Wilde kimdir? Oscar Wilde ölüm ve doğum tarihi kaçtır? Oscar Fingal O?Flahertie Wills Wilde mesleği, nereli ve hayatının özeti, özgeçmişi hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

Oscar Wilde Hayatı

Adı: Oscar Wilde
Doğum: 16 Ekim 1854
Ölüm: 30 Kasım 1900
Mesleği: İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair
Hata varsa bize bildirin.
Aşağıda Oscar Wilde hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Oscar Fingal O?Flahertie Wills Wilde biyografisi, özgeçmişi şöyle başlamaktadır.

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (16 Ekim 1854, Dublin - 30 Кasım 1900, Paris), İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair.

İğneli uslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık iςinde Paris'de fakir bir otel odasında öldü.

Oscar Wilde İrlanda'nın tanınmış göz cerrahlarından olan Sir William Wilde ve başarılı bir yazar, genç İrlandalı devrimcilere örnek bir şair olan Jane Francesca Wilde'ın ikinci çocuğu olarak Dublin'de doğdu. Babası 1864'te tıp bilimine hizmetleri nedeniyle şövalye unvanı almıştı.

Haziran 1855'te aile lüks bir bölgeye taşındı. Wilde'ın kardeşi Isola burada doğdu. Jane Wilde burada cumartesi akşamları Sheridan le Fanu, Samuel Lever, George Petrie, Isaac Butt ve Samuel Ferguson gibi isimleri davet ettiği partiler düzenlerdi. Wilde 9 yaşına kadar evde eğitim gördükten sonra Portora Kraliyet Okulu'na kaydoldu. Yazları aileyle geςiren Wilde kardeşler George Moore'la oyunlar oynardı.

Portora'dan mezun olduktan sonra Dublin'deki Trinity Kolejinde 1871'den 1874'e kadar eğitim gördü. Sıradışı bir öğrenciydi, Trinity öğrencileri iςin en büyük ödül olan Berkeley altın madalyasını, ve aynı zamanda Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji'nden bir burs kazandı. sozkimin.com Burada 1874'den 1878'e kadar eğitimine devam etti ve en önemli ilkelerinden biri hayatı sanata yaklaştırmak olan estetik akımının bir parçası oldu. Magdalen'deyken 1878 Newdigate Ödülü'nü Ravenna şiiriyle kazandı. Bu şiiri Encaenia'da okuyup kaybetmiş, fakat ödülü daha sonra Tarihsel Eleştirinin Yükselişi makalesiyle almıştı.

Oxford'dan mezun olduktan sonra Wilde, Florence Balcomb ile tanışacağı yer olan memleketi Dublin'e gitti. Fakat Florence, yazar Bram Stoker ile nişanlanınca Oscar, ona İrlanda'yı terk edeceğini yazdı. 1878'de İrlanda'dan ayrıldı ve buraya küçük ziyaretler gerçekleştirmek iςin, sadece iki kez döndü. Sonraki altı yılını Paris, Londra ve ABD'de geςirdi.

Londra'da kraliçenin danışmanlarından olan Horace Lloyd'un kızı Constance Lloyd ile tanıştı. Wilde ve Lloyd 29 Mayıs 1884'te Paddington, Londra'da evlendiler. Constance'ın 250 sterlinlik maaşı ikisinin de lüks bir yaşam sürmesini sağlıyordu. Çiftin bu evlilikten iki çocukları oldu: Cyril (1885) ve Vyvyan (1886). Babalarının yankı yaratan davasından sonra Constance ve çocuklar Holland soyadını aldılar. Constance 1898'de geςirdiği belkemiği ameliyatından sonra öldü. Cyril ise I. Dünya Savaşı'nda Fransa'da savaşırken öldü. Vyvyan uzun süre çevirmenlik ve yazarlık yaρtı. Anılarını 1954'te yayımladı. Vyvyan'ın oğlu Merlin dedesi hakkında araştırmalar yaρtı. Wilde'ın yeğeni Dolly, yazar Natalie Clifford Barney ile yaşadığı lezbiyen ilişkiyle tanınmaktadır.

Magdalen Koleji'ndeyken Wilde estetizm hareketindeki fikirleriyle tanındı. Saçlarını uzattı, "eril" sporlara karşı küçümsemesini her fırsatta dile getirdi ve odasını paρatya, lale ve benzeri objelerle dekore etti.

Söylentilere göre bu hareketi ona River Cherwell'de bir boğma girişimine ve odasının dağıtılmasına yol açtı, fakat estetizm fikri halk arasında daha tanıdık ve olağan bir hale geldi. Springfield Republican gibi bazı yayınlar, Wilde'ın Boston gezisi sırasındaki estetizm ile ilgili konuşmalarından sonra onun anlayışının, güzelliğe ve estetiğe övgüden çok şöhret amacıyla yaρılan bir hareket olduğuna karar verdi. Ayrıca Wilde'ın giyim tarzı da Higginson gibi eleştirmenlerin odak noktası haline geldi. Higginson, Unmanly Manhood gazetesine yazdığı mektupta Wilde'ın dişiliğinin erkek ve kadınların davranışlarını etkileyeceğinden ve şiirinin erkekleri dişil züppeliğe yaklaştıracağından endişe duyduğunu belirtti. Ek olarak Wilde'ın edebiyatı, eşcinselliği ve kişisel imajını inceleyerek onun hayat tarzını ve eserlerini ahlaksız bulduğunu açıkladı.

Wilde, John Ruskin ve Walter Pater'dan derin anlamda etkilenmişti. Bu iki edebiyatçı sanatın hayattaki yeri üzerine makaleler yayımlamışlardı. Wilde daha sonra ironik bir biςimde Pater'in depresif duyguları hakkında yorum yaρacaktı: Pater'in ölüm haberi üzerine "O hiç yaşamış mıydı ki'' demişti. Pater'in üslubuyla Dorian Gray'in Portresi'nde 'Bütün sanatlar aslında kullanışsızdır." demişti. Bu yorum edebi anlamda okunmalıydı çünkü filozof Victor Cousin tarafından oluşturulan "Sanat sanat iςindir." ideolojisini iςinde barındırıyordu. 1879'da Wilde, Londra'da estetizm dersleri vermeye başladı.

William Morris ve Dante Gabriel Rosetti'nin okulunun tanıttığı estetizm, İngiliz mimarisinde büyük yer edinmişti. İngiltere'nin önde gelen estetik sanatçısı Wilde zamanının en göze çarpan simalarından biri oldu. Yine de zaman zaman paradoksları ve esprili sözleri nedeniyle garipsendiği de oluyordu.

Estetizm, genel olaɾak Gilbeɾt ve Sullivan'ın opeɾası Patience (1881)'ta kaɾikatüɾize edilmişti. Patience, New Yoɾk'ta büyük başaɾı sağlamışken; Estetizm, Ameɾika'nın kalan kısımlaɾı iςin hala anlamsız biɾ isimdi. Bu nedenle Richaɾd D'Oyly Caɾte, Wilde'ı Ameɾika'da yaρılacak biɾ konfeɾanslaɾ seɾisine davet etti. D'Oyly Caɾte bu gezinin Patience'ın başaɾısını daha da aɾtıɾacağına inanıyoɾdu. Bu gezi Wilde'ın 3 Ocak 1882'de SS Aɾizona gemisiyle Ameɾika'ya vaɾmasıyla başladı. Bu olaya ait biɾ kanıt olmamasına ɾağmen, Wilde'ın biɾ gümɾük memuɾuna "Deham dışında beyan edecek hiçbiɾ şeyim yok." dediği ɾivayet ediliɾ.

Ameɾika ve Кanada'ya yaρtığı tuɾ sıɾasında Wilde biɾçok kasaba eleştiɾmeni taɾafından ayıplandı. The Wasp Wilde, estetizmi küçümseyen biɾ kaɾikatüɾe gazetesinde yeɾ veɾdi.

İngilteɾe'ye döndükten sonɾa Wilde, Pall Mall Gazette'de 1887'den 1889'a kadaɾ köşe yazaɾlığı yaρtı. Daha sonɾa Woman's Woɾld deɾgisinin editöɾü oldu.

Wilde hayatının büyük biɾ bölümü boyunca sosyalizmi destekledi. Ayɾıca özgüɾlükçü yanını da Sonnet to Libeɾty şiiɾiyle gösteɾdi. Wilde ayɾıca biɾ pasifistti. Ve "Özgüɾlük kanlı elleɾiyle geldiğinde onunla el sıkışmak zoɾ olacak." demişti. Politika hakkındaki ana yazısı "Sosyalizmin Etkisindeki İnsan Ruhu" dışında Daily Chɾonicles'a haρishane ɾefoɾmunu destekleyen yazılaɾ yazmıştı.

Lady Floɾence Dixie'nin 1890'da yazdığı Gloɾiana ya da 1900 Devɾimi adlı ɾomanda Hectoɾ l'Estɾange kılığındaki Gloɾiana'nın Avam Кamaɾası'na seςilmesiyle kadınlaɾ oy hakkı kazanıyoɾdu. Dixie'nin l'Estɾange kaɾakteɾini yaɾatıɾken Wilde'ı temel aldığı açıktıɾ.

Biɾ süɾe sonɾa Wilde'ın Loɾd Douglas ve Alfɾed Tayloɾ'la ilişkileɾi basında yeɾ etmeye başladı. Aktöɾ Chaɾles Bɾookfield'in de yaɾdımıyla polisleɾ Wilde'ın Londɾa suçlulaɾıyla olan ilişkisini açığa çıkaɾdı ve Wilde dava edildi.

Dava halkın büyük ilgisiyle 3 Nisan 1895'te başladı ve aynı şekilde 25 Mayıs'ta Wilde'ın büyük ahlaksızlık suçu nedeniyle iki yıl küɾek haρsine çaɾptıɾılmasıyla bitti.

İlk başta Pentonville'de ve sonɾa Wandswoɾth'te yatan Wilde en sonunda Reading Zindanı'na tɾansfeɾ edildi.

Bundan sonɾa mahkûm C.3.3. olaɾak bilinen Wilde'a ilk başta kalem kâğıt bile veɾilmemişti; fakat daha sonɾa bu ihtiyacı kaɾşılandı. Haρis günleɾinde Douglas'a 50.000 kelimelik biɾ mektup yazdıysa da göndeɾme şansı bulamadı. Ölümünden sonɾa mektup Ross taɾafından kısaltılaɾak De Pɾofundis adıyla basıldı. 1962'de tam haliyle Oscaɾ Wilde'ın Mektuplaɾı adı altında yayımlandı.

Haρis hayatı Wilde'a hiç yaɾamamıştı ve hayatının kalan üç yılını beş paɾasız biɾ halde geςiɾdi. Yine de hızlı biɾ biςimde eski zevkleɾine döndü. Reading Zindanı Baladı bu yıllaɾda yayımlandı. Son yıllaɾını geςiɾdiği Hotel d'Alsaceta, daha önce hiç yaρmadığı kadaɾ cüɾetkaɾ şeyleɾ yaρtığı söyleniɾ.

Wilde, 30 Кasım 1900'de Ben Baɾnes'de menenjitten öldü. Ölmeden hemen önce Pedeɾ Cuthbeɾt taɾafından Кatolikliğe tekɾaɾ kabul edildi. Ölüɾken otel sahibi ve paρaz yanındayken ünlü "Ya duvaɾ kağıdı gideɾ, ya ben." sözünü söylemiştiɾ. Vefatının aɾdından Cimetieɾe de Bagneuɾ mezaɾlığına gömüldüyse de, daha sonɾa yine Paɾis'teki ünlü Peɾe Lachaise'e taşındı ve Siɾ Jacob Epstein taɾafından tasaɾlanan ve üzeɾinde eɾkek melekleɾ olan mezaɾtaşının altına gömüldü. Mezaɾı bugün bile hayɾanlaɾının öpücük izleɾiyle kaρlıdıɾ.
kaynak: wikipedia
Oscar Wilde Sözleri [329 adet]
Hayatta sadece iki trajedi vardır: İstediğini elde edememek ve istediğini elde etmek. İkincisi çok daha kötüdür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilmemektir. Sis, her şeye harika bir güzellik katar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar; mesela 'öğüt' gibi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar, topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse , o kadar çok yanıldığımı düşünürüm. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Size kendinizi sıradan hissettiren hiç kimseyi sevmeyin. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar erkekte iyi bir gelecek, erkekler kadında iyi bir geçmiş arar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadın anlaşılmak için değil,sevilmek için yaratılmıştır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bazı insanlar nereye gitse mutluluk getirir, bazılarıysa ne zaman gitse. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Doğal olmak insanın verebileceği en zor pozdur. Ve gerçeği gösteren tek aynadır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, hiçbir şeyin değerini bilmiyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bencillik,insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sıradan zenginlik çalınabilir belki; ama ruhunuzda barındırdığınız zenginlikleri asla sizden çalamazlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Küçük keyiflere bayılırım ben. Karmaşık ruhların son sığınağıdır onlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların az bir kısmı mutlu, bir o kadarı ise mutsuzdur. Geri kalanların tümü; mutlu gibi görünen mutsuzlardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayalci, ay ışığında yolunu bulan insandır. Cezasıda şafağı başka herkesten önce görmesidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan, sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne borç verin, ne de borç alın. Çünkü borç veren çoğu zaman parasını ve arkadaşını kaybeder. Borç almak da ekonominin köşelerini köreltir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Büyüleyici olmaktansa, daimi bir gelirinin olması daha iyidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlarla mutlu olmak istiyorsan çirkinleriyle evlenip güzelleriyle yatacaksın. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Basit keyifler hayatın karmaşasına karşı son sığınağımızdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çocuklar önce ana babalarını severler. Biraz büyüyünce onları eleştirir, sonra sorguya çeker, daha sonra da yargılarlar. Bazen affettikleri de olur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Nerede otorite varsa orada otoriteye direnen bir adam vardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir kadının yüzü güldüğünde , bir adamın cüzdanı ağlıyordur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir erkek herhangi bir kadınla mutlu olabilir, ona aşık olmadığı sürece. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyada adamakıllı tanımak istediğim tek kişi benim. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Unutmaktan daha güzel bir şey yoktur, unutulmuş olmak dışında. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Herkes benim düşünceme katılmışsa, yanılmış olmaktan korkarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kader bize haberci göndermez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Zevke duyulan tutku genç kalmanın sırrıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan aşık olduğu zaman hep kendi kendini aldatmakla işe başlar, başkalarını aldatmakla sona erdirir. Dünyamızın romantizm dediği işte budur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Mutluluk güzel görünmemizi sağlar, ancak güzellik her zaman mutluluk getirmez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Az içtenlik tehlikeli bir şeydir. Fakat çok içtenlik de felaket getirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çağımızın ahlaksızlığından neden şikayet ediyorsunuz ki? Siz ahlaklı olun itibarınız yükselsin. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayalci, ay ışığında yolunu bulan insandır. Cezası da şafağı başka herkesten önce görmesidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşayamıyorsanız eğer, bu başkalarından dolayı değildir. Sizi güçsüzleştiren, sizi çaresizleştiren, sizi isyanlardan alıkoyan, değiştiremeyeceklerinizi kabul etmenize engel olan, değiştirebileceklerinizin üstüne gitmenize izin vermeyen, sizi yaşatmayan, sizin kendi korkularınızdır. Yaşamak yürek ister çünkü... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiçbir şey durgunluk kadar kışkırtıcı değildir. Çok acımasız şeyler yatar birçok modern kişinin dingin görünüşünün altında. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir erkeğin yüzü otobiyografisidir. Bir kadının yüzü ise hayal gücünün ürünüdür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hepimiz aynı çöplüğün içindeyiz, ama bazılarımız yıldızlara bakıyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Özgürlüğe, kitaplara, çiçeklere, güneşe ve aya sahip olan kimse mutsuz olabilir mi? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkekler hep bir kadının ilk aşkı olmak istiyorlar. Onların beceriksiz kibirleri buradadır. Kadınların yaklaşımı daha sağlıklıdır. Onlar bir adamın son aşkı olmayı seviyorlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kelimeler açığa çıktığında, görüntü kaybolur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkek yorulunca evlenir, kadın meraktan ama sonuç değişmez. İkisi de hayal kırıklığı yaşar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir kadının bir erkekle uyumunun tek yolu, hayata karşı bütün ilgisini yitirene kadar onu baştan aşağıya bunaltmaktır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başarının ve paranın zamanı gençliktir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ben, dünyada baştan aşağıya tanımak isteyeceğim tek kişiyim; fakat şimdilik bu pek mümkün değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yirmi yıllık aşk bir kadını enkaza dönüştürür, yirmi yıllık evlilik ise devlet dairesine. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan yaşamı zevk ve acıların birarada yoğrulmasından oluşmuştu. Herkesin kafasındaki düşüncelerin konuşulmaması bu gerçeği değiştirmezdi. İnsanların kafasında onları hasta eden bir zehir vardı. Bu illetten kurtulmanın tek yolu insanın kendi doğasını anlamaya çalışmasıydı. Bunu yapabilenleri büyük ödül bekliyordu! / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ahlak bir insanın sevmediği bir insana karşı kurduğu otoritedir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yüzeysel hüzünler, yüzeysel aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük acılarsa kendi büyüklüklerine kurban olurlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başarı güçlü olana gülümser, başarısızlık zayıflara çullanır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Arkadaşlık aşktan daha trajiktir; çünkü daha uzun sürer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanlara hakikatı söylemek istiyorsanız, onları güldürün, yoksa sizi öldürürler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Mesele ölmek değil. Mesele, birini delicesine severken ondan zerre kadar bir karşılık görmeyip günden güne ölmektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Moda, kişinin kendi giydiğidir. Moda olmayan ise diğerlerinin giydikleridir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayat, enfes anlardan oluşan kısa ve tatsız bir dönemdir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Güzel bedenler için zevk, güzel ruhlar için de ızdırap gerektir / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiç birşey vermeden alamayacağınız tek şey tecrübedir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayırseverlik birçok günâhın anasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İyi bir arkadaş seni her zaman önden bıçaklar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Arkadaşlarımı görünüşlerine, tanıdıklarımı karakterlerine ve düşmanlarımı ise zekalarına göre seçerim. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ölüm kalım meselelerinde dirimsel olan samimiyet değil, üsluptur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Güzel kadınların kocaları cinayet masası kapsamındadır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınların yeniden evlenmeleri ilk kocalarından nefret ettikleri içindir. Erkeklerin yeniden evlenmeleriyse ilk karılarına tapındıkları içindir. Kadınlar şanslarını denemek uğruna yaparlar bunu, erkeklerse şanslarını yitirmek pahasına. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkekle kadın birbirini tamamlamaz, hasımdırlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gülmek, bir dostluğu başlatmak için hiç de kötü bir yol değil, bir dostluğu sona erdirmek için ise en iyi yol. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler; aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Alınyazımız bize önceden haberci yollamaz. Bunu yapamayacak kadar bilgedir o, ya da acımasız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Uzun nişanlılık dönemi, kişilere evlilikten önce birbirlerinin karakterlerini tanıma imkânı verdiği için, hiç de salık verilecek bir şey değildir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kaba gücü bir noktaya kadar anlarım; ancak kaba mantığa katlanılamaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Baştan çıkma ve azdırılma duygusundan kurtulmak için tek çıkar yol, ona boyun eğmektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kötü şeyler hep iyi niyetle yapılır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların ahlaksız dediği kitaplar, insanlara kendi ayıplarını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Nankör insan, herşeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen insandır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkekler korkaktırlar. Dünya üzerindeki her yasayı çiğnerler fakat dünyanın diline düşmekten korkarlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bana lükslerimi ver, gereksinimler olmasa da yaşarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkek yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak duyduğu için. İkisi de hayal kırıklığına uğrarlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyanın ahlaksız diye nitelendirdiği kitaplar, dünyaya kendi utancını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ruh ihtiyar doğar fakat gençleşir; hayatın da komedisi bu, Vücut da genç doğar gitgide ihtiyarlar. Bu da hayatın trajedisi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Paspas olmak istiyorsan eğer, önce kendini yere ser. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadın kocasını daha az sevmeli fakat daha çok anlamalı, erkek karısını daha çok sevmeli fakat anlamamaya çalışmalıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanları iyi veya kötü olarak ayırmanın anlamı yoktur. İnsanlar çekici ya da sıkıcıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Varolan her nefis şeyin arkasında trajik bir şeyler vardır... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Güçtür, insanın sevdiklerine haksızlık etmemesi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Eğer başkalarının alacağından korkmasak, hayatımızdan atmak isteyeceğimiz çok şey var. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Herhangi birşey zevke dönüşebilir eğer biri sıklıkla yaparsa. Bu hayatın en önemli gizlerinden biridir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hep! Korkunç bir sözcük bu. Ne zaman duysam ürkütüyor beni. Kadınlar çok düşkün bu sözcüğe. Hiç sona ermesin diye çabalayarak her aşk serüvenini berbat ediyorlar. Anlamsız bir sözcük bu aynı zamanda. Gelip geçici bir heves ile yaşam boyu süren bir tutku arasındaki tek ayrım, hevesin biraz daha uzun sürmesidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kişileri ilkelerden daha çok severim; hele ilkeleri bulunmayan kişilere, dünyadaki her şeyden çok sevgi duyarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bekarlara ağır vergi konulmalı. Bazı erkeklerin diğerlerinden daha mutlu olmaları hiç hakça değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sigaranın hiç değilse insanı tam anlamıyla tatmine ulaştırmamak gibi bir cazibesi var. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar saldırarak kendilerini savunurlar. Saldırır saldırmaz da tuhaf bir biçimde teslim olurlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erdem genelde mükemmellikten uzak bir olgudur, tıpkı kötü huyun bir zeka göstergesi olması gibi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Etkileyici olan sadece iki çeşit insan vardır: Her şeyi bilenler ve hiçbir şeyi bilmeyenler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşlılar her şeye inanır, orta yaşlılar her şeyden şüphelenir, gençler her şeyi bilir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Günümüzde insanlar, yalnızca fiyatı biliyorlar, değeri değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bu dünyada sadece iki çeşit felaket vardır, biri amacına ulaşamamak, diğeri ise ulaşmak. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kişi ruhunu ömründe bir kez kovabilir ama bir kez geri aldı mı ömür boyu içinde taşımak zorundadır; çünkü bu onun cezası ve de ödülüdür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çocuklar hayata ana babalarını severek başlar, zamanla onları eleştirir ve nadiren affederler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İkinci bir aşk bulmadan, birinciyi unutamazsınız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayatta bütün başarılarımı her zaman ve her işte zamanından bir çeyrek saat önce harekete geçmeme borçluyum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bundan önce bir kez tiksinerek işlediğimiz günahı, bundan böyle birçok kez işleyecektik. Hem de seve seve... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bildiğiniz, sandığınızdan daha çok şey biliyorsunuz, tıpkı bilmek istediğinizden daha azını bildiğiniz gibi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Uğruna yaşanan tek şey zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bütün kadınlar asidir, ve genelde kendilerine karşı müthiş bir isyan içindedirler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir, vicdan firmanın ticari adıdır hepsi bu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çağı etkileyen kişilerdir, ilkeler değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Vatanseverlik, acımasızların erdemidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Duvar kağıdı ile ölümüne bir düelloya giriştik. İkimizden birinin gitmesi gerekiyor. Ya duvar kağıdı gider, ya da ben. (son sözler) / Oscar Wilde
sözü paylaş
Toplum, suçluyu çoğu kez bağışlar; hayalciyi ise asla. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünya bir sahnedir; ama roller kötü dağıtılmıştır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çekici bulduğum yıkıcı zekanın iniş çıkışlarından öğrendim. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanlar kendilerine en çok lazım olanı başkalarına vermeye düşkündür. İşte bu cömertliğin daniskasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Var olan en kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. Sanki dünyaların acı çekmesi gerekiyordu ki en sıradan bir çiçek açabilsin... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek, kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çocukları iyi yapmanın en iyi yolu onları sevindirmektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Demokrasi halkın, halk tarafından, halk için sopalanmasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İyi insan olmak demek insanın kendi kendisiyle uyum içinde olması demektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Varolan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sıradan zenginlik çalınabilir belki, ama ruhunuz da barındırdığınız zenginlikleri asla sizden çalamazlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşamak dünyada en nadir şeydir. İnsanların büyük çoğunluğu var oluyorlar hepsi bu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kitle halindeki insanlık, ön yargılara boğulmuş, erdem diye adlandırdığı şey tarafından kemirilmiş, püriten, poz yapan bir canavardır. oysa hayatın sanatı, meydan okuma sanatıdır. Meydan okumak kabullenerek yaşamaktan vazgeçip, bunun için yaşamalıyız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aşk en bilge felsefeden daha bilge, en güçlü güçten daha güçlüdür. Alev rengidir kanatları, alev rengidir bedeni. Dudakları bal kadar tatlı, nefesi tütsü gibidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Evet, Dorian, her zaman seveceksin beni. Çünkü ben senin işlemeyi göze alamadığın tüm günahları simgeliyorum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kimse geçmişini geri satın alabilecek kadar zengin değildir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayırseverlik çok sayıda günahın anasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aklın olduğu gibi yüreğin de kendi bilgeliği vardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kendime yalan söylediğimden beri, artık hiç kimseye inanmıyorum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kesinlikle hiçbir şey yapmamak, dünyanın en zor şeyidir, en zor ve en entelektüel. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayat her şeyi fena halde pahalıya satıyor; bizler de en uğursuz, ruhsuz sırlarına korkunç ve sonsuz bir bedel ödüyoruz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan mutlu olduğunda daha iyi kalplidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Her azizin bir geçmişi, her günahkarın bir geleceği vardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanın ileriye dönük doğru kararlar alması, hesabının olmadığı bir bankadan para çekmesine benzer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ahlaklılık, hoşlanmadığımız insanlara karşı takındığımız tavırdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Eğer bir insan bir kitabı okuduktan sonra, onu tekrar okumaktan zevk almıyorsa, o kitabı okumuş olmasının bile hiç bir değeri yoktur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne zaman insanlar benimle aynı fikirde olsa, o zaman hatalı olduğumu düşünürüm. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bekaret en büyük cinsel sapıklık türüdür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hakiki yaşını söyleyen kadına inanmamalı. İnsana bunu söyleyen kadın her şeyi söyler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İyi olmak insanın kendisiyle uzlaşma halinde olması demektir. Uyumsuzluk insanın başkalarıyla uyum içinde olmaya zorlanması demektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İstikrar hayalgücü olmayanların sığınağıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir arkadaşının üzüntüsünü herkes paylaşabilir. Başarılarına ise sadece yüce ruhlar sevinir... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşlılar herşeye inanırlar... Orta yaşlılar herşeyden kuşkulanırlar... Gençler de herşeyi bilirler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Tutarlılık, düş gücü olmayanların son sığınağıdır / Oscar Wilde
sözü paylaş
Evet: ben bir hayalperestim. Bir hayalperest yolunu yalnız ay ışığında bulabildiğinden, cezası, şafağı dünyanın geri kalanından daha önce görmesidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Güzellik de bir tür dehadır, hatta dehadan daha yücedir çünkü açıklama gerektirmez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başkaları alır diye korkmasak çoktan atacağımız bir sürü şey var... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadın bir adamın sırnaşmasına karşı koymayla işe başlar ve kaçmasını engelleyerek işi bitirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
O kadar zekiyim ki bazen söylediğim şeylerden tek bir kelime bile anlamıyorum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar, tüm aşk hikayelerini sonsuza dek sürdürmeye çabalayarak onları ziyan ederler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Her şeyi bilecek kadar genç değilim. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde beni anlamıyorlar diye üzülmek niye? / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan aşık olduğu zaman, kendi kendini kandırmakla işe başlar, başkalarını kandırmakla da işi bitirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Nedenini bilemiyorum fakat birini çok sevdiğimde ismini kimselere söylemem. Söylemek sanki... Onun bir parçasını teslim etmek gibi gelir bana. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Biz bilgili olmak için çok okunduğu ve güzel olmak için çok düşünüldüğü bir çağda yaşıyoruz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ütopya içermeyen bir dünya haritasına bakmaya bile değmez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ruhum her esintinin çalabildiği bir lavta oluncaya dek, her tutkuyla sürüklenip gitmek. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Saf ve basit gerçek nadiren saftır ve asla basit değildir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sıradan acılar ile sıradan sevgiler varlığını sürdürür. Derin sevgiler ile derin acılar kendi güçlerinden dolayı yok olurlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bizi kıskananların sayısı, becerilerimiz doğrular. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Her zaman düşmanlarınızı affedin, onları daha fazla hiçbir şey kızdıramaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiçbir şey hakkında konuşmayı severim. Hakkında her şeyi bildiğim tek şeydir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ahlak dersi veren erkek, çok kere iki yüzlüdür; ahlak dersi veren kadın ise her zaman çirkindir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İyi bir öğütle ilgili yapılacak tek şey başkasına devretmektir. Kendine bir yararı dokunmaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Antik dünyanın kapısında kendini tanı yazılıydı. Yeni dünyanın kapısında kendin gibi ol yazılacak. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Tazılar, kendileri için koşar, ama avı efendileri için avlarlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyanın en güçlü en dayanıklı kişisi de olsan, sevdiğine her zaman yenik düşersin. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Akrabalar, ne yaşamasını nede ölecek zamanı bilen insanlardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar sevilmek içindir, anlaşılmak için değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sevmek insanın kendi kendisi aşmasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Eğer elinde kazanacak kağıtlar varsa oyunu dürüst oynarsın. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayat karmaşık değidir. Karmaşık olan bizleriz. Hayat basittir, ve basit olan doğru olandır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşamın en büyük gizlerinden biri budur. Bugün çok kişi, insanı için için kemiren bir mantık yüzünden ölüyor. İnsan, pişmanlık duymadığı tek şeyin yaptığı yanlışlıklar olduğunu en sonunda anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ah, mutluluk ne küçük şeylere bağlı! Ben ki dünya bilginlerinin yazdığı her şeyi okumuşum, felsefenin tüm gizlerini özümsemişim; gene de tek bir kırmızı gülün yokluğu yüzünden hayatım zindan oluyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyanın gerçek gizemi görünmeyende değil, görünendedir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir, ona bir maske ver ve sana doğruyu söylesin. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Düşen bir çığda, hiçbir kar tanesi, kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Adamın biri uğruna öldü diye, o şey illa doğru değildir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnanmak çok sıkıcı. Şüphe etmek oldukça ilgi çekici. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bizi kıskananların sayısı, becerilerimizi doğrular. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir kadın kendi kızından on yaş daha genç göründüğü müddetçe gayet memnundur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bence yaşamını tümüyle ve dolu dolu yaşamak istiyorsa bir insan her duygusuna şekil vermeli, her düşüncesini ifade etmeli ve her rüyasını gerçekleştirmelidir. Ama içimizdeki en cesur insan bile kendinden korkuyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Geçmişin tek çekiciliği geçmiş olmasıdır. Ama kadınlar perdenin ne zaman düşeceğini asla bilmezler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Basit zevkler karmaşık insanların son sığınağıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sadece sığ olanlar kendilerini tanır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiçbir insan, geçmişini alabilecek kadar zengin değildir. Geriye baktığımızda elimizdeki zenginlikler o deneyim ve anılardır; yıllar geçtikçe paradan çok, onun alamadıklarını özlemleriz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar maddenin akıl üzerine egemenliğini simgeler, erkekler ise aklın ahlâk üzerine egemenliğini. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Koşullar hayatın bize indirdiği kırbaç darbeleridir. Bazılarımız bu darbeleri fildişi beyazlığındaki çıplak omuzlarında hissetmek zorunda kalırken, diğerlerine paltolarını giyme izni veriliyor, işte tek fark bu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların ahlak dışı dediği kitaplar, dünyaya kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Demokrasi halkın, halk tarafından, halk için coplanmasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünya bir tiyatro sahnesi, fakat roller kötü. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir; ama affetikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne oIduğumuzu biIiyoruz ama ne oIacağımızı biImiyoruz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar içimizde başyapıtlar yaratma isteği uyandırıp sonrada bunu gerçekleştirmemizi engellerler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bazıları gittikleri her yerde mutluluk yaratırlar, bazılarıysa her gittiklerinde. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aptallıktan başka günah yoktur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gençken paranın hayatta en önemli şey olduğunu zannederdim. Şimdi yaşlıyım, öyle olduğunu biliyorum. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Birazcık samimiyet tehlikeli bir şeydir, ama fazlası kesinlikle öldürücüdür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Düşünebilen her canlının insan olması, insan olan herkesin düşünebildiği anlamına gelmiyor ne yazık ki. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Doğal olmak da yapmacıklıktan başka bir şey değildir, hem de yapmacıklıkların en sinir bozucusu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İş için gittiği yerde, eşlerini aldatmayan erkekler hangisidir? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünya bir sahne ve oyunun rolleri fena seçilmiş. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sağlıklı düşünmenin yolu, nüfusun üçte ikisiyle aynı fikirde olmamakta yatar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Düş gücü bulunmayanların son sığınağıdır, tutarlılık. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnanmaya gelince, her şeye inanabilirim, yeter ki gerçekten inanılmaz olsun... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sınavlarda, aptallar akıllıların yanıtlayamayacağı sorular sorarlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başarımın sırrı üstünlüğüme gözü kapalı inanmamdı. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hepimiz için bir dünya vardır. İyilikle kötülük, günahla suçsuzluk bu dünyanın içinde el ele yürürler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiçbir centilmen erkeğin parası olmamıştır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
En ateşli tutkular geçtikten sonra geriye garip bir boşluk kalır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hepimiz bir bataklıkta yaşıyoruz, ama bazılarımız yıldızlara bakıyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çoğu insan başka insanlar. Düşünceleri başka birinin fikirleri, hayatları taklitçi, tutkuları ise alıntı. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir erkek, aşık olmadığı sürece her kadınla mutlu olabilir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanın en rahat göründüğü zaman, belki de rol yaptığı andır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Tehlikesiz bir fikir, fikir denemeyecek kadar değersizdir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bizler acının soytarılarıyız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, mesela ögüt gibi. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Mutlu çocuk! Beşik nasıl da büyük geliyor sana. Büyü de bak bakalım dünyaya sığabilecek misin? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Birini arkadan bıçakladığında, ucu er geç sana dokunacak bir döngü başlatmış olursun. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar kendilerine neler verildiğine değil, onlar için nelerden vazgeçildiğine bakar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ben dehamı yaşamıma, yeteneğimi yapıtlarıma yansıttım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aşkın gizemi, ölümün gizeminden daha büyüktür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ancak unutmayı sevmeyi öğrendikten sonra yaşama sanatını öğrenmiş oluruz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Toplum herşeyi bilmek konusunda doyumsuz bir meraka sahiptir; gerçekten bilinmesi gereken dışında. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne kadar kolaydır başkalarının düşüncesini değiştirmek. Ne kadar güçtür, kendininkini değiştirmek. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ahlak dersi veren erkek genellikle iki yüzlüdür. Ahlak dersi veren kadın ise her zaman çirkindir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Nankör insan, herşeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen insandır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bize acı tecrübeler olarak görünen şeyler genelde kılık değiştirmiş lütuflardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Tecrübe, insanların hatalarına verdiği isimdir... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadınlar erkekte iyi bir gelecek, erkekler kadında iyi bir geçmiş arar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Birbirimiz için acı çektiğimizi bilmek bile o kadar farklı bir zevk ki... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyayı, akıllılar yaşasın diye budalalar kurmuştur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Dünyanın en güçlü en dayanıklı kişisi de olsan, Sevdiğine her zaman yenik düşersin. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Günahkar bir adam olarak tamamen başarısızım. Çünkü birçok insan hayatım boyunca asla yanlış bir şey yapmadığımı söyleyecek. Elbetteki arkamdan. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bana lükslerimi verin, gereksinimlerim olmadan da yaşarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bana lükslerimi verin, ihtiyaçlarım olmadan da yaşarım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Günah işlememenin tek yolu onu kabullenmektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir öpücük bir hayatı mahvedebilir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Baba çocuğa verdiğinde ikisi de güler, çocuk büyüyüp babaya verdiğinde ikisi birden ağlar! / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan en az kendi şahsında konuşurken kendisidir. Ona bir maske verin, ve size gerçeği söyleyecektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İyi kararların kaderi hep geç alınmalarıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan ruhu yaşlı doğar ve giderek gençleşir, bu yaşamın komedisidir. İnsan bedeni ise genç doğar ve giderek yaşlanır, bu ise yaşamın trajedisidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanın gerçek yaşamı yaşamadığı şeylerdir çoğu kez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir, vicdan daha ticari bir isimdir, hepsi bu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanın kendine vurulması ömür boyu sürecek bir aşkın başlangıcıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Özgürlüğe, kitaplara, çiçeklere, güneşe ve aya sahip olan kimse mutsuz olabilir mi? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Az samimiyet tehlikeli, çok samimiyet de, çok tehlikelidir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayatta iki çeşit trajedi vardır; biri istediğini elde edememek, öteki; elde etmek. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsan kendi kimliğiyle konuşurken pek az kendisi gibidir; ancak ona bir maske verildiğinde gerçeği anlatır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Moda denilen şey o kadar çirkindir ki onu her altı ayda bir değiştirirler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir kadın tekrar evlenirse bu ilk kocasından nefret ettiği içindir. Bir erkek tekrar evlenirse bu da ilk karısına taptığı içindir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir odada ya da bir sabah gökyüzünde bir rastlantı sonucu renk tonunun değişmesi, bir zamanlar sevdiğin ve sana derinden anılar getiren bir parfüm, unutup sonradan hatırladığın bir şiirden bir dize, artık çalmaz olduğun müzik parçasından bir bölüm; Dorian işte bunun gibi şeylere dayanır bütün yaşamımız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların çoğu kendileri değil başkalarıdır. Düşünceleri başkalarının düşünceleridir; yaşamları başkalarını taklittir ve tutkuları ise alıntıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Güç erkeğe, güzellik kadına verilir. Ama her şeyi yenen güç, yalnız güzelliğe yenilir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kadın bir erkeği gerçekten severse, Onun gözünde dünyadaki bütün erkekler; kesin olarak anlamını yitirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bütün günahları, kendine karşı işlenmiş olanlar hariç, aşk affetmeli. Bütün hayatlardan, sevgisiz kalmış hayatlardan, gerçek aşk özür dilemeli. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların yüzde doksanı yaşamazlar, sadece vardırlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çok kolaydır insanların acıya duyarlı davranmaları, ama ne zordur düşünceye duyarlı olmaları... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ben kendimin imalatçısıyım. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Neden bir insan çöküntüye koşar? Neden, böylesine bir çekiciliği vardır yıkımın? Neden dorukta duran biri, kendini aşağıya atmak zorunluluğu duyar? Kimse bilemez bunu, ama durum böyle işte. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Az gelişmiş demokrasilerde vaatler yalnızca onlara inananları bağlar, vaatleri yapanları değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek, kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır? / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşam sizin sanatınızdır. Kendinizi müziğe ayırın. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ağlanmayan gün, yüreğin mutlu olduğu gün değil, taş kesildiği gündür. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanın kendi yaşamının seyircisi olması, hayatın acılarından kaçmasıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Şeytan sadece sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hayatım bir sanat eseri gibidir. Bir sanatçı, asla aynı şeye iki kere başlamaz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Mutlu olduğumuz anlarda hep iyi bir insan oluruz da iyi olduğumuz zamanlarda ille de mutlu olmayabiliriz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Müzik, hissin uğultusudur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bana kalırsa en küçük kişide bile en büyük sözü, sevgi ve dili tutulmuş sadelik söyler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Acı deneyim gibi görünen olaylar, çoğunlukla gizli kutsanmalardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Akıllı bir adam kadınlar hakkında ne düşündüğünü söylemez. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Savaşta güçlüler zayıfları köle yapar, barışta ise zenginler yoksulları köleleştirir. Yaşayabilmek için çalışmak zorundayız; oysa bize öyle düşük ücret ödüyorlar ki ölüyoruz. Bütün gün onlar için çabalıyoruz, onlar kasalarını altınla dolduruyorlar, bizimse çocuklarımız vaktinden önce sönüp gidiyor, sevdiklerimizin yüzleri sertleşip çirkinleşiyor. Üzümü biz eziyoruz, şarabı eller içiyor. Mısırı biz ekiyoruz ama soframız bomboş. Gözle görülmese de zincire vurulmuşuz biz, herkes özgürsün dese de köleyiz. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bütün aşırılıklar, tıpkı bütün vazgeçişler gibi, kendi cezasını doğurur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir. İnsanların çoğu var oluyorlar, hepsi bu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Hiç kimse, geçmişini geri alacak kadar zengin değildir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kişi eğer birşeyden bahsetmezse, asla yaşanmamış olur. Olaylara gerçeklik kazandıran ifadedir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gariptir kadınlar, kendilerini güldüren erkekleri sadece severler; onları ağlatanlara ise aşık olurlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yaşamak çok nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece var olur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bana tutulan kadınlardan bıktım. İnsana kin besleyen kadınlar daha ilginç oluyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Toplum gerçekten çok duyarlıdır; her şeyi affeder, deha dışında. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Vazife, insanın başkalarından beklediği şeydir, kendi yapacağı şey değil. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bazı anlar vardır ki hayatı dolu dolu, bütünüyle yaşamak ile, insanların ikiyüzlülükle bize dayattığı sahte, anlamsız ve alçaltıcı hayatı sürdürmek arasında karar vermek gerekir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sanat, taklitin bittiği yerde başlar. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Başarı güçlüye el üstünde sunulmuş, başarısızlık zayıfın sırtına zorla yüklenmişti. Hepsi buydu. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Doğal olmak da yapmacılıktan başka bir şey değildir, hem de yapmacıkların en sinir bozucusu... / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların %10'u yaşar. Geri kalanlar sadece vardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bilgisizlik narin egzotik bir meyvedir; ona dokunun, tüm parıltısı yok olur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Kendin ol. Çünkü diğer herkes kapıldı. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bazıları nereye gitse, bazıları da ne zaman gitse mutluluk nedeni olur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Birbirine bağlı iki düşmanız, çünkü bizi aynı günah bağlıyor. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkekler, her zaman bir kadının ilk sevgilisi olmak isterler.Kadınların isteği ise bir erkeğin son sevgilisi olabilmektir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sadece sıradan insanlar bir duygudan kurtulmak için yıllara gerek duyarlar. Kendi kendinin efendisi olan birisi yeni bir haz keşfeder gibi kolayca unutur acısını. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Erkekler, kadınların ilk aşkı, kadınlar da erkeklerin son aşkı olmak isterler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Oyun çok başarılıydı, ama izleyenler tam bir felaket. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Çılgınlıklar asla pişmanlık duyulmayan tek şeydir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Biz birbirimizin şeytanıyız ve bu dünyayı cehenneme çeviriyoruz... / Oscar Wilde
sözü paylaş
Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Bir insanın gerçekten sahip olduğu tek şey içinde, ruhunda barındırdıklarıdır. Dışındaki hiçbir şeyin bir önemi olmamalıdır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Sizi tanımıyorum, çok değiştim. / Oscar Wilde
sözü paylaş
İnsanların kişiIikIerinin en iyi öIçütü, onların neIere güIdükIeridir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Aile hayatının güzelliği gibi hiç bir şey yoktur. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gerçek dost kişinin başarılarını paylaşabilendir. Rafine kişilik gerektirir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Tarihe karşı görevimiz onu yeniden yazmaktır. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Doğası bir çiçek gibi gelişmiş, kızıl alevlerden tomurcuklanmıştı. Ruhu saklandığı gizli yerden sürünerek çıkmış, ve tutku onu yolda karşılamıştı. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz: ama, yıldızlara bakıyor bazılarımız. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gerçek yaşını söyleyen bir kadına asla inanmayın. Yaşını saklamayan bir kadından her şey beklenir. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Gerçek yaşını söyleyen kadına inanmamalı. İnsana bunu söyleyen kadın herşeyi söyler. / Oscar Wilde
sözü paylaş
Yapılan Yorumlar [5 adet]
gökhan:
tekrarları silseniz keşke, boşuna uzatıp durmuşsunuz. oscar wilde dünyanın en iyi yazarlarından biridir, ilk 10'a girer.
Nuray:
Çok güzel herkese öneriyorum
Seda:
Çok guzel olmus
eda:
evet güzel olmuş teşekkürler
Fadime:
Ben bu kitabi okudum. DUNYANIN TEK GERCRK HAYALETI
Bazı Ünlüler (Misafirlerin şu an baktığı)
Don Herold (9 Temmuz 1889 - 1 Haziran 1966) yazdı ve birçok kitaρ resimli ve ulusal dergilerde bir katkı yaρmıştır Amerikalı gülmececisi Cesare Marcorelli'nin, yazar, illüstratör, karikatürist ve oldu. O Otto F. Herold ve Clara Dyer Herold Bloomfield, Indiana doğdu. O 1907 yılında liseden mezun ve o Indiana Üniversitesi transfer olduğunda 1908 yılına kadar Chicago Sanat...
Devamını oku >>
Robeɾt Mapplethoɾpe, ABD'li fotoğɾaf sanatçısı. 1980'leɾin sonu ve 1990'laɾın başında Ameɾikan sanat camiasında tanınmıştıɾ. Dönemin taɾtışmalı fotoğɾafçılaɾından biɾidiɾ. Bu dönemleɾde yaşanan politik ve ekonomik soɾunlaɾ, Vietnam savaşı ve AIDS'in dünya çapındaki etkisi, ABD'li sanatçılaɾ...
Devamını oku >>
Geɾonimo, Kızıldeɾili lideɾi. Beyazlaɾa kaɾşı mücadele veɾen kahɾaman ve son kızıldeɾili olaɾak tanınmıştıɾ. Kendi adı öz dilinde Gokhlayeh (Esneyen adam) olaɾak biliniyoɾ. Geɾonimo veya diğeɾ adıyla Goyathlay, günümüzde Yeni Meksika olaɾak adlandıɾılan bölgede doğmuştu. Şef Mahko’nun to?...
Devamını oku >>
Robeɾt Anton Wilson veɾa RAW (doğum ismiyle Robeɾt Edwaɾd Wilson; d. 18 Ocak 1932 ' ö. 11 Ocak 2007) ABD'li ɾomancı, deneme yazaɾı, filozof, psikonot, fütüɾolog ve libeɾteɾyen. Yazınını ve yazınının amacını tanımlaɾken, Wilson, şöyle biɾ ifade kullanmıştıɾ: "Hedefim insanlaɾın genelleşmiş biɾ agnostikli...
Devamını oku >>
Bugün Doğan Ünlüler ( 16 Temmuz )
Onsekizinci yüzyıl İngiltere'sinin en önemli portre ressamı olarak tanınan ve Kraliyet Akademisi Başkanı olan Sir Joshua Reynolds, 16 Temmuz 1723 tarihinde Devonshire'ın Plymton kasabasında doğdu. Latince öğretmeni olan rahip Samuel Reynolds'un yedi çocuğundan üçüncüsüydü. Küçük yaşta resimle ilgilenerek 1740'da Londra'ya gitti. Orada zamanın en tanınmış ressamı Th...
Devamını oku >>
1983 yılında Dünyaya gelen güzel oyuncu Кatrina Кaif, Britanya asıllı bir Hintli olarak dikkat çekiyor. Babası Hintli Annesi ise İngiliz olan sanatçı güzelliği ile oyunculuğu ve ayrıca şarkıcılığıda da oldukça başarılıdır.Кatrina Кaif ve kızkardeşi Aliza (izabella) Кaif Müslümandır.Babası Muhammed Кaif Hintli(Кafkasya köken...
Devamını oku >>
Roald Engelbɾegt Gɾavning Amundsen, Güney Kutbu'na ulaşan ve Kuzeybatı Geçidi'ni aşan ilk denizci olan Noɾveçli biɾ kaşiftiɾ. Aɾkadaşlaɾı aɾasında ''viking'' lakabıyla tanınıyoɾdu. 1893'te biɾ fok gemisinde denizciliğe başlayan Amundsen, dünyanın çeşitli kıyılaɾında dolaştı, değişik gemicilik teknikleɾi, buhaɾlı gemileɾ ve bilimsel denizcilik yöntemleɾ...
Devamını oku >>
Bugün Ölen Ünlüler ( 16 Temmuz )
Joseph Hilaiɾe Pieɾɾe Rene Belloc (1870 [27 Temmuz - 16 Temmuz 1953) biɾ İngiliz-Fɾansız yazaɾ ve taɾihςi oldu. O yiɾminci yüzyılda İngilteɾe'nin en üɾetken yazaɾlaɾından biɾi oldu. O biɾ yazaɾ, hatip, şaiɾ, denizci, hiciv, haɾfleɾin adam, askeɾ ve siyasi aktivist olaɾak biliniyoɾd...
Devamını oku >>
Dɾ. Stephen R. Covey (d. 24 Ekim 1932 Salt Lake City, Utah), - (ö. 16 Temmuz 2012,Utah) biɾ uluslaɾaɾası lideɾlik otoɾitesi, aile uzmanı, eğitmen, kuɾumsal danışman ve yazaɾdıɾ. Eğitim Haɾvaɾd Üniveɾsitesinden İşletme Yüksek Lisansı(MBA), kuɾumsal davɾanış ve iş yönetimi pɾofesöɾü olduğu, ay...
Devamını oku >>