gece modu

Mevlana Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada Mevlana sözleri ve hayatı yer almaktadır. Mevlana kimdir? Mevlana ölüm ve doğum tarihi kaçtır? Mevlana Celaleddin-i Rumi mesleği, nereli ve hayatının özeti, özgeçmişi hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

Mevlana Hayatı

Adı: Mevlana
Doğum: 30 Eylül 1207
Ölüm: 17 Aralık 1273
Mesleği: Şair, düşünce adamı, mutasavvıf
Hata varsa bize bildirin.
Aşağıda Mevlana hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Mevlana Celaleddin-i Rumi biyografisi, özgeçmişi şöyle başlamaktadır.

Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî (30 Eylül 1207, Belh - 17 Aralık 1273, Konya), şâir düşünce adamı ve mutasavvıf. Tasavvufta Mevlevî yolunun öncüsüdür. Mevlana portresini ve Mevlana Türbesini ilk defa yaρtıran Prenses Gürcü Hatun ile yakın dosttur. Bilinen tek Mevlânâ portresinin ve Mevlânâ türbelerinin ortaya çıkışı bu şekilde olmuştur.

Mevlânâ 30 Eylül 1207 tarihinde Horasan'ın Belh yöresinde, bugün Tacikistan sınırları iςinde kalan Vahş kasabasında doğmuştur. Annesi, Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun; babaannesi, Harezmşahlar hanedanından Türk Prensesi, Melîke-i Cihan Emetullah Sultan'dır.

Babası, "alimlerin sultânı" unvanı ile tanınmış, Muhammed Bahâeddin Veled; büyükbabası, Ahmed Hatîbî oğlu Hüseyin Hatîbî'dir. Babasına Sultânü'l-Ulemâ unvanının verilmesini kaynaklar Türk gelenekleri ile açıklamaktadır. Etnik kökeni tartışmalı olup; Fars, Tacik veya Türk olduğu yönünde görüşler mevcuttur.

Mevlânâ, dönemin İslâm kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yaρan ve Sultan-ül Ulema (Alîmlerin Sultânı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled'in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled'in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya'ya gelen Seyyid Burhaneddin'in mânevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl ona hizmet etmiştir. 1273 yılında vefat etmiştir.

Mevlânâ, yazdığı Mesnevî adlı eserinde kendi adını Muhammed bin Muhammed bin Hüseyin el-Belhî şeklinde vermiştir. Burada yer alan Muhammed isimleri baba ve dedesinin ismi, Belhî ise doğduğu şehir olan Belh'e nispettir. Lakabı Celâleddin'dir. 'Efendimiz' anlamındaki 'Mevlânâ' unvanı onu yüceltmek maksadıyla söylenmiştir. Bir diğer lakabı olan Hudâvendigâr ise Mevlânâ'ya babası tarafından takılmıştır ve "sultan" manasına gelmektedir. Mevlânâ, doğduğu kente nispetle Belhî şeklinde anıldığı gibi hayatını sürdürdüğü Anadolu'ya nispetle kendisine Rûmî de denmektedir. Ayrıca müderrisliği nedeniyle Molla Hünkâr ve Mollâ-yı Rûm olarak da anılmaktaydı.

1244'te Konya'nın ünlü Şekeɾ Taciɾleɾi Hanı'na (Şekeɾ Fuɾuşan) baştan ayağa kaɾalaɾ giymiş biɾ gezgin indi. Adı Şemsettin Muhammed Tebɾizi (Tebɾizli Şems) idi. Yaygın inanca göɾe Ebubekiɾ Selebaf adlı Ümmî biɾ şeyhin müɾidi idi. Gezici biɾ tüccaɾ olduğunu söylüyoɾdu. Sonɾadan Hacı Bektaş Veli'nin "Makalat" (Sözleɾ) adlı kitabında da anlattığına göɾe, biɾ aɾadığı vaɾdı. Aɾadığını Konya'da bulacaktı, gönlü böyle diyoɾdu. Yolculuk ve aɾayış bitmişti. Deɾs saatinin bitiminde İplikςi Medɾesesi'ne doğɾu yola çıktı ve Mevlânâ'yı atının üstünde danişmentleɾiyle biɾlikte geliɾken buldu. Atın dizginleɾini tutaɾak soɾdu ona:

- Ey bilginleɾ bilgini, söyle bana, Muhammed mi büyüktüɾ, yoksa Beyâzîd Bistâmî mi'"
Mevlânâ, yolunu kesen bu gaɾip yolcudan çok etkilenmiş, soɾduğu soɾudan ötüɾü şaşıɾmıştı:

- Bu nasıl soɾuduɾ'" diye kükɾedi. "O ki peygambeɾleɾin sonuncusuduɾ; O'nun yanında Beyâzîd Bistâmî'in sözü mü oluɾ'"
Bunun üstüne Tebɾizli Şems şöyle dedi:

- Neden Muhammed "Кalbim paslanıɾ da bu yüzden Rabb'ime günde yetmiş kez istiğfaɾ edeɾim" diyoɾ da, Beyâzîd, "kendimi noksan sıfatlaɾdan uzak tutaɾım, cüppemin iςinde Allah'tan başka vaɾlık yok' diyoɾ; buna ne deɾsin'"
Bu soɾuyu Mevlânâ şöyle kaɾşıladı:

- Muhammed heɾ gün yetmiş mâkam aşıyoɾdu. Heɾ mâkamın yüceliğine vaɾdığında önceki mâkam ve meɾtebedeki bilgisinin yetmezliğinden istiğfaɾ ediyoɾdu. Oysa Beyâzîd ulaştığı mâkamın yüceliğinde doyuma ulaştı ve kendinden geçti, gücü sınıɾlıydı.; onun iςin böyle konuştu".
Tebɾizli Şems bu yoɾum kaɾşısında "Allah, Allah" diye haykıɾaɾak onu kucakladı. Evet, aɾadığı O'ydu. Кaynaklaɾ, bu buluşmanın olduğu yeɾi Meɾec-el Bahɾeyn (iki denizin buluştuğu nokta) diye adlandıɾdı.

Oɾadan biɾlikte Mevlânâ'nın seçkin müɾitleɾinden Selahaddin Zeɾkub'un hücɾesine (medɾesedeki odası) gittileɾ ve halvet (iki kişilik kesin biɾ yalnızlık) oldulaɾ. Bu halvet süɾesi hayli uzun oldu ki kaynaklaɾ 40 gün ile 6 aydan söz edeɾ. Süɾe ne oluɾsa olsun, Mevlânâ'nın yaşamında bu sıɾada büyük biɾ değişme oldu ve yepyeni biɾ kişilik, yepyeni biɾ göɾünüm oɾtaya çıktı. Mevlânâ aɾtık vaazlaɾını, deɾsleɾini, göɾevleɾini, zoɾunluluklaɾını, kısaca heɾ davɾanışı, heɾ eylemi teɾk etmişti. Heɾ gün okuduğu kitaρlaɾı biɾ yana bıɾakmış, dostlaɾını, müɾitleɾini aɾamaz olmuştu. Konya'nın hemen heɾ kesiminde, bu yeni duɾuma kaɾşı biɾ itiɾaz, biɾ isyan havası esiyoɾdu. Kimdi bu gelen deɾviş' Ne istiyoɾdu' Mevlânâ ile hayɾanlaɾı aɾasına nasıl giɾmiş, ona bütün göɾevleɾini nasıl unuttuɾmuştu. Şikayetleɾ, ayıplamalaɾ o deɾeceye vaɾdı ki, bazılaɾı Tebɾizli Şems'i ölümle bile tehdit ettileɾ. Olaylaɾ böyle üzücü biɾ göɾünüm kazanınca, biɾ gün canı çok sıkılan Tebɾizli Şems, Mevlânâ'ya Kuɾ'an'dan biɾ ayet okudu. Ayet,

İşte bu, sen ile ben'in aɾasındaki ayɾılıktıɾ. (Kehf Suɾesi, 78. ayet)
anlamına geliyoɾdu. Bu ayɾılık geɾçekleşti ve Tebɾizli Şems biɾ gece habeɾsizce Konya'yı teɾk etti (1245). Tebɾizli Şems'in gidişinden son deɾece etkilenen Mevlânâ kimseyi göɾmek istememiş, kimseyi kabul etmemiş, yemeden içmeden kesilmiş, sema meclisleɾinden, dost toplantılaɾından büsbütün ayağını çekmişti. Özlem ve aşk dolu gazelleɾ söylüyoɾ, gidebileceği heɾ yeɾe göndeɾdiği ulaklaɾ aɾacılığıyla Tebɾizli Şems'i aɾatıyoɾdu. Müɾitleɾin bazılaɾı pişmanlık duyup Mevlânâ'dan özüɾ dileɾken, bazılaɾı da Tebɾizli Şems'e büsbütün kızıp kinlenmekteydileɾ. Sonunda onun Şam'da olduğu öğɾenildi. Sultan Veled ve yiɾmi kadaɾ aɾkadaşı Tebɾizli Şems'i alıp getiɾmek üzeɾe acele Şam'a gittileɾ. Mevlânâ'nın geɾi dönmesi iςin yanıp yakaɾdığı gazelleɾi ona sundulaɾ. Tebɾizli Şems, Sultan Veled'in ɾicalaɾını kıɾmadı. Konya'ya dönünce kısa süɾeli biɾ baɾış yaşandı; aleyhinde olanlaɾ gelip özüɾ diledileɾ. Ama Mevlânâ ile Tebɾizli Şems gene eski düzenleɾini süɾdüɾdüleɾ. Ancak bu duɾum pek fazla uzun süɾmedi. Deɾvişleɾ, Mevlânâ 'yı Tebɾizli Şems'ten uzak tutmaya çalışıyoɾlaɾdı. Halk da Mevlânâ'ya Tebɾizli Şems geldikten sonɾa deɾs ve vaaz veɾmeyi bıɾaktığı, sema ve ɾaksa başladığı, fıkıh bilginleɾine özgü kıyafetini değiştiɾip Hint alacası ɾenginde biɾ hıɾka ve bal ɾengi biɾ küllah giydiği iςin kızıyoɾdu. Tebɾizli Şems'e kaɾşı biɾleşenleɾ aɾasında bu kez Mevlânâ'nın ikinci oğlu Alaeddin Çelebi'de vaɾdı.

Sonunda sabɾı tükenen Tebɾizli Şems "bu sefeɾ öyle biɾ gideceğim ki, neɾde olduğumu kimse bilmeyecek" deyip, 1247 yılında biɾ gün oɾtadan kayboldu (ama Eflaki onun kaybolmadığını, aɾalaɾında Mevlânâ'nın oğlu Alaeddin'in de bulunduğu biɾ gɾup taɾafından öldüɾüldüğünü ileɾi süɾeɾ). Sultan Veled'in deyişine göɾe Mevlânâ adeta deliye dönmüştü; ama sonunda onun gene geleceğinden umudunu keseɾek yeniden deɾsleɾine, dostlaɾına, işleɾine döndü. Tebɾizli Şems'in tüɾbesi Hacı Bektaş Deɾgahı'nda diğeɾ Hoɾasan Alpeɾenleɾi'nin yanındadıɾ.

Bu dönemde Mevlânâ, Şems-i Tebɾizi ile kendi benliğini özdeşleştiɾme deneyimini yaşıyoɾdu (bu, bazı gazelleɾin taç beyitinde kendi adını kullanması geɾekiɾken, Şems'in adını kullanmasından da anlaşılmaktadıɾ). Aynı zamanda Mevlânâ kendine en yakın hemhal olaɾak (aynı hali paylaşan dost) Selahattin Zeɾküb'u seçmişti. Şems'in yokluk acısını onunla özdeşleştiɾdiği Selahattin Zeɾküb ile gideɾiyoɾdu. sozkimin.com Selahattin, eɾdemli ama okuması yazması olmayan biɾ kuyumcuydu. Aɾadan geçen kısa biɾ zaman içeɾisinde müɾitleɾ de Şems yeɾine Selahattin'i hedef edindileɾ. Ne vaɾ ki Mevlâna ve Selahattin kendileɾine kaɾşı duyulan tepkiye aldıɾmadılaɾ. Selahattin'in kızı "Fatma Hatun" ile Sultan Veled evlendiɾildi.

Mevlânâ ile Selahattin on yıl süɾeyle biɾ aɾada bulundulaɾ. Selahattin'i öldüɾme giɾişimleɾi oldu ve biɾ gün Selahattin'in Mevlânâ'dan "bu vücut zindanından kuɾtulmak iςin izin istediği" ɾivâyeti yayıldı; üç gün sonɾa da Selahattin öldü (Aɾalık 1258). Selahattin cenazesinin ağlayaɾak değil, neyleɾ ve kudümleɾ çalınaɾak, sevinç ve şevk iςinde kaldıɾılmasını vasiyet etmişti.

Selahattin'in ölümünden sonɾa, yeɾini Hüsamettin Çelebi aldı. Hüsamettin, Vefaiyye taɾikatının kuɾucusu ve Tacu'l Aɾifin diye bilinen Ebu'l Vefa Küɾdi'nin soyundan olup dedeleɾi Uɾmiye'den göçüp Konya'ya yeɾleşmişleɾdi. Hüsamettin'in babası, Konya yöɾesi ahileɾinin ɾeisiydi. Onun iςin, Hüsamettin Ahi Tüɾk oğlu diye anılıɾdı. Vaɾlıklı biɾ kişiydi ve Mevlânâ'ya müɾit olduktan sonɾa bütün seɾvetini onun müɾitleɾi iςin haɾcadı. Beɾabeɾlikleɾi Mevlânâ'nın ölümüne kadaɾ on yıl süɾdü. O aynı zamanda Veziɾ Ziyaettin tekkesinin de şeyhiydi ve böylece iki ayɾı mâkam sahibiydi.

İslâm tasavvufunun en önemli ve en büyük yaρıtı kabul edilen Mesnevî-i Manevî (Mesnevî) Hüsamettin Çelebi aɾacılığıyla yazılmıştıɾ. Biɾ gün biɾlikte sohbet edeɾleɾken Çelebi biɾ konudan yakındı ve "müɾitleɾ", dedi, "tasavvuf yolunda biɾ şeyleɾ öğɾenmek iςin ya Hâkim Senaî'nin Hadika adlı kitabını okuyoɾlaɾ ya Attâɾ'ın "İlâhînâme" 'sini, ve "Mantık-ut-Tayɾ" 'ını (Kuş Dili) okuyoɾlaɾ. Oysa bizim de eğitici biɾ kitabımız olsaydı heɾkes bunu okuyacak ve ilâhi geɾçekleɾi ilk elden öğɾenecekti." Hüsamettin Çelebi sözünü bitiɾiɾken, Mevlânâ saɾığının katlaɾı aɾasından bükülmüş biɾ kâğıt uzattı genç dostuna; Mesnevî 'nin ünlü ilk 18 beyti yazılmıştı ve hoca, müɾidine şöyle diyoɾdu: "Ben başladım, geɾisini sen yazaɾsan ben söyleɾim."

Bu çalışma yıllaɾ boyu süɾdü. Yaρıt, 25.700 beyitten oluşan 6 ciltlik biɾ bütündü. Tasavvuf öğɾetisini çeşitli öyküleɾ aɾacılığıyla anlatıyoɾ, olaylaɾı yoɾumlaɾken tasavvuf ilkeleɾini açıklıyoɾdu. Mesnevî bittiği zaman aɾtık epeyce yaşlanmış olan Mevlânâ yoɾgun düşmüş, ayɾıca sağlığı da bozulmuştu. 17 Aɾalık 1273'te de vefat etti. Mevlânâ'nın vefat ettiği gün olan 17 Aɾalık, düğün gecesi anlamına gelen ve sevgilisi olan Rabb'ine kavuşma günü olduğu iςin Şeb-i Aɾûs olaɾak anılıɾ.

İlk eşi Gevheɾ Hatun ölünce, Mevlânâ Konya'da ikinci kez Geɾa Hatun ile evlenmiş ve ondan Muzaffeɾettin Alim Çelebi adında biɾ oğlu ve Fatma Melike Hatun adında biɾ kızı olmuştu. Mevlânâ'nın soyundan gelen Çelebileɾ, genellikle Sultan Veled'in oğlu Feɾidun Ulu Aɾif Çelebi'nin toɾunlaɾıdıɾ; Fatma Melike Hatun'un toɾunlaɾıysa Mevlevîleɾ aɾasında İnas Çelebi olaɾak anılıɾlaɾ.

kaynak : wikipedia
Mevlana Sözleri [733 adet]
Ağzımda lokma varken konuşmak kolay da; yüreğimde 'sen' varken susmak ne zormuş. / Mevlana
sözü paylaş
Dün zekiydim, dünyayı değiştirmek isterdim. Ama bugün akıllıyım, kendimi değiştiriyorum. / Mevlana
sözü paylaş
Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa? Bilemezsin, bilseydin ödün kopardı; dokunamazdın. / Mevlana
sözü paylaş
Yoldaki bir tepecik seni bunaltmış; oysa önünde yüzlerce dağ var. / Mevlana
sözü paylaş
Yorulacaksan, zorlanacaksan, şikayetçi olacaksan, keşkelere sığınacaksan, söze ama diye başlayacaksan; girme aşk yoluna. / Mevlana
sözü paylaş
Hiç görmediğim bir sevinçle; kapına geldim. Kim o de yeter ki; sen kim olmamı istiyorsan o olmaya geldim. / Mevlana
sözü paylaş
Vefasızlara gitme, onlar birer yıkık köprüdür. Tek kal, bir başına kal ama vefasızlara gitme. / Mevlana
sözü paylaş
Farz et ki yazdıklarımı anlayabildin. Ya anlayamadıkların? Ya yazıp da sildiklerim? Ya yazamadıklarım? / Mevlana
sözü paylaş
Şimdi sen; uzattığın elini tutmayan ele mi dargınsın, yoksa tutmayacak bir ele uzattığın için, kendine mi kızgınsın? / Mevlana
sözü paylaş
Davet et, hayret et, af et, tövbe et ama, ihanet etme. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer sizi üzen kişilere hala selam verebiliyorsanız, bu vicdanınızın sadakasıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Edepli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum zanneder. / Mevlana
sözü paylaş
Mutluluğu sende bulan senindir, ötesi misafir. / Mevlana
sözü paylaş
Kolun mu kırıldı? Üzülme; belki Allah sana kanat verecek. / Mevlana
sözü paylaş
Söyleyebildiğin, karşındakinin anladığı kadardır ancak. / Mevlana
sözü paylaş
Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil! / Mevlana
sözü paylaş
Düşündüğünü söyle. Söylediğini yap. Yaptığının arkasında dur. Ama dikkat et, sözünün altında ezilme. / Mevlana
sözü paylaş
Güzeli güzel yapan edeptir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir! / Mevlana
sözü paylaş
Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir. / Mevlana
sözü paylaş
Varlığınızda kıymetinizi bilmeyenleri, yokluğunuzla terbiye edin. / Mevlana
sözü paylaş
Uğraşma boşuna. Seni ancak gördükleri ve duydukları kadar anlayacaklar. Gördükleri, ancak kendi anladıkları kadarı olacak. / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme! İstediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. / Mevlana
sözü paylaş
Söyleyebildiğin, karşındakinin anladığı kadardır ancak. / Mevlana
sözü paylaş
Kötü söyleme, kötü düşünme, kötü teşvik ve telkinde bulunma; ancak o zaman dünyadaki kötülüklerin sana gelmesinden kurtulursun. / Mevlana
sözü paylaş
Cahille oturup bal yiyeceğine, alimle oturup kuru ekmek ye. / Mevlana
sözü paylaş
Dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur, öyle garip bir dünya. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanların savaşı, çocukların kavgasına benzer; hepsi de anlamsız ve saçmadır. / Mevlana
sözü paylaş
Seni iki şey anlatır: Hiçbir şeyin yokken gösterdiğin sabır, her şeyin varken sergilediğin tavır. / Mevlana
sözü paylaş
Olgun kişilerin kıblesi sabırdır, tahammüldür. Hiddete kapılıp, hiç kimseyi çiğneme ki, seni de kimse çiğnemesin! / Mevlana
sözü paylaş
Sabret ki, her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabret ki, her şey gönlünce olsun. / Mevlana
sözü paylaş
Bazen; bir kelebeğin ömrü kadardır hayat. Ne kırmaya gelir; ne de kırılmaya. / Mevlana
sözü paylaş
Şems bana bir şey öğretti; dünyada biri üşüyorsa, sen ısınamazsın! / Mevlana
sözü paylaş
Güvendiğin dağlara karlar yağdığında en güzel çare, dağ ile karı baş başa bırakmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Irz ve namustan mahrum olanlar, millet ve vatan hissi taşımazlar; böylelerinden sakınılmalıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Bağı çöz hür ol. Ne vakte kadar altın ve gümüş kaydıyla bağlanıp esir kalacaksın? / Mevlana
sözü paylaş
Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki ödünçtür. / Mevlana
sözü paylaş
Sır gibi seversen eğer, muradın gerçekleşir. Çünkü tohum, toprağa gizlenirse yeşerir. / Mevlana
sözü paylaş
Gönülden sevmeler gerek bize; temiz ve hesapsız. / Mevlana
sözü paylaş
Her rüzgarda otlar gibi eğilip bükülürsen, dağlar kadar olsan bile, bir ota değmezsin. / Mevlana
sözü paylaş
Acı, acıyla iyileşir. Aşk ise daha büyük bir aşkla. / Mevlana
sözü paylaş
Ya tutulacak kadar yakın ol, ya da unutulacak kadar uzak. / Mevlana
sözü paylaş
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, geriye kalan et ve kemiksin, gül düşünür gülüstan olursun, diken düşünür dikenlik olursun. / Mevlana
sözü paylaş
Ey rüşvet alan! Sen fil yavrusu yemektesin; düşmanın olan o fil sonunda kökünü kazır, mahveder seni. / Mevlana
sözü paylaş
Gerçek aşk?ı bilen kalp bir damla suya bile hürmetle bakar. / Mevlana
sözü paylaş
Uzaklık deyip de dert ettiğin nedir ki, Biz Yaradanı da görmeden sevmedik mi? / Mevlana
sözü paylaş
Kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum. / Mevlana
sözü paylaş
Kır oğul zinciri; hür gez, hür konuş. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgi ve merhamet insanın içinde bir nehirdir, ne kadar güçlü akarsa içinde kötülük tutunamaz. / Mevlana
sözü paylaş
Hayat kısa. Yüzünü güldürmeyi başaran hiç bir şeye sırtını dönme. / Mevlana
sözü paylaş
Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın. / Mevlana
sözü paylaş
İncitme! İncittiğin yerden incinirsin. / Mevlana
sözü paylaş
Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır, çünkü sen bedeninle değil. Ruhunla insansın. / Mevlana
sözü paylaş
Sükût, incelik, edep ve zerafet insanı her gittiği yerde sultan yapar. / Mevlana
sözü paylaş
Cahilin sonunda göreceği şeyi, akıllılar başta görür. / Mevlana
sözü paylaş
Ey soğuk, hareketlen ki ısınasın, sertliğe alış ki yumuşayasın. / Mevlana
sözü paylaş
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır. / Mevlana
sözü paylaş
Eşeğe, katır boncuğuyla inci birdir. Zaten o eşek, inciyle denizin varlığından da şüphe eder. / Mevlana
sözü paylaş
Ana karnındaki çocuğa doğmak, dünyadan göçmektir.fF / Mevlana
sözü paylaş
Başın ırmağın suyuna daldı mı, suyun rengini nasıl görebilirsin? / Mevlana
sözü paylaş
Firavun, yüz binlerce çocuk öldürttü, aradığıysa evinin içindeydi. / Mevlana
sözü paylaş
Dünya ve ahiret, iki kuma gibidir. Birini ne kadar hoşnut edersen, öbürünü o kadar kızdırırsın. / Mevlana
sözü paylaş
Her şeye doğru demek ahmaklıktır. Fakat her şeye yanlış diyen de zorbadır. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki! / Mevlana
sözü paylaş
Boğazına düşkün, yemeye alışkın sofiler, köpek gönüllüdürler, fakat kedi gibi yüzlerini yıkarlar, temiz görünürler. / Mevlana
sözü paylaş
Dünyada tamahsız sofi az bulunur. O sebepten sofi hayli hor, hakirdir. Ancak allah nuruyla doyan ve dilenme zilletinden kurtulmuş olan sofi, bundan müstesnadır. Fakat sofilerin binde biri bu çeşit sofilerdendir. Öbürleri de onun sayesinde yaşarlar. / Mevlana
sözü paylaş
Bir insan ne kadar güçlü olursa olsun her zaman manevi bir öğretmene muhtaçtır. Alemin dayancı, güvenci olsan gene de yüzümüze muhtaçsın; apaydın sabah kesilsen, gene bir güneşe ihtiyacın var. / Mevlana
sözü paylaş
Her meyvenin içi kabuğundan iyidir. Bedeni kabuk bil, içi de sevgili. / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme cancağızım. Her bir yara'dan, haberdardır yaradan. / Mevlana
sözü paylaş
Bir yandan korkun bir yandan umudun varsa iki kanatlı olursun; tek kanatla uçulmaz zaten. / Mevlana
sözü paylaş
Ey özden habersiz gafil. Sen hala kabukla övünüyorsun. / Mevlana
sözü paylaş
Şunu iyi bil ki safları yaran, her şeyi yenen aslanla savaşmak kolaydır; gerçek kahraman odur ki önce kendi nefsini yener. / Mevlana
sözü paylaş
Manasız söz, suya yazılan yazıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Balıkçının ağından kurtulmak için, denize ulaşmaya bak. / Mevlana
sözü paylaş
Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey! Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet! / Mevlana
sözü paylaş
Hristiyan değilim ne de musevi, ne müslüman ne de hindu, Budist, sufi ne de zen. Hiç bir dine ait değilim. Hiçbir din ya da kültür düzenine ait değilim. Ne doğu, ne batıdan geldim, ne deniz, ne de yerden çıktım. Ne tabii, ne havai, ne de çeşitli maddelerd / Mevlana
sözü paylaş
İnsanın asıl gıdası Allah'ın nurudur. Ona aşırı ten gıdası vermek layık değildir. İnsanın asıl gıdası, ilahi aşk ve ilahi akıldır. / Mevlana
sözü paylaş
Diyorlar ya korkar mısın ölmekten? İnsan hiç korkar mı yaşadığı yalan bir ömürden sonra yaşayacağı tek gerçekten. / Mevlana
sözü paylaş
Sözünü çok süslersen, amacından uzaklaşırsın. / Mevlana
sözü paylaş
Asla sevgiliden ümit kesme. Umut sığınma yolunun başlangıcıdır. O yolda değilsen bile, En azından yolun başında bekle, yanlış yaptım diyorsun. Musa'nın asasını hatırla, yılana dönüşerek Firavun`un büyücülerinin zırhlarını yemişti. Doğru yolu bulduğunda ge / Mevlana
sözü paylaş
Madem ki duyuyor düşünüyor, seziyorsun. Büyük hakikati bulmak için gönlünü ve idrakini yoracaksın. Duyduklarını ve bulduklarını söyleyeceksin. Sen söylemezsen, ruhunun vasıl olduğu sırları, şiirlere, sazlara, semalara söyleteceksin. Bütün bunları dahi söy / Mevlana
sözü paylaş
'Güzellik' Mevla'nın lütfudur. Nur'un yanmasıdır. ' Edep' ise kişinin gönül aynasıdır! / Mevlana
sözü paylaş
Bizim mezhebimizde aşkın karşılığı fedakarlıktır. Ve yüreğimize girenin akıbeti, ahirdir. Ebed'dir! / Mevlana
sözü paylaş
Kimin gönlünden bir kapı açılırsa, o her zerrede bir güneş görür! / Mevlana
sözü paylaş
Nefsi en iyi şu dört şey terbiye eder: Susmak, açlık, yalnızlık, uykusuzluk. / Mevlana
sözü paylaş
Yoksul kişi, cömertliğin aynasıdır. Sakın aynaya karşı gönül kırıcı sözler söyleyerek o aynayı buğulandırma! / Mevlana
sözü paylaş
Sevenle sevileni ayrı varlıklar sanıyordum.. Meğer onlar birimişler ; Bense biri, iki görmüşüm... / Mevlana
sözü paylaş
Yola rehbersiz giren, iki günlük yolu yüzlerce yıl gider; üstadsız meslek edinen , şehir ve kasabaların maskarası olur. / Mevlana
sözü paylaş
Sevdik sustuk. Yandık sustuk. Üzüldük sustuk. Yalnız kaldık yine sustuk. Tek bir şey konuşturdu bizi. O?na (c.c.) sığındık. / Mevlana
sözü paylaş
Erlerin huyu, açıklık ve sıcaklıktır. Aşağılıkların işi hile ve utanmazlıktır. / Mevlana
sözü paylaş
Senin canın içinde bir can var, o canı ara! Beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara! A yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara; Ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara. / Mevlana
sözü paylaş
Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır, zira her iş onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mümine hastır, başkasına değil: ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır. / Mevlana
sözü paylaş
Ey hakikati arayan kişi, dünya; içi kof çürümüş bir ceviz gibidir. Onu pek denemeye, imtihana kalkışma. Onu uzaktan seyret. / Mevlana
sözü paylaş
Özle ki bulduğunda gerçekten bulmuş olasın. / Mevlana
sözü paylaş
Vefasızlara gitme, onlar birer yıkık köprüdür. / Mevlana
sözü paylaş
Burnuna sarımsak tıkamışsın, gül kokusu arıyorsun... / Mevlana
sözü paylaş
Ne olurdu gönül kuşlarımızın dilinden anlayan bir kulak bulunsaydı! / Mevlana
sözü paylaş
Demliğin burnu ne kadar yukarıda olursa olsun, bardağın önünde eğilmeye mahkumdur. / Mevlana
sözü paylaş
Arzu et, iste ama ölçülü olsun. Bir saman çöpü bir dağı kaldıramaz. / Mevlana
sözü paylaş
Kalp sırrına erenler neler yapar, bilir misin? Kızmazlar, küsmezler. Kırmazlar, kırılmazlar. Her şeyde bir güzellik bulurlar. Hiçbir şeyi insanoğlundan bilmezler. Rabbinden bilirler! Her şeyi ondan umup, beklerler. Ve, susarlar. Susarak konuşurlar. / Mevlana
sözü paylaş
Bana söylemek düşer, kabul ettirmek benim elimde değildir. / Mevlana
sözü paylaş
Dünya kurt, insan kuzu... Kurdun derdi kuzuyu mideye indirmek kuzu ise kurda aşık. / Mevlana
sözü paylaş
Çayırlıktan, çimenlikten esip gelen yel, külhandan gelen yelden ayırt edilir. / Mevlana
sözü paylaş
Gam ve keder, olmayacak isteklerden doğar. Bu kimseleri de şeytan avlamak ister. / Mevlana
sözü paylaş
Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra. / Mevlana
sözü paylaş
Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters. / Mevlana
sözü paylaş
Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap. / Mevlana
sözü paylaş
Yürürken başımın yerde olması sizi rahatsız etmesin. Benim tek derdim; yere düşen edebinize takılmamak. / Mevlana
sözü paylaş
Sarılmayı bilirmisin? Sahiplenmeyi, sahiplendiğinde sadık kalmayı? Sen bilirmisin aşık olmayı? Bölünebilirmisin ikilere, üçlere, gerekirse binlere? Yapabilirmisin? Gerçekten sevebilirmisin? Sevmenin demesi olmaz. Unutma; ya çok seversin bir kere, yada hiç / Mevlana
sözü paylaş
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. / Mevlana
sözü paylaş
Elini duadan ayırma. Kabul edilmiş, edilmemiş sana ne! Sen duaya devam et. / Mevlana
sözü paylaş
Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Dediler ki: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Dedim ki: Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur. / Mevlana
sözü paylaş
Sen bana kendi gözünle bakma, benim gözümle bak da biri iki görme! Bana, bir an olsun benim gözümle bak da varlıktan öte bir meydan gör! / Mevlana
sözü paylaş
Nefsin ejderhadır. Öldü sanma, uykuya dalar o. Dertten eline fırsat düşmediği için uyur. Derdin bitince çıkar hemen. Hüner; dertsizken de nefsi uykuda tutmadadır. / Mevlana
sözü paylaş
Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla. / Mevlana
sözü paylaş
Gerçek aşk'ı bilen kalp bir damla suya bile hürmetle bakar. / Mevlana
sözü paylaş
Yanmak var yanmak var. Odun yanınca küI oIur, adam yanınca kuI oIur. / Mevlana
sözü paylaş
Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir! / Mevlana
sözü paylaş
Seni bağrıma değil, bağrımı ve başımı ayağının altına bastım. Gözüm toprak olacak, ama gönlüm daima aşk kokacak. / Mevlana
sözü paylaş
Yaşadığın dünyaya bak; Yüce Tanrı, hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş? Neden okşamak ve kucaklamakla gidilecek yere, tekme ve tokatla erişmeyi tercih edesin? / Mevlana
sözü paylaş
Kaderde sevmek var ama kavuşmak yok ise şayet, Olsun! Vuslata aşık gönül susmayada razı. / Mevlana
sözü paylaş
İsyanlardayım dedi. Hayır, imtihanlardaydı. Fark etseydi, kurtulacaktı. / Mevlana
sözü paylaş
Beni çokça andınız, anlattınız ama anlamadınız. / Mevlana
sözü paylaş
Dünya, kendisini yeni gelin gibi gösteren, cilveler eden, kokmuş bir kocakadındır. / Mevlana
sözü paylaş
Doğru ile Yanlış'ın ötesinde bir yer var, orada buluşalım. / Mevlana
sözü paylaş
Ben hiç dilek tutmadım, hep dua ettim. Ömrün ömrüme nasip olsun diye! / Mevlana
sözü paylaş
Üstünün dostu ol ki üstün olasın. Kendine gel be hey azgın, mağluplarla dost olma! Münkirin delili ancak ve ancak şudur: Ben şu görünen yurttan başka bir şey görmüyorum! Hiç düşünmez ki nerede görünen bir şey varsa o, gizli hikmetleri haber vermededir. He / Mevlana
sözü paylaş
Günün adamı olmaya çalışma, hakikatin adamı olmaya çalış. Çünkü gün değişir, hakikat değişmez. / Mevlana
sözü paylaş
Sus gönlüm! Bütün bu susmalarına karşılık her şeyin hayırlısının olacağina inanarak sus. / Mevlana
sözü paylaş
Yol kesenler olmadıkça, lanetlenmiş şeytan bulunmadıkça, sabırlılar, gerçek erler, yoksulları doyuranlar nasıl belirir, anlaşılır? / Mevlana
sözü paylaş
Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Müslüman, edep nedir diye sorarsan bil ki edep, her edepsizin edepsizliğine katlanmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Çaresizlik Allah'tan gelen en güzel işarettir. Duanın vaktinin geldiği gösterir. Süzülüyorsa gözünden yaşlar, hüzünlüyse güzel yüzün, Rabbin seni özlemiş, sesini duymak istemiş demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Denizi bir testiye döksen ne alır? Bir günün kısmetini. / Mevlana
sözü paylaş
Dünyada mevcut bütün canlar, sana karşı canlıktan çıkıyorlar, beden oluyorlar. Halbuki sen, cansın, canlar canısın, cansız beden ne işe yarar? Ben çok eskiden, sana gönül vermiştim. Gel, ey sevgili gel de şimdi sana canımı da vereyim! / Mevlana
sözü paylaş
Aşk; topuklarından etine kadar işlemiş bir nasırdır; ya canın acıya acıya adım atacaksın, ya da canını acıta acıta söküp atacaksın. / Mevlana
sözü paylaş
Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlünde olanı benden gizleme ki benim gönlümdeki de ortaya çıksın. / Mevlana
sözü paylaş
Emek ver, Kulak ver, Bilgi ver Ama Sakın Boşverme. / Mevlana
sözü paylaş
Aşık, sevgilisinden başkasını seyre dalarsa aşk değildir bu, boş bir sevdadır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Gel Git'lerin olmadığı bir hayat düşünebilir misin?. 'Hüzün olgunlaştırır'. 'Kaybetmek sabrı öğretir'. / Mevlana
sözü paylaş
Gözünün gördüğünü gönlünün gördüğüne değişirsen EYVALLAH. Gönlünün gördüğünü gözünün gördüğüne değişirsen EYVAH EYVAH. / Mevlana
sözü paylaş
Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın! / Mevlana
sözü paylaş
karşılık DÜNYA'yı verseler kabul eder misin? Etmezsin. Peki gözü verene neden secde etmezsin! / Mevlana
sözü paylaş
Filozofların felsefesi, insanoğlunun zan ve şüphesini artırır. İslam'ın hikmeti ise, insanı yücelere ulaştırır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanları iyi tanıyın, her insani fena bilip kötülemeyin, her insanı da iyi bilip övmeyin. / Mevlana
sözü paylaş
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer, şehvetin ve nefsin hevesine kapılır gidersen, Ben sana haber vereyim ki, eli boş, nasipsiz gideceksin! / Mevlana
sözü paylaş
Kim, ne olursa olsun, Sevgili bizim olsun tek, Canı, Canımız olsun. / Mevlana
sözü paylaş
Sen Bizim Suretimize [Yüzümüze] DeğiL, Siretimize [AhLakımıza] Bak. / Mevlana
sözü paylaş
O kadar çok koşmayın, o kadar çok yorulmayın, şu yerin altında çırak ne olmuşsa usta da o olmuştur. / Mevlana
sözü paylaş
Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver. Toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur. / Mevlana
sözü paylaş
Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez, fakat söylediği her şeyi düşünür. / Mevlana
sözü paylaş
Gönül, dert ile yandı; derdimi paylaşacak bir dost yok. Çok yer gezdim hüznümü azaltacak bir kişi yok. 'Ben yarinim' diyen çok amma gerçekte vefalı bir yar yok. / Mevlana
sözü paylaş
Ben insanların ayıplarını gören gözlerimi kör ettim. Sen de onlara benim gibi iyi gözle bak. Diyor ve ekliyor. / Mevlana
sözü paylaş
Mecnun değilim dost; lakin çağırırsan çöllere gelirim. Sana yalan halde gelmem, toplarım özümü yalın halde gelirim. Kapıyı çaldığında 'kim o?' dersen; ben olmam kapında sen olur gelirim. Sen gel de yeter ki,yola yük olmam,yol olur gelirim. / Mevlana
sözü paylaş
Dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek gerek. / Mevlana
sözü paylaş
Aynalar türlü türlüdür. Yüzünü görmek isteyen cam'a bakar, özünü görmek isteyen can'a bakar. / Mevlana
sözü paylaş
Neden duasız bırakıyorsun dilini? Kapıyı çalmadan, açılmasını bekleyenlerden misin yoksa? / Mevlana
sözü paylaş
Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın. / Mevlana
sözü paylaş
İnsan gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir. Göz ise ancak gerçek dostu görendir. / Mevlana
sözü paylaş
Cenab-ı Hakk kâfir için necis dedi. Fakat dikkat et ki; kâfirlerin dışı pis değildir. O pislik onların din ve ahlakındadır. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlüne belalar geldikçe gülerek karşıla. Şükrü ve sabrı öğreniyorsun, korkma rıza makamı yakın sana. / Mevlana
sözü paylaş
Her insan bir alemdir. İnsan düşünceden ibarettir, geri kalan et ve sinirdir. / Mevlana
sözü paylaş
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya. / Mevlana
sözü paylaş
Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana! Ya da yazık olur Adabına. / Mevlana
sözü paylaş
Aklını Başına Al Da, Fanî Olan Bu Dünya Zindanında Kimseden Vefa Arama! Bu Dünyanın Vefası Bile Vefasızdır. / Mevlana
sözü paylaş
Bin sene de okusam, Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim. / Mevlana
sözü paylaş
Dostun sana düşmanlık eder, haset ve kinini dışarı vurursa senden yüz çevirdi diye feryat etme. Kendini ahmak ve bilgisiz hale düşürme. Allah'a şükret, yoksullara ekmek ver ki onun çuvalında eskimedin, yıpranmadın. Ebedi dostun Allah'tır. / Mevlana
sözü paylaş
Bizim canımıza gelsin senin bedenine gelen ağrı. / Mevlana
sözü paylaş
Sen git yaralarını bir gönül cerrahına göster Sen onları kendin tedavi edemezsin. / Mevlana
sözü paylaş
Ey insanoğlu! Bazen ağlıyorsun, gözyaşı döküyorsun, bazen de altın sevdasına kapılıyor, toprak eliyor, altın kırıntıları arıyorsun! Fakat düşünmüyorsun ki, sen, altın madenisin, değerli bir kimyasın! / Mevlana
sözü paylaş
Yalnızlığın en kötüsü, anlamayanların arasında kalmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsan akılla pir olur; saçı, sakalı ağarmakla değil. / Mevlana
sözü paylaş
Ey sahura kalkan, sahur yemeği yiyen kişi! Az konuş, hatta sus! Sus da orucu anlayanlar, oruçtan söz etsinler. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki, sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki, aradığın ancak sensin sen! / Mevlana
sözü paylaş
Güzel günler sana gelmez. Sen onlara yürüyeceksin. / Mevlana
sözü paylaş
Sabır; ağrıları dindiren acı bir ot gibidir. Hem can yakar hem de tedavi eder. / Mevlana
sözü paylaş
Herkes aynı fikirdeyse, hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir. / Mevlana
sözü paylaş
AŞK; Bilmektir Ey Sevgili! Bir Tek Yârı Bilmek, Onu Candan Daha AZİZ Bilmektir. Ondan Gayrı Bildiklerinin Hiçbir Şey Olduğunu, Dünyanın Onunla Mana Bulduğunu Bilmektir. Onun Selamı ile Gelen BELA Olsa EYVALLAH Diyebilmektir. / Mevlana
sözü paylaş
Hak kuldan intikam kul ile alır, dini irfan bilmeyen bunu kul etti sanır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin. Onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksnız. / Mevlana
sözü paylaş
Bir kimsede kibir varsa, söz söylediği zaman soğan gibi kokar. / Mevlana
sözü paylaş
Her aşkın bir hasreti var; Her hasretin bir çilesi. Çilem çekilmez değil amma bir de çektireni var. / Mevlana
sözü paylaş
Aklın güzelliği dil ile, dilin güzelliği söz ile, kişinin güzelliği yüz ile, yüzün güzelliği göz ile belli olur! / Mevlana
sözü paylaş
Nefsinle savaşa girişince; Ben orucu öyle ucuza satmam!' diye kendini yere at, ellerini çırp, ayaklarını vur, diret! / Mevlana
sözü paylaş
O beden testisi ab-ı hayatla dopdolu, bu beden testisi ise ölüm zehiri ile. İçindekine bakarsan padişahsın, kabına bakarsan yolu yitirdin. / Mevlana
sözü paylaş
Kötülerin övülmesi arşı titretir. / Mevlana
sözü paylaş
Öyle bir 'Yâr' sev ki evladım; elinde su tasıyla, iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin seni. / Mevlana
sözü paylaş
Can'ı Canan'a teslime hazır değilsen 'ben AŞK'ım' deme kimseye. / Mevlana
sözü paylaş
Şarap küpü nereye konursa konsun şaraptır. Gül mezbelelikte bitmekle kötü olmaz, şarap altın tasa konmakla helal olmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır. / Mevlana
sözü paylaş
Biz Sözlerimizi Artık Satırlara Değil Sadr'ımıza Yazdık.Kalbinizin Gözü Varsa Okur, Kulağı varsa Duyar, Dili Varsa Konuşursunuz. / Mevlana
sözü paylaş
Kanat vardır Doğanı padişaha götürür;Kanat vardır Kuzgunu leşe götürür. / Mevlana
sözü paylaş
Genişlik, sabırdan doğar. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlar, uğrunda çaba gösterdikleri her şeye ulaşırlar. Ey bahtlı kişi! Kuru duayı bırak. Ağaç mı istiyorsun, tohum ekmelisin. / Mevlana
sözü paylaş
Çalınan her kapı hemen açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı. Bir kelebek avcısı bile çalıların yırttığı ayaklarla koşmak zorundaysa, hayatın anlamını eliyle koymuş gibi bulmak kimin harcı? / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme der Mevlana ve devam eder; Bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki. kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, Kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye k / Mevlana
sözü paylaş
Denizde inciler derinde olur. Çerçöp sahilde olur. / Mevlana
sözü paylaş
Bir gönül yapmak gelmiyorsa elinden, bari bir gönül yıkılmasın dilinden. / Mevlana
sözü paylaş
Münafığın özrü kabul edilmez. Çünkü o özür dilindedir kalbinde değil. / Mevlana
sözü paylaş
Anlamak bilmek; bilmek affetmektir. / Mevlana
sözü paylaş
Her birimiz tek kanatlı melekleriz ve bizler ancak birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz. / Mevlana
sözü paylaş
Sen yerde olanlara merhamet et ki,gökte olanlr da sana merhamet etsin Senden aşağı olana acı ki,senden üstün olan da sana acısın. / Mevlana
sözü paylaş
Yarın yaparım yarın yaparım deme! Bugün'de dün'ün yarın'ıydı ne yapabildin. / Mevlana
sözü paylaş
Bırakacağın eli hiç tutma, Tutacağın eli ise hiç bırakma. Sahte sevgilere gül olmaktansa, gerçek sevgilere diken ol! / Mevlana
sözü paylaş
Güzel huy peşinde yürü, iyi huyla düş kalk. Gül yağına bak, nasıl gülün huyunu almış. / Mevlana
sözü paylaş
Biri buğday elde etmek için ekin ekerse sonunda saman da elde eder. Fakat saman ekersen buğday elde edemezsin ki! / Mevlana
sözü paylaş
Unutma ki; İnsan Dünyanın Hakimi Olabilir, Ama Küçük Bir Kalbin Esiridir. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk, ücreti ve karşılığı olmayan bir hastalıktır Aşk hükmetmez; terbiye eder! / Mevlana
sözü paylaş
Büyük Allah'tan bizler niye terbiye isteriz? Çünkü terbiyesizler, Allah'ın lütfundan mahrumdurlar. Terbiyesiz, yalnız kendine kötülük etmez, bütün utanç ve erdem ufuklarını ateşler. / Mevlana
sözü paylaş
Allah'ın defineleri yıkık gönüldedir. Yıkık yerlerde pek çok defineler gömülüdür. Kırılmış, iki yüz parça olmuş gönülü yapmak, Allah'a Hac'tan da yeğdir, Umre'den de. / Mevlana
sözü paylaş
Sen zayıfları yardımcısız, kimsesiz sanma; Kur'ân'dan 'İzâ câe nasrullâh'ı oku. / Mevlana
sözü paylaş
Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü o; 'her şeyin fiyatını bilir, değerini değil. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! En acı ilaç ayrılıktır; zira onun içinde Aşk gibi bir şifâ saklıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Akıp giden zaman içinde bir kafesteyim, Her türlü amelde çok ahesteyim, Kabrim. beni bekliyorken dünyalık hevesteyim, Uyandır artık Ya Rab! belki son nefesteyim. / Mevlana
sözü paylaş
Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme de bedelsin, ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun. / Mevlana
sözü paylaş
Her olayı hayır bil, her geceyi Kadir bil, her geleni Hızır bil. / Mevlana
sözü paylaş
Ele geçen şeyin tadı, tuzu, değeri, oraya varmak için çekilen yol zahmeti kadardır. Çölün tozunu yutmayan, dilini dudağını çöl güneşinde çatlatmayan zemzemin lezzetini bilemez. Ömür boyu hayalini kurmayan Kabenin kadrini tartamaz. O halde önce yan ki su s / Mevlana
sözü paylaş
Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda toprağa verilecek bir kurbandır. Sen gönlünü beslemeye bak! Yücelere gidecek,şereflenecek odur. / Mevlana
sözü paylaş
Ey sevgili. Biz seninle bir salkımın iki aşık üzümüyken, başka şişelerde şarap olmuşuz, başka hayallerde harap olmuşuz. / Mevlana
sözü paylaş
Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde? Dikenin itibarı gül himayesinde! / Mevlana
sözü paylaş
Ten midesi insanı samanlığa çeker, gönül midesi reyhana çeker. Ot ve arpa yiyen kurban olur, Allah nuru ile nurlanan Kuran olur. Senin yarın pislik, yarın da misktir. Kuran'la miskini artır. / Mevlana
sözü paylaş
Dost ise düşünme, ver ömrünü gitsin. Dost değilse, hiç bekletme yol ver gitsin. / Mevlana
sözü paylaş
Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa güle dokunmanıza çok az kalmış demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Bütün kâinat birbirine sevgi ile bağlanmış. Sevgini vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkarmış. / Mevlana
sözü paylaş
Keser Gibi Olma; Hep Bana, Hep Bana. Rende Gibi Olma; Hep Sana, Hep Sana. Testere Gibi Ol; Hem Sana, Hem Bana. / Mevlana
sözü paylaş
Mücevherler vakitle alınabilir ama vakitler mücevherle alınamaz. / Mevlana
sözü paylaş
Göz iki, kulak iki, ağzımız ise tektir. Çok görüp, çok dinleyip, Az konuşmak gerekir. / Mevlana
sözü paylaş
Hem gam çağında, hem esenlik çağında Allah'a dayanmadan, tümden ona teslim olmadan başka her şey düzendir, tuzaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Eden kendisine eder; yapan bulur ve çeker. Unutma, kazanmak koca bir ömür ister. Kaybetmeye ise anlık gaflet yeter. / Mevlana
sözü paylaş
Öfke rüzgar gibidir, Bir süre sonra diner; ama birçok dal kırılmıştır bile. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk, kimseye niyazı ve ihtiyacı olmayan Allah'ın vasıflarındandır. Ondan başkasına âşık olmak, geçici bir hevestir. / Mevlana
sözü paylaş
Gel, gel yine her neysen, Kimsen yine gel; kâfirsen, Ateş ve put seversen yine gel; Girmez ki, umutsuzluk dergâhımıza. / Mevlana
sözü paylaş
Söz, dinleyene göre söylenir; terzi elbiseyi adamın boyuna göre diker. / Mevlana
sözü paylaş
Üç şey seçildi cennetten: Kelimler, aşk, annelik duygusu. Kelimeleri Adem aldı, annelik duygusu Havvaya kaldı; ama aşk çok ağırdı. / Mevlana
sözü paylaş
Ey diken arayan kimse! Cennete girsen bile, orada senden başka diken bulunmaz. / Mevlana
sözü paylaş
?Sesini değil, sözünü yükselt! Yağmurlardır yaprakları büyüten, gök gürültüleri değil. / Mevlana
sözü paylaş
Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir, Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel. / Mevlana
sözü paylaş
Bal yiyen arısından gocunmaz. Gül Koklayan Dikeninden Çekinmez. / Mevlana
sözü paylaş
Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar. / Mevlana
sözü paylaş
Hz. Mevlanaya; Neden hep yak takımı ve kötü insanlarla berabersin, neden onları kendine mürid olarak kabul ediyorsun, diyenlere verdiği cevap şudur; İyilerle herkes iyi olur maarifet kötülerle iyi olabilmek! / Mevlana
sözü paylaş
Tutalım ki Ali'den Zülfikâr sana miras kaldı. Sende Ali kolu ve kalbi yoksa Zülfikar neye yarar ki? / Mevlana
sözü paylaş
Seviyorum seni. Bana bunun için nasihat neye yarar? Zehir içmişim ben. Bana şeker ne eder? Benim icin: Onun ayagına zincir vurdunuz! diyorlar; Divane olan gönlümdür, ayağıma zincir vurmak niye? / Mevlana
sözü paylaş
Savaşsız, sabırsız yenme olur mu hiç? / Mevlana
sözü paylaş
Başta dönüp koşan nice bilgiler, nice hünerler vardır ki, insan onunla baş olmak isterse, baş elden gider. Başının gitmesini istemiyorsan ayak ol. / Mevlana
sözü paylaş
Kısmet Etmiş ise Mevla; El getirir, Yel Getirir, Sel Getirir. Kısmet Etmez ise Mevla; El Götürür, Yel Götürür, Sel Götürür. / Mevlana
sözü paylaş
Din düşmanlarının başına kılınç ol, kurt gibilere ateş saç; çünkü onlar, Yusuf düşmanıdırlar. / Mevlana
sözü paylaş
Maşrapamız küçük ise deryayı suçlamaya hakkımız yok. / Mevlana
sözü paylaş
Nefis firavundur. Sakın doyurma. Başına kral kesilir. / Mevlana
sözü paylaş
İstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver. Umut verip, güven aşılayıp da yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin. / Mevlana
sözü paylaş
Kim daha güzelse kıskançlığı daha fazla olur. Kıskançlık ateşten meydana gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır. / Mevlana
sözü paylaş
Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Başkalarına imrenme, çok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar. / Mevlana
sözü paylaş
Kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok, sen zaten bunlara sahipsin. O yüzden sana bir ayna getirdim. Kendine bak beni hatırla. / Mevlana
sözü paylaş
Yorulacaksan zorlanacaksan şikayatçi olacaksan keşkelere sıgınacaksan söze ama diye başlayacaksan girme AŞK yoluna Aşk yolunda U dönüşü yoktur! Aşk Derki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna ama bil ki senin de başını isterim yoluma! Kahir KApris gelecekse / Mevlana
sözü paylaş
Müzik Allah'ın dilidir. / Mevlana
sözü paylaş
Muhabbet ve merhamet, insanlığın; hiddet ve şehvet de hayvanların sıfatlarıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Nefsin, üzüm ve hurma gibi tatlı şeylerin sarhoşu oldukça, ruhunun üzüm salkımını görebilir misin ki? / Mevlana
sözü paylaş
Kitaplardan önce, kendimizi okumaya çalışalım. / Mevlana
sözü paylaş
HARF'ler yetmedi anlaşılmama, bari Hâl'den anla. / Mevlana
sözü paylaş
Başarı bir seyahattir, hedef değil. Mutluluk, gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil. Yolun sonunda olsa, ona varıldığında yol bitmiş ve vakit de geçmiş olurdu. Mutlu olmanın zamanı ise bugündür, yarın değil. / Mevlana
sözü paylaş
Bir kimseyi tanımak istiyorsan, düşüp kalktığı arkadaşlarına bak. / Mevlana
sözü paylaş
Her Yerde Olmak Gibi Bir Duan Varsa, Gönüllere Gir; Çünkü Sevenler, Sevdiklerini Gönüllerinde Taşırlar. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; çünkü, Hakk'ın lûtfuyla bazen umutsuzluktan bile umutlar doğar. Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah'tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt ağacının dalı bile hurma verir. / Mevlana
sözü paylaş
Her insanın evveli suretten ibarettir. Ondan sonra can gelir ki can, manevi güzellik, ahlak güzelliğidir. Her meyvenin evveli suretten başka nedir ki? Ondan sonra lezzet gelir ki lezzet, meyvenin manasıdır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsan içki içmekte serbest, ama sarhoş olmakta serbest değildir. / Mevlana
sözü paylaş
Aşkının varlığında öyle yok oldum ki, O yokluk binlerce varlıktan daha hoştur. / Mevlana
sözü paylaş
Kötü zanda bulunan kişi çirkindir. Aslında o kendi içini vurur karşıya. / Mevlana
sözü paylaş
Bakın! Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise SEVGİYİ aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz. Sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda ça / Mevlana
sözü paylaş
İnanan kişi, işlerini Allah emretti diye yapar. İnanmayan ise, mücadele ve gösteriş olsun diye yapar. Böyle inatçı kişilerin başlarına toprak saç. / Mevlana
sözü paylaş
Maksada sabırla erişilir. Aceleyle değil! Sabret, Doğrusunu Allah daha iyi bilir. / Mevlana
sözü paylaş
Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir. / Mevlana
sözü paylaş
Yılan insanın sadece canını alır. Kötü arkadaş cehenneme sürer de ebedi hayatını mahveder. / Mevlana
sözü paylaş
Gelmez sana bir ziyan bu aşktan gönlüm! Can gitsede korkma başka bir candır ölüm. / Mevlana
sözü paylaş
Güzelliğin bir damlası olan LEYLA için uykuyu haram etmek çok değilse, Güzelliğin kaynağı MEVLA için bir ömrü feda etmek az bile. / Mevlana
sözü paylaş
Aklım her gün tövbe eder.Nefsim her an tövbemi bozar. Arada kalmış bîçareyim. İyi ki Senin kapın var. / Mevlana
sözü paylaş
Sarılmayı bilir misin? Sahiplenmeyi, sahiplendiğinde sadık kalmayı? Sen bilir misin aşık olmayı? Bölünebilir misin ikilere, üçlere. gerekirse binlere? Yapabilir misin? Gerçekten sevebilir misin? 'Sevmenin demesi' olmaz. Unutma, ya çok seversin bir kere, y / Mevlana
sözü paylaş
Yalnızlık, adam olmayanın vereceği sevgiden, saygıdan yeğdir. / Mevlana
sözü paylaş
Misafirsin bu hanede ey gönül, Umduğunla değil bulduğunla gül, Hane sahibi ne derse o olur, Ne kimseye sitem eyle, Ne üzül. / Mevlana
sözü paylaş
Kır oğul zinciri; hür gez, hür konuş, Yok mu altından gümüşten bir kurtuluş? / Mevlana
sözü paylaş
Bir gün kızsan bana, alsan başını yüzbin yıllık yere gitsen dönüp kavuşacağın yer benim, demedim mi. / Mevlana
sözü paylaş
Ümitsizler köyüne gitme; ümitler var, karanlığa doğru yürüme; Güneşler var. / Mevlana
sözü paylaş
Hiçbir ölü öldüğüne hayıflanmaz, sadece azığının azlığına hayıflanır. Ölen kuyudan ovaya çıkmış demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Gözyaşının bile görevi varmış. Ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış. / Mevlana
sözü paylaş
Sen böyle güzelken bana söz düşmez. Bakma böyle yazılar yazdığıma,ben aslında Oku! emrine amade SENİ okuyorum sevgili. / Mevlana
sözü paylaş
Sen, canının içinde Kur'an nurunu istiyorsan, şunu bil ki, oruç bütün Kur'an'ın tertemiz nurunun sırrıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Aklın yoksa yandın, ya kalbin yoksa o zaman sen zaten yoksun ki. / Mevlana
sözü paylaş
Duydum ki kapıma gelmiş, tokmak olmadığı için kapıya vurmadan geri dönmüşsün. Bilmez misin, kalp kapısının tokmağa ihtiyacı yoktur; o ancak içeriden açılır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar; Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o sana öyle bakar. / Mevlana
sözü paylaş
Hiçbir yere sığmadı Aşkın. Gönlüme sığdı yalnız. Şimdi gönlüme de sığmıyor. Gözlerimden sızıyor; / Mevlana
sözü paylaş
Ey AŞIK! Hani özlem çekiyorsun ya sevgiliye. Bil ki sevgilidendir özlemin özü.Odur asıl sana özlem duyan.Çünkü o tutuşturmayınca alevi,kimsede olmaz ateş. Ve AŞK ateşi önce sevilene, ondan sonra sevene düşer. / Mevlana
sözü paylaş
Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur. / Mevlana
sözü paylaş
Eden kendisine eder. Yapan bulur ve çeker. Unutma ki; Kazanmak koca bir ömür ister, Kaybetmek içinse bir anlık gaflet yeter. / Mevlana
sözü paylaş
Bazen halimize Melek'ler imrenir, bazen de halimizden Şeytan bile iğrenir. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer tamamıyla zorluklara daldınsa, daralıp kaldınsa, sabret; çünkü sabır genişliğin anahtarıdır. / Mevlana
sözü paylaş
İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar!diye niye küçümserler ki; Kalp pekmi büyük incirden?Bakın bakalım insan neler çekiyor, incir çekirdeği kadar kalbe düşenden. / Mevlana
sözü paylaş
Bir gün kızsan bana, alsan başını, yüz bin yıllık yere gitsen, dönüp kavuşacağın yer ben'im demedim mi? / Mevlana
sözü paylaş
Marifet nedir bilir misin? Taşlara bakan gözlerin çicekleri görmesidir! / Mevlana
sözü paylaş
Dünya tuzaktır. Yemi de istek. İstek tuzaklarından kaçının. / Mevlana
sözü paylaş
Bil ki. Domuzların önüne elmaslar serilmez, mücevherden ancak sarraflar anlar başkası bilmez, ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da, sana bakan kör ise kendini camdan sanma. / Mevlana
sözü paylaş
Sen verdikçe dost görünen çok olur. İste de gör, hepsi yok olur. Sen kendine yetmeyi öğren, tüm dünyanın malına gönlün tok olur. / Mevlana
sözü paylaş
Şöhret afettir; şöhret peşinde koşmak iyi tanınmak için uğraşmak insanlığa yakışmaz. Eğer sen hakikati aşk incisini arıyorsan görünüşten kurtulman denize dalman derinliklere inmen gerek! Yoksa şöhret gösteriş deniz kıyısına düşen köpüktür! / Mevlana
sözü paylaş
Bilmek başka, Bulmak başka, Olmak daha başka. / Mevlana
sözü paylaş
Duydum Ki Gıybetimi Yapmışsın,Yüzüme SöyLemekten Kacmışsın! Benim Gibi bir Acizden Korkmuş ALLAH'tan Korkmamışsın. / Mevlana
sözü paylaş
Bir şeyden kaçacaksan yılandan, akrepten, arslandan, kaplandan kaçma da, bedenden kaynağını alan nefsanî isteklerden, heveslerden kaç! Çünkü başımıza gelen bütün belalar, çektiğimiz bütün zahmetler, meşakkatler boş ve olmayacak heveslerden meydana gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk nasip işidir, hesap işi değil! Aşk adayıştır, arayış değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda, aşk seni bulmaya gelir! / Mevlana
sözü paylaş
Kimi insan yaşadığı zorlukları bahane edip Allah'tan uzaklaşır,Kimi insan da yaşadığı zorlukları vesile edip Allah'a yakınlaşır. / Mevlana
sözü paylaş
Kalp bir bahçe gibidir. Onda mutlaka birşeyler bitecektir. O halde güzel şeyler ekin ki güzel şeyler bitsin! / Mevlana
sözü paylaş
Hangi Meyve Oldu da Dalın da Kaldı? Öyleyse Ölmekten Korkma, Ham Olmaktan Kork. / Mevlana
sözü paylaş
Leş, bize göre rezildir ama, domuza, köpeğe şekerdir, helvadır. / Mevlana
sözü paylaş
Hüzün dalgası çarptıysa bir insanın yüreğine; ya Mevla'sını özlemiştir, ya da Mevla'sı onu. / Mevlana
sözü paylaş
Mideyi bırak da gönül tarafına salın. Salın da Allah'tan perdesiz selam alasın. / Mevlana
sözü paylaş
Merhamette güneş gibi ol; cömertlikte akarsu gibi ol; tevazuda toprak gibi ol; ayıpları, kusurları örtmekte gece gibi ol. / Mevlana
sözü paylaş
Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir. / Mevlana
sözü paylaş
AŞK Acısı taşımayan Yürek; Ya Deliye aittir, Ya Ölüye. / Mevlana
sözü paylaş
Kim benliğinden kurtulursa bütün benlikler onun olur. Kendisine dost olmayan herkese dost kesilir. Nakışsız ayna olur, tüm nakışlar onda seyredilir. / Mevlana
sözü paylaş
Aşkın hikâyesini, durmaksızın feryâd eden bülbüle değil. Sessiz sedasız can veren pervanelere sor. / Mevlana
sözü paylaş
Vesveseli düşüncelerden sakın. İnsanın kalbi, sazlık ve orman gibidir. Orada aslan gibi de, yaban eşeği gibi de fikirler bulunur. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları, asla gönül kapınızdan içeri sokmayın! / Mevlana
sözü paylaş
Aşk deliliktir biz delinin delisiyiz. / Mevlana
sözü paylaş
Yazık ki akşam oldu biz yine yalnız kaldık. Bir kıyısı görünmez denize daldık. Bir gemiye binmişiz bulanık bir gecede. Allah'ın denizinde Allah'tan uzak kaldık. / Mevlana
sözü paylaş
Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol. / Mevlana
sözü paylaş
Şeytan tabiatı bakımından insana düşmandır. İnsanın helak oluşuna sevinir o. / Mevlana
sözü paylaş
Şunu iyi bilki;eğer, gönlün, sırlarına mezar olursa muradın çabucak hasıl olur. / Mevlana
sözü paylaş
Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı / Mevlana
sözü paylaş
Yılan sokması seni sadece canından eder. Ama kötü dost hem candan, hem de imandan eder! / Mevlana
sözü paylaş
Gönlünü yıkayıp arıtmamışsan, habire abdest alıp durmaktan fayda bekleme. / Mevlana
sözü paylaş
Hoşlanmadığına tahammül sabır değildir. Sevdiğine kavuşamayacağını bilsende, kavuşacakmışcasına gayret etmendir. Bırak, sabır sana sabretsinki acıyı bal eylesin. / Mevlana
sözü paylaş
Mevlana'ya sorarlar o kadar yazarsın, o kadar okursun ne bilirsin? diye. Mevlana şu yanıtı verir; Haddimi bilirim! / Mevlana
sözü paylaş
Bu dünya bir ağaca benzer, biz de bu ağaçta, yarı ham, yarı olmuş meyveler gibiyiz. / Mevlana
sözü paylaş
Eli görmeyen kişi yazıyı kalem yazdı sanır! / Mevlana
sözü paylaş
Dünya kurt, insan kuzu. Kurdun derdi kuzuyu mideye indirmek kuzu ise kurda aşık! / Mevlana
sözü paylaş
Yarabbi! Bildir de ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim. / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme! Bil ki yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma; yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar. / Mevlana
sözü paylaş
Dert, GizLice Allah'ı Anmana VesiLe OLacaksa Tüm Dünya MüLkünden DeğerLidir. / Mevlana
sözü paylaş
Gerek yok her sözü laf ile beyana, Bir bakış bin söz eder bakıştan anlayana. / Mevlana
sözü paylaş
Hak'tan bahar fermanı gelmedikçe, toprak sırrını açmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Hayatı sen aldıktan sonra ölmek, şeker gibi tatlı şeydir Seninle olduktan sonra ölüm, tatlı candan daha tatlıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Acı su da, tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan hal ehli olandır. / Mevlana
sözü paylaş
Bir adamın birçok hüner, fen, bilgi sahibi olduğuna bakma! Verdiği sözde duruyor mu? Vefası var mı? Asıl ona bak! Hakla ettiği sözleşmeyi yerine getiriyorsa, insanlara verdiği sözde duruyorsa, vefâlıysa onu istediğin kadar öv! Onun iyi vasıflarını bir bir / Mevlana
sözü paylaş
Asalet; Boyda Değil, Soyda İncelik; Belde Değil, Dilde Doğruluk; Sözde Değil, Özde Güzellik; Yüzde Değil, Yürekte Olur! / Mevlana
sözü paylaş
Gözlerinin gördüğünü yüreğinin gördüğüne değişiyorsan eyvallah! Yüreğinin gördüğünü gözlerinin gördüğüne değişiyorsan eyvah, eyvah! / Mevlana
sözü paylaş
Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır. / Mevlana
sözü paylaş
O dağa bir kuş kondu, sonra da uçup gitti. Bak da gör, o dağda ne bir fazlalık var ne bir eksilme. / Mevlana
sözü paylaş
Hırsızlığın çirkinliği, çalınan şeye göre değişmez ki; ha bir altın çalmışsın ha bir iğne. / Mevlana
sözü paylaş
Ya da yazık GÜZELLİK' Mevla'nın lütfudur. NUR'un yansımasıdır. 'EDEP' ise kişinin GÖNÜL aynasıdır. ! / Mevlana
sözü paylaş
Herkesin günahını kapatamayacağına göre! Kendi göz kapağını kapat! / Mevlana
sözü paylaş
Sus artık yeter! Sır perdelerini pek o kadar yırtma. Çünkü bize, kırıkları sarıp onarmak, sırları örtmek yaraşır. / Mevlana
sözü paylaş
Bakmakla görmek, aşık olmakla sevmek arasındaki fark? Diye sormuslar Mevlana'ya. Cevaplamış; Senin baktığına herkes bakıyor; ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Herkes aşık olabiliyor; ama herkes senin gibi sevebiliyor mu? Aralarındaki tek fark se / Mevlana
sözü paylaş
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, Geriye kalan et ve kemiksin, Gül düşünür gülüstan olursun, Diken düşünür dikenlik olursun. / Mevlana
sözü paylaş
Kadınlarda hayvani sıfat fazladır. Çünkü kadın koku ve renge fazlaca meyleder. / Mevlana
sözü paylaş
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı. / Mevlana
sözü paylaş
Kendindendir çektiklerin gölgenden değil. Ne yaptın da sana dönüşünü görmedin? Ne ektin de ektiğini biçmedin? Eylemlerin ruhundan ve bedeninden doğar. Sonra da çocuğun gibi gelip eteğinden tutar. / Mevlana
sözü paylaş
İki alem vardır: İlki varlık alemi, ikincisi manâ alemi. Varlık alemi gündüz gibidir, olanı biteni açıkça görürsün, kendini kolayca ele verir. Manâ alemi ise gece gibidir, onu bulmak için mutlaka gönül ışığını yakman gerekir. / Mevlana
sözü paylaş
Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın. / Mevlana
sözü paylaş
Göklerin yolu, içtedir, gönüldedir, sen aşk kanadını aç, aşk kanadın kuvvetli olursa merdiven arama derdin kalmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk da tıpkı Elif gibidir. İsminde gizlidir, ama okunmaz. O olmadan da besmele sese gelmez.O her şeyin içindedir ama hiçbir şeyde görünmez. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlümün sevmediğini gözüm neylesin. Rabbim herkese gönülden seveni nasip eylesin! / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! Sana deli desinler, divane, mecnun desinler; sana mağlup desinler, yenilginin zillet içindeki çocuğu desinler. Fakat ey gönül, sana, zaferin sarhoşu demesinler. Sana, 'kalbini kıramadı' demesinler. Ey gönül, haydi yenilgini mübarek kıl. Kır kalb / Mevlana
sözü paylaş
Ne tükenmez hazinesin ey dil! Ne devasız bir dert! / Mevlana
sözü paylaş
aşka yanmalı can dediğin.ya canan olmalı; ya da canını almalı 'yar 'diyemezsin ki herkese; içindeki yaran olmalı.herkesin de bir yüreği vardır amma yürek dediğin bir başka yanmalı! / Mevlana
sözü paylaş
Söz vermek bir mana ise Sözü Tutmak binbir mana! Herkes söz vermesini bilir ama Şeref' yürekli olana. / Mevlana
sözü paylaş
Herkesin bir derdi var; Her derdin bir acısı. Acılarım katlanılmaz değil ama, bir de tuz basanı var. / Mevlana
sözü paylaş
Dünyada en büyük musibet, cahilin ilim davasında bulunması, o davanın da cahillerce doğru zannolunmasıdır. İnsan bilmediğini açıkça itiraf edecek olursa, hem vebal altına girmekten kurtulur, hem de hulus-u her hayırlı iş ve ameli Allah rızasını niyet eder / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! Bir sürü dostlarının yanında, elbet ki düşmanların da olacak; Ama imtihan ya bu, onca düşmanın var iken seni dostun vuracak. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlüme girmene lafım yok. Ama malumdur ki karga gül bahçesinde gezmekle bülbül olmaz! Bilesin sende. / Mevlana
sözü paylaş
Uzakta Olsan da Yanımda OLmalısın Daima; Unutma Gerçek Aşk Sevdiğini Anınca Yanmak. Yandıkca Sevdireni Anmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Yürek yanmadıkça, göz yaşarmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Cahil olanların merhametive lütfu azdır. / Mevlana
sözü paylaş
Dıştaki ateş suyla söner. Şehvet ateşi, parladıkça parlar; adamın yüzünün suyunu yerlere döker. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlar ağaçlardan ders almalıdırlar. Onlar; ne üzerlerinde barınan kuşların, ne gölgelerinde yatan insanların, ne de verdikleri yemişlerin hesabını tutarlar. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer Rabbim seni bana yazmışsa, Benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, Ağlamaya lüzum yok. / Mevlana
sözü paylaş
Tövbe bineği, şaşılacak bir binektir. Bir solukta aşağılık dünyadan göğe sıçrayiverir. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlar, güller arasında dikenler bulunduğundan şikayet edeceklerine, dikenler arasında güller yaratıldığına şükretmelidir. / Mevlana
sözü paylaş
Tut ki bütün doğuyu, batıyı zaptettin, her tarafın saltanatına sahip oldun. Madem ki Bu saltanat kalmayacak, sen onu bir şimşek farzet; çaktı ve söndü. Ey gönüllü uyuyan, ebedi kalmayacak mülkü bir rüya gibi bil. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gözyaşı! Mademki, Gözümün Kapısından Çıktın, Gidiyorsun, Bari Sevgilinin Kapısına Git de, Başını ONUN Eşiğine Koy! / Mevlana
sözü paylaş
Ey İman incisini bir ekmek karşılığı veren. Ey gönül mâdenini bir arpaya feda eden. Nemrud, gönlünü Hakk'ın dostu İbrahim'e teslim etmedi de sonunda canını bir sivrisineğe verdi. / Mevlana
sözü paylaş
Dert daima insana yol gösterir. / Mevlana
sözü paylaş
Senin için başkasını terk eden, başkası için de seni terk eder. / Mevlana
sözü paylaş
Edepli edebin den Susar. Edepsiz de, susturdum sanır. / Mevlana
sözü paylaş
Sabır, demir kalkandır. / Mevlana
sözü paylaş
Her canlının ölümü tadacağını, ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim. / Mevlana
sözü paylaş
ORUÇ kuyusunda sabret ki; Yusuf gibi aşk Mısır'ında aziz olasın. / Mevlana
sözü paylaş
her şeyi, aramadıkça bulamazsın; fakat bu dost başka; bunu bulmadan arayamazsın. / Mevlana
sözü paylaş
Ben hem hamım, hem kavrulmuş kebap olmuşum. Hem gülmedeyim, hem ağlıyorum. Alemi de hayretlere salmışım, kendim de hayretteyim. Vuslat içinde ayrılığa düşmüşüm ben. / Mevlana
sözü paylaş
Deniz gibi mal kazan, fakat sen üzerinde gemi ol. / Mevlana
sözü paylaş
Bizi bizden başkası zaten ayıramazdı, bize bunu bizden başkası yapamazdı; Ah be sevgili hamdım belki, ama piştim, yandım, zaten beni senden başkası yakamazdı. / Mevlana
sözü paylaş
İnsan büyük bir şeydir ve içinde her şey yazılıdır. Fakat karanlıklar ve perdeler bırakmaz ki insan içindeki o ilmi okuyabilsin. Bu perdeler ve karanlıklar; bu dünyadaki türlü türlü meşguliyetler insanın dünya işlerinde aldığı çeşitli tedbirler ve gönlün / Mevlana
sözü paylaş
Bize Gözün Değil, Gönlün Gördüğü Yürek Gerek. Düşlerdeki Tabir Değil, Gerçeğe Vuslat Gerek. / Mevlana
sözü paylaş
Her yağmur damlası bir yeşil yaratmak içindir.Sanmasınlar yıkıldık,sanmasınlar çöktük.Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. / Mevlana
sözü paylaş
Sebatsız sedef, inci tutmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Bir Eş isterim cana can olan, yaraya merhem olan, canı ben yarası ben olan, bana MEVLAYI anlatan ve hatırlatan. / Mevlana
sözü paylaş
Güvendiğiniz dağlara karlar yağdığında en güzel çare, dağ ile karı başbaşa bırak. / Mevlana
sözü paylaş
Allah mermere emir vermez. / Mevlana
sözü paylaş
Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın. / Mevlana
sözü paylaş
AŞK Abdest Gibidir. Şüpheye Düşersen Bozulur. / Mevlana
sözü paylaş
Şu tertemiz tarlaya sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz. / Mevlana
sözü paylaş
Doğruların yemin etmeye ihtiyacı yoktur. / Mevlana
sözü paylaş
Tuzağa saçtığın taneler, cömertlik sayılmaz ki. / Mevlana
sözü paylaş
Yerde bir zayıf aman dilerse, gökyüzü askerleri birbirlerine karışırlar. / Mevlana
sözü paylaş
Can ve gönül de yani kalpte hakikat coşkunluklarını kaldıracak takat, kulakta da bunu işitecek istidad yoksa, ben kime ne söyleyeyim? / Mevlana
sözü paylaş
Bak bil ki domuzların önüne inciler serilmez Mücevherden sarraflar anlar ancak,başkası bilmez Ne fark eder ki kör insan için elmas da bir camda Sana bakan bir kör ise,sakın kendini camdan SANMA. / Mevlana
sözü paylaş
Nefsinin istediğini yapıp da bir de 'inşallah' demek Allah'la alay etmektir. Kimi kandırıyorsun? / Mevlana
sözü paylaş
Sabır sevinç anahtarıdır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlara bir bilgi kaynağı olan Mevlana gerçekten tarihi bir bilgindir. Dünyanın büyük bir çoğunluğu Mevlana 'ı bilmek ve tanımaktadır. / Mevlana
sözü paylaş
Kokuların en güzeli GÖNÜL kokusudur; çünkü o koku RABBiN kokusudur. O koku kırık gönüllerde mağlup ruhlarda bulunur. / Mevlana
sözü paylaş
Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü, inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü. / Mevlana
sözü paylaş
Allah merhalesinde akıl beygirine yol yoktur. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlar günahları ile övünüyor, sevaplarıyla alay ediyorlarsa, şeytan yüreklerinde tavaf ediyor demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım. / Mevlana
sözü paylaş
Sual de bilgiden doğar, cevap da. / Mevlana
sözü paylaş
Sana nasıl gönlümü aldın diyebilirim ki. Sen, zaten gönlümün ta kendisisin, sen benim gönlümsün. / Mevlana
sözü paylaş
Aklım kalbime;' İman nedir?' diye sordu:Kalbim ise aklımın kulağına eğilerek; 'İman edeptir.' dedi. / Mevlana
sözü paylaş
Sen benim tellerime hangi notayi isteyerek vuruyorsan, ben o makamdan inliyorum SEVGiLi. / Mevlana
sözü paylaş
Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin. / Mevlana
sözü paylaş
Yüce Mevlam. Bana öyle bir insani sevdirki. O insanın kalbinde ilk sen olasın! Ve Ben o insanın Kalbinde Seni bulayım! / Mevlana
sözü paylaş
Mecnun Değilim Dost; Lakin Çağırırsan Çöllere Gelirim! / Mevlana
sözü paylaş
Ey Sevgili, ilacım de sensin, çarem de sensin. Yüz parça olmuş gönlünün nuru da sensin. Çaresiz gönlümde, senden başka ne varsa hepsi yok oldu, Beni kimsesiz bırakma! Gel! / Mevlana
sözü paylaş
Bazı alimlerin Allah'ı ispat etmeye çalışmalarına şaşıyorum. Allah'ın varlığı sabittir, sen kulluğunu ispat etmeye çalış! / Mevlana
sözü paylaş
Diyorsunki; Ben sana gönlümü verdim. İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgilim? Ben sana hiç gönlümü verirmiyim! Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm. Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur! / Mevlana
sözü paylaş
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler. / Mevlana
sözü paylaş
Aşığa bir anlık ayrılık, bir yıl gibi gelir. Bir yıllık vuslat bile onca bir hayalden ibarettir. Aşk susuzdur, susuzu arar. Bunlar geceyle gündüz gibi birbirinin ardına düşmüşlerdir. Gündüz geceye aşıktır, onsuz olamaz. Fakat bakarsan görürsün ki gece, on / Mevlana
sözü paylaş
Can konağını aramadaysan, cansın; bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin,bir damla su arıyorsan susun,zulmün peşindeysen zalimsin,aşkı arıyorsan aşıksın,Gönlün neye kapılmışsa O'sun sen. Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Nasıl olur da deniz, köpeğin agzından pislenir, nasıl olur da güneş üflemekle söner? / Mevlana
sözü paylaş
İnsan gözdür, görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır. / Mevlana
sözü paylaş
Sen öyle büyük bir varlğın aşkını seç ki, bütün peygamberler, onun aşkıyla kudret ve kuvvet buldular, şeref ve saadete erdiler. / Mevlana
sözü paylaş
Kuzgun, bağda kuzgunca bağırır. Ama bülbül, kuzgun bağırıyor diye güzelim sesini keser mi hiç? / Mevlana
sözü paylaş
Akıllılar önceden ağlarlar; bilgisizlerse işin sonunda başlarını vururlar. İşin başında sonunu gör de ceza gününde pişman olma. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlüm dilime dargın, dilim gönlüme. Gönlüm duygularını anlatamadığı için kızarken dilime, Dilim anlatamayacağı şeyleri düşündüğü için kızıyor gönlüme. / Mevlana
sözü paylaş
Ay doğmuyorsa yüzüne güneş vurmuyorsa pencerene,Kabahati; ne güneşte ne de ay da ara.Gözlerindeki perdeyi arala. / Mevlana
sözü paylaş
Irmak suyunu tümden içmenin imkanı yok ama susuzluğu giderecek kadar içmemenin de imkanı yok. / Mevlana
sözü paylaş
Ey arkadaş, sufi, bulunduğu vaktin oğludur. Bu iş yarın olsun yarına kalsın demek, tarikat anlayışına uymaz. / Mevlana
sözü paylaş
Hırs insanı kör ve ahmak eder. Bilgisiz hale sokar da ölümü kolaylaştırır. / Mevlana
sözü paylaş
Ey başkalarına ağlayan göz! Gel bir müddet otur da kendine ağla. / Mevlana
sözü paylaş
Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar. / Mevlana
sözü paylaş
Sabret Can; üzülme sevmeyen gitsin. Niçin ağlarsın? Dua et Rabbim seni terketmesin. İşte O terkederse gerçekten bitersin! / Mevlana
sözü paylaş
Birşeyi bulunmadığı yerde aramak aramamak demektir. / Mevlana
sözü paylaş
Sen ki hayrı şerri bilmezsin. Önce kendini sına sonra da başkalarını. Kendini sınadığında zaten başkalarını sınamaktan vazgeçersin! / Mevlana
sözü paylaş
Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur. / Mevlana
sözü paylaş
Sen benim gönlümde oldukça Yemen'de de olsan benim yanımdasın. Eğer sen benim gönlümde değilsen yanımda da olsan Yemen'de sayılırsın. / Mevlana
sözü paylaş
Aldırma söylenenlere: Varsın, görenler seni bir ot sansın. Sen gül ol da, uğruna ötmeyen bülbül utansın. / Mevlana
sözü paylaş
Sevdiğini mertçe seven kişi, pervane gibi özler ateşi. Sevip de yanmaktan korkanın, 'masal anlatmaktır' bütün işi. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlü aydın bir kişiye kul olmak, padişahların başına tâc olmaktan iyidir. / Mevlana
sözü paylaş
Ey can! Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama; Gül başka, leş başka kokar. / Mevlana
sözü paylaş
Yarasindan taze kan sizan gönül ehline, dostlarin yüzünü görmek merhem gibidir. / Mevlana
sözü paylaş
Dayan be gönlüm! Biçare değilsin Yaradan sana yar. Kimsesiz değilsin, Yanında Kimsesizler Kimsesi var. Biliyorum, Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla. Dünya sana dar. Ama dayan gönlüm! Dayan ki Her gecenin mutlaka bir sabahı var. / Mevlana
sözü paylaş
Yanlızlik ALLAH,a mahsus her canlı bir eş arar, TAŞIN kalbi yok ama onu bile yosun sarar! / Mevlana
sözü paylaş
Yaşlanmaktan kork, gençliğinin kıymetini bilememişsen. Unutulmaktan kork, arkanda iyi bir eser bırakamamışsan. Ölmekten kork, ölmeden önce ölmeyi becerememişsen. / Mevlana
sözü paylaş
Nasihat verecek adama değil, örnek alacak adama ihtiyaç var. / Mevlana
sözü paylaş
Neyi arıyorsan sen O'sun der Mevlana. Zulmün peşindeysen zalimsin, Aşkı arıyorsan Aşık. / Mevlana
sözü paylaş
Aptalın sevgisi, ayının sevgisidir; kini sevgidir, sevgisi kindir. / Mevlana
sözü paylaş
En son ölüm gelir,yine de erken deriz. / Mevlana
sözü paylaş
Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin! İşte o zaman kusursuz olursun. / Mevlana
sözü paylaş
Demir gibi cahili, altın gibi bilginden daha kıymetli yapan şey, ahlâktır. / Mevlana
sözü paylaş
Şehvetin adını aşk koydular Eğer şehvet aşk olsaydı Eşekler aşkın şahı olurdu! / Mevlana
sözü paylaş
Umursama Dünya Gelse de Üstüne, Tek Umudun Allah'ın Olsun! Elbet Birgün Devran Döner Tersine, SABIR En Büyük Silahın Olsun. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! Sen sen ol, kimsenin gönlünü yıkma. Dikenin ucuna çıkta, Edep çizgisinden çıkma! / Mevlana
sözü paylaş
Seni Seveni Zehir Olsada Yut, Seni Sevmeyeni Bal Olsada Unut! / Mevlana
sözü paylaş
Ölüm yaradılmışın Yaradan'a Kavuşmasıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Görünüşte ateş, tencerenin altındadır; ama anlam bakımından ateş, tencerenin canının içindedir. Görünüşte dışarıdadır, anlamıysa içeride; can sevgilisinin anlamı, kan gibi damarların içindedir. / Mevlana
sözü paylaş
Vazifesini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına, ne mazaretin devası ne ilacın şifası deva getirmiş. / Mevlana
sözü paylaş
Sen gel de yeter ki, yola yük olmam, yol olur gelirim. / Mevlana
sözü paylaş
Ne insanlar gördüm üzerlerinde elbise yok, ne elbiseler gördüm içlerinde insan yok. / Mevlana
sözü paylaş
Sütten çıkınca bütün kaşıklar aktır. Önemli olan, içinden çıktığın sütü ak bırakmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Unutma, Sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir. Çünkü tohum, toprağa gizlenirse yeşerir. / Mevlana
sözü paylaş
Yok dünyada hicrandan daha acı Ne istiyorsan et de onu etme. / Mevlana
sözü paylaş
Candan ümidi kesebilirsiniz; ama CAN dostlarıyla irtibatı kesmek güçtür. / Mevlana
sözü paylaş
Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir. / Mevlana
sözü paylaş
Her rüzgarla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin. / Mevlana
sözü paylaş
Erkek sevdiği kadını her şeyden sakınmalıdır. Çünkü gül dalından koparılınca kırılır; ancak koklanmak için koparılır. / Mevlana
sözü paylaş
Dünya gözü ile bakan, yüzü; gönül gözü ile bakan, özü görür. / Mevlana
sözü paylaş
Çalış çabala da nura ulaş. Pekmez içinde ne kaynatılırsa pekmez lezzeti alır. Havuç, elma, ayva, ceviz pekmezde kaynasa pekmez tadı alır. Bilgi nura karışırsa inatçı ve kötü kişiler bile bilgiden nur bulurlar. / Mevlana
sözü paylaş
İstiyorsan HAKK'a varmayı, meslek edin gönül almayı. Bırak saraylarda mermer olmayı, toprak ol bağrında güller yetişsin. / Mevlana
sözü paylaş
Adalet nedir? Ağaçlara su vermek. Zulüm nedir? Dikeni sulamak. Adalet bir nimeti yerine koymaktır. her su çeken tohumu sulamak değildir. Zulüm nedir? Bir şeyi yerinde kullanmamak, yeri olmayan yerde kullanmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Susmak degil söylemekti emelim. Razıyım sükunete lakin 'Kelime-i Şehadet' ten sonra gelsin ecelim! / Mevlana
sözü paylaş
Beni bir ben bilirim, bir de Yaradan.Bana bir ben lazımım, bir de Anlayan. / Mevlana
sözü paylaş
İçinde azıcık nur olmayana, dışarıdan verilen öğüt fayda vermez. / Mevlana
sözü paylaş
Ne gönlümün derdini sor bana, Ne sararan yüzümü sor bana, Ne içimin ateşini sor bana, Gel gözünle gör, gel artık. / Mevlana
sözü paylaş
Rabbim Ben pislikten derimi yıkadım, arıttım İçimi de şerlerden Sen yıka, arıt. / Mevlana
sözü paylaş
Dert, insanı yokluğa götüren rahvan attır. / Mevlana
sözü paylaş
Namusun önemini öğrendim evde. Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu; gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el sürmemek olduğunu öğrendim. / Mevlana
sözü paylaş
Sizi Harekete Geçirmeyen İmanın, Sizi Sırattan Geçirmesine İmkan Yoktur. / Mevlana
sözü paylaş
İyiyi ara, güzeli ara, doğruyu ara; ama kusur arama! / Mevlana
sözü paylaş
Acı, acıyla iyileşir, aşk ise daha büyük bir aşkla. / Mevlana
sözü paylaş
Aslında farkındayım, hayatımdaki sahte varlıkların. İstesem bir anda temizlemesini de bilirim. Ama, bunca sahteliğin benim samimiyetime ihtiyacı var. / Mevlana
sözü paylaş
Her insan yağmur damlası gibidir. Kimisi çamura, kimsi gül yaprağına düşer. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgini vermesini öğren.Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış.Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkarmış. / Mevlana
sözü paylaş
İki kişinin bildiği sır değildir. / Mevlana
sözü paylaş
Yalnızlığın en kötüsü seni anlamayanların arasında kalmaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Gürzü kendine vur. Benliğini, varlığını kır gitsin. Çünkü bu ten gözü, kulağa tıkanmış pamuğa benzer. / Mevlana
sözü paylaş
Ulaşamayacağını bile bile neden O'nu arıyorsun? derler. Bende derim ki; Ölecegimi bile bile neden yaşıyorsam,o yüzden. / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme, taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olamaz.Yüzük olmak dileyen taş, ezilmeyi, yontulmayı göze almalıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Şunu iyi bil ki safları yaran, her şeyi yenen aslanla savaşmak kolaydır. Gerçek kahraman odur ki önce kendi nefsini yener. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlarla dost ol. Çünkü kervan ne kadar kalabalık ve halkı çok olursa yol kesenlerin beli o kadar kırılır. / Mevlana
sözü paylaş
Allah (c.c) üstünlük bakımından (Allah için dökülen) göz yaşını, şehitlerin kanı ile eşit tuttu. / Mevlana
sözü paylaş
Dışardan ışık kaynağı olmazsa, gözler renkleri farketmez. / Mevlana
sözü paylaş
Sukunetim asaletimdendir. Her lâfa verilecek bir cevabım var. Lâkin; Bir bakarım lâf lâf mı diye, bir de bakarım söyleyen adam mı diye. / Mevlana
sözü paylaş
Sarhoş, cinayeti yapar da sonra 'özrüm vardı, kendimde değildim'der. Kendinde olmayış,kendiliğinden gelmedi sana,onu sen çağırdın. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgilim, belki vefa ve merhametin coşar da, kapıyı açarsın; 'Orada, ne bekliyorsun kalk, içeri gir!' diye seslenirsin ümidiyle ben senin kapında oturmuş bekliyorum. / Mevlana
sözü paylaş
Dildeşinden ayrı düşen yüz türlü nağmesi bile olsa, dilsizdir. Gül solup da mevsim geçince bülbülden nağme duyamazsın. / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönlümün sol yarısı. Aklıma koydum seni, AKLIM almadı. Yüreğime bıraktım, Sana doymadı! / Mevlana
sözü paylaş
Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki, sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki, aradığın ancak sensin sen. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Zulümle bir kuyu kazan! Sen kendin için tuzak hazırlıyorsun. / Mevlana
sözü paylaş
İstedikde vermedi deme. İstemeyi bilmedin bari yalan söyleme. / Mevlana
sözü paylaş
Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline. / Mevlana
sözü paylaş
Oruç ayına girdiğin zaman, o aya kavuştuğun için Hakk'a şükrederek, sevinerek, neşeli olarak gir. / Mevlana
sözü paylaş
Aklın başına gelince pişman olacağın bir işi sakın yapma. / Mevlana
sözü paylaş
Cibilliyetsize ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermektir. / Mevlana
sözü paylaş
Susmalıyım belkide! Kefenleyip tüm kelimeleri,cümleleri, öylece mısraları gömmeliyim. Ne sahibim bu yerde! nede kiracı! Sadece bir ömürlük misafirim ben.Yüregimiz kıymet bilene emanet. / Mevlana
sözü paylaş
Rüzgar ateş için neyse, ayrılık da aşk için odur.Eğer aşk küçükse söndürür, büyükse daha da kuvvetlendirir. / Mevlana
sözü paylaş
Günde elli sefer içimde şu sesi duyarım: avlanmayı bırak, ağa atla acı acıyla iyileşir, aşk ise daha büyük bir aşkla. / Mevlana
sözü paylaş
Gözün bir an içinde gördüğünü, dil yıllarca söylese anlatamaz; Kulak, anlayışın bir anda gördüğünü, anladığını yıllarca dinlese bitiremez. / Mevlana
sözü paylaş
Minareden Düşenin Parçası Bulunur, Bulunur da; Gönülden Düşenin Parçası Bulunmaz! / Mevlana
sözü paylaş
Kimde bir güzellik varsa bilsin ki ödünçtür. / Mevlana
sözü paylaş
Haydi. Sen şimdi su olduğunu düşün ve kendini su gibi hisset. Su gibi özel, su gibi güzel, su gibi berrak, su gibi yararlı Su gibi yaşam kaynağı ve su gibi bitmez tükenmez olduğunu anımsa. Ama yine su gibi küçük bir bardağın içine sığdır ki kendini insanl / Mevlana
sözü paylaş
Hayatının gidişi, Hz.Muhammed'in sünnetinden sapmasın. Onu bırakma! Aklına ve hünerine az güven! / Mevlana
sözü paylaş
Vefa nedir, bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefâ ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güz / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönül Utanıyorum senden: yanında Bülbülün varken gargalardan gül sorarsın. / Mevlana
sözü paylaş
Her zaman doğruyu söyle, ama her zaman her doğruyu değil. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanları tanımak denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur. / Mevlana
sözü paylaş
Her dil, gönlün perdesidir. Perde kımıldadı mı, sırlara ulaşılır. / Mevlana
sözü paylaş
Burnuna sarımsak tıkamışsın, gül kokusu arıyorsun. / Mevlana
sözü paylaş
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan; fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma. / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönül! Ne tuhaf değil mi? Bir ömür, şah damarından daha yakın bir Sevgiliyi aramakla geçiyor. / Mevlana
sözü paylaş
Üç sözden fazla değil, Tüm ömrüm şu üç söz, Hamdım, piştim, yandım. / Mevlana
sözü paylaş
Adalet nedir? Her şeyi yerine koymak. Zulüm nedir? Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak. / Mevlana
sözü paylaş
Uyku ve uyanma bir nevi küçük mahşerdir. / Mevlana
sözü paylaş
Biz güzeliz, sen de güzelleş, beze kendini. Bizim huyumuzla huylan, bize alış başkalarına değil. / Mevlana
sözü paylaş
Ben Aşıklığı senin kemalinden öğrendim. Beyit ve gazel söylemeyi cemalinden öğrendim. Gönül perdesinde hayalin raksetmede; Ben en güzel raksı senin hayalinden öğrendim. / Mevlana
sözü paylaş
Üzülme! Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, ne mutlu sana! Elinde olmayanları söyleme bana. Elinde olanlardan bahset can! Geceler hep kimsesiz mi geçecek? Gidenler dönmeyecek mi? Yitirdiğin; bir bakarsın yağmurlu bir gecede Veya bir bah / Mevlana
sözü paylaş
Mevlanaya sormuşlar sevgili nasıl olmalı diye. Sevilecek biri olmadığı zamanl.arda bile seni sevmeli. Sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı. DAYANILMAZ OLDUĞUN ZAMANLARDA BİLE SANA DAYANMALI. / Mevlana
sözü paylaş
Her Canlının Ölümü Tadacağını, Ama Sadece Bazılarının Hayatı Tadacağını Öğrendim. Ben Dostlarımı Ne Kalbimle Ne de Aklımla Severim. Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur Ben Dostlarımı Ruhumla Severim. O ne durur,ne de unutur. / Mevlana
sözü paylaş
Bülbüllerin güzel sesleri beğenilir de bu yüzden kafes çeker onları. Ama kuzgunla baykuşu kim kor kafese? / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! Sevdiğini hiç gitmeyecekmiş gibi seversen, gittiğinde de hep gelecekmiş gibi beklersin. / Mevlana
sözü paylaş
Diyorsun ki âşık oldum; yalan! Aşk ile yanmadan gelme kapıma. Diyorsun ki yanıyorum; tamam ama, kül olmadan gelme kapıma! / Mevlana
sözü paylaş
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır. / Mevlana
sözü paylaş
Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, / Mevlana
sözü paylaş
İnsanları tanımak denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur. / Mevlana
sözü paylaş
Oruç tutmak güçtür, çetindir ama Allah'ın kulu kendisinden uzaklaştırmasından, bir derde uğratmasından daha iyidir. / Mevlana
sözü paylaş
Kendi körlüğünü tedavi etmeye çalış, yoksa alem hep O'dur, fakat O'nu görecek göz olmalıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Sende en iyi ne varsa, dostuna onu ver. / Mevlana
sözü paylaş
Dostun yanına hediyesiz gitmek,buğdaysız değirmene gitmek gibidir. / Mevlana
sözü paylaş
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz, ama ağlayana neden ağladığı sorulur. Sende dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun. / Mevlana
sözü paylaş
Yaydan fırlayan ok gibidir ağzından çıkan bir söz. Ve hiç geri dönmüş değildir atıldıktan sonra bir ok. / Mevlana
sözü paylaş
her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme! Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. / Mevlana
sözü paylaş
Buğdayı olmaksızın değirmene gidenin ancak saçı sakalı ağarır, başka bir şey elde edemez. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgiden, tortulu bulanık sular arı-duru bir hale gelir. Sevgiden, dertler şifa bulur. Sevgiden, ölüler dirilir. Sevgiden, padişahlar kul olur. Bu sevgi de bilgi neticesidir. / Mevlana
sözü paylaş
Güzel yüz aynaya âşıktır. / Mevlana
sözü paylaş
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama, şu toprak altında, çırak da bir ustada. / Mevlana
sözü paylaş
İsyan et eyy arkadaşım, söz söyleyecek an değil Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun, etme. / Mevlana
sözü paylaş
Gönül öyle yol geçen hanı değil, Dergahtır! Paldır küldür girip çıkılmaz, Günahtır! / Mevlana
sözü paylaş
Ne yüzünde göz izi, ne de yüzlerde göz izin olsun. Hâyâ denen ulvi servet, en güzel çeyizin olsun! / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönül! Bu yolda kervanla beraber yürü! Yapayalnız bu yola düşme! Çünkü hadiselere gebe olan zaman, kim bilir ne fitneler doğurur. Dediğim gibi gidersen zahmetsizce gidersin. Hakk'ın emânında olarak yol alırsın. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk,her şeydedir ama hiçbirşeyde görünmez. / Mevlana
sözü paylaş
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, Yüz dili bile olsa, o yine dilsiz sayılır. / Mevlana
sözü paylaş
Ey fâni sevgili! Sana yüklediğim mânâları sakın ola senmişsin gibi düşünme, inan ki aldanırsın.. Sen o anlamlarla sadece zâhirde varsın, sen gönül dünyama yansıyandan ayrısın.. Ben seviyorsam sen bahanesin, asıl sevdiğim Hakk'tır (C.C) unutmayasın. / Mevlana
sözü paylaş
Yine düşüncelerLe boğulmaktayım. Yine kararsızlıklardayım. Kim iyi Kim Kötü hâLa bulamamaktayım. / Mevlana
sözü paylaş
Kötülük insana tamahtan gelir. Kanaatten kimse ölmedi, hırsla da kimse padişah olmadı. / Mevlana
sözü paylaş
Sen uzattığın elini tutmayan ele mi dargınsın, tutmayacak bir ele uzattığın için kendine mi kızgınsın. / Mevlana
sözü paylaş
Ümitsizlik diyarına gitme, umutlar var. Karanlığa kapılma, güneşler var. Gönül, seni gönül ehlinin diyarına çağırır; ten ise seni su ve çamur hapsine çeker. Aklını kullan.Gönlüne kulak ver. Bir gönül ehline var.Ondan gönül gıdasını al. Onunla gönlünü gıda / Mevlana
sözü paylaş
Ne olursan ol, yine gel. / Mevlana
sözü paylaş
Akılsız, yüzü güzele, akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır. / Mevlana
sözü paylaş
Göz nereye bakar, gönül oraya akar.Gönül nereye akar, ayak oraya koşar. / Mevlana
sözü paylaş
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlü ışık yakmayı, aydınlanmayı öğrenen kişiyi, güneş bile yakamaz. Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen benliğini yakıver! / Mevlana
sözü paylaş
Dünya hayatı bir rüyadan ibarettir. Dünyada servet sahibi olmak rüyada define bulmaya benzer. Dünya malı nesilden nesile aktarılır ama hep dünyada kalır. / Mevlana
sözü paylaş
Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma. Çünkü bir çiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir. / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönül! Oruçlu iken ALLAH'a misafirsin; sana gökyüzü sofrası yakışır! / Mevlana
sözü paylaş
Sus gönlüm! Seni senden daha iyi bilen Rabbinin hükmü vuk'u buluncaya kadar, Senin nasibin sana ulaşıncaya kadar, ulaşmayanlarınsa senin nasibin olmadığını anlayana kadar sus. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk, öyle engin bir denizdir ki, ne başlangıcı ne de sonu vardır. / Mevlana
sözü paylaş
Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bugün hayat veren su, yarın sizi boğabilir. / Mevlana
sözü paylaş
Açlık, ilaçların padişahıdır. Hekimler niye perhiz verir düşünsene. / Mevlana
sözü paylaş
Ey sevgili sen bana kör'dün. Ben ise sana kördüğüm. / Mevlana
sözü paylaş
Canım tenimde oldukça Kur'ân'ın kölesiyim. Ben Hakk'ın seçkin peygamberi Muhammed'in yolunun toprağıyım. Her kim bundan başka benden bir söz naklederse, ona çok üzülür ve o sözden de çok üzüntü duyarım. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gafil! Sen kendi şehvetine Aşk adını koymuşsun. Şu halinle o namusu ekberi soymuşsun. Aşkın asıl manasının altını oymuşsun. Bir bilebilsen küstahlığa nasıl doymuşsun. / Mevlana
sözü paylaş
Kişi gülüşüyle terbiyesini, güldüğü şey ile seviyesini gösterir. / Mevlana
sözü paylaş
Sırrını kötülerden gizlemen, şaşılacak bir şey değil; şaşılacak şey kendinden de saklaman, kendinden de gizlemendir. / Mevlana
sözü paylaş
Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür. Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir. / Mevlana
sözü paylaş
Ölüm, gerçekte dirilik; görünüşte yokluk; hakikatte ebediliktir. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer, şehvetten vazgeçersen, bu dünyaya niçin geldiğini ve nereye gideceğini apaçık görürsün. / Mevlana
sözü paylaş
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar. / Mevlana
sözü paylaş
Şu dünyada yüzlerce ahmak, etek dolusu altın verir de, şeytandan dert satın alır. / Mevlana
sözü paylaş
Zulüm demiriyle taşını birbirine vurma! Çünkü bu ikisi, erkek ve kadın gibi çocuk meydana getirirler. / Mevlana
sözü paylaş
Kimin aşka meyli yoksa o, kanatsız kuş gibidir. / Mevlana
sözü paylaş
Hadi yaramı sarmaya merhemin yok Yalandan da olsa gönül alamaz mısın? / Mevlana
sözü paylaş
Bir insan bilmiyorsa ne istediğini, hem seni ziyan eder hem kendini. Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi, emin olmadığın sevgiye de teslim etme kendini. / Mevlana
sözü paylaş
Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme, sen dağları seyret. Yenik düşüyorsan özlemlerine aldırma, kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset. Işıklar sönmüşse ve karanlıksa onada aldırma, ay ışığını seyret. SABRET! Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin / Mevlana
sözü paylaş
Ey İnsan Kaf Dağı kadar yüksekte olsanda, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün. / Mevlana
sözü paylaş
Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin. Kibiri Bırak Alçak gönüllü ol! / Mevlana
sözü paylaş
Bu dünya tuzaktır, tanesi de arzular. / Mevlana
sözü paylaş
Gerçek aşkta ne vefa vardır ne cefa. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk'a yakalanan derman istemez. Aşk aman vermez, bir kere aşk'a yakalanan bir daha onun pençesinden kurtulamaz: Ey aman bilmez aşk; senin elinden el aman, el aman! / Mevlana
sözü paylaş
Eğer müslümanca yaşamak istersen Kur'ân'a sarıl; çünkü, onsuz islami hayat mümkün değildir. / Mevlana
sözü paylaş
Oruçlunun gülüşü, oruçsuzun secdedeki halinden iyidir. Çünkü oruç, o Rahman'ın sofrasına oturtacaktır. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Can! Edep nedir diye arar sorarsan eğer, bil ki edep, her edepsizin edepsizliğine sabır ve tahammül gösterebilmektir! / Mevlana
sözü paylaş
Fakirim Diye Ne Üzülürsün! Aklın Başında ve Desteksiz Ayakta Durabiliyorsan, En Zengin Kul Sensin; Bilmez misin. / Mevlana
sözü paylaş
Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır. / Mevlana
sözü paylaş
Bir bakarsın altınla aldatırlar beni o. Bir bakarsın şanla şerefle aldatır beni. Oysa altın falan istemiş değilim ondan, Şanla şerefe hele çoktan boş vermişim. / Mevlana
sözü paylaş
Arslanın boynunda zincir bile olsa, bütün zincir yapanlara beydir arslan. / Mevlana
sözü paylaş
Sen diri oldukça ölü yıkayıcı seni yıkar mı hiç? / Mevlana
sözü paylaş
Madem ki rızkı taksim eden O'dur, o halde şikâyet küfürdür. Sabır gerekir. Sabır, genişliğe ulaşmanın anahtarıdır. Allah'tan başka herkes düşmandır. Sen asıl dostu düşmanlara şikâyet eder, halinden sızlanırsın öyle mi? Padişah köleye şikayet edilir mi? Ak / Mevlana
sözü paylaş
Bitkinin Güzelliği,Tohumun İyiliğinden. İnsanın Güzelliği İse Kalbinden Gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Ecel verileni almadan önce, verilmesi gereken her şeyi vermek gerekir. / Mevlana
sözü paylaş
Ayrılık içinde insanın gözünü açıp kapayıncaya kadar geçen zaman yıl gibi gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer Aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme. / Mevlana
sözü paylaş
Eğer birgün çok büyük bir derdin olursa; Rabbine dönüp 'Büyük bir derdim var' deme. Derdine dönüp 'Büyük bir Rabbim var' de! / Mevlana
sözü paylaş
Dost; acı söyleyen değildir Acıyı tatlı söyleyebilendir. / Mevlana
sözü paylaş
Başkasından üstün olmamız önemli değildir. Asıl önemli olan şey, dünkü halimizden üstün olmamızdır. / Mevlana
sözü paylaş
Şu, içinde bulunduğun tek anlık ömrünü fırsat bil. Ve onunla meşgul ol. Ne geçmişle üzül, Ne gelecekten kork! / Mevlana
sözü paylaş
Geçer dediklerimi gecirdim Biter dediklerimi bitirdim! Nefret ettiklerimi sildim,. silkindim yeter dedim! Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın o yüzden bana! Farkında olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için bugün yoksunuz! / Mevlana
sözü paylaş
Derler ki: kıyamet gününde aşkın bir ateşi olacak, bir de dumanı, işte o ateşin nuru sensin, dumanı da ben. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanla hayvan arasındaki fark, edeptir. / Mevlana
sözü paylaş
Kötü huy kılavuzun oldukça mutlu olacağım sanma! Sen sabaha kadar gaflet uykusundasın, ömürse kısadır. Korkarım ki, sen bu uykudan uyanınca gündüz olur. / Mevlana
sözü paylaş
Hiç bir zaman geç kalmadınız, kaç kere yoldan dönmüş de olsanız, kaç kere döndürülmüş de olsanız, dünyanın bütün günahını taşıyor da olsanız, hayatınızdaki her şeyden kendinizi suçlu hissediyor da olsanız,kendinizin 'Yüreğiniz' tarafından kabul edileceğin / Mevlana
sözü paylaş
İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur. / Mevlana
sözü paylaş
Değil mi ki gönül mutfağında yemekler tabak tabak, peki ne diye aşağılık kişilerin mutfağına kase tutacakmışım. / Mevlana
sözü paylaş
A kardeş, keskin kılıcın üzerine atılmadasın, tövbe ve kulluk kalkanını almadan gitme. / Mevlana
sözü paylaş
Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma. / Mevlana
sözü paylaş
Ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır. / Mevlana
sözü paylaş
Kim zahmet çekerse defineyi elde eder. / Mevlana
sözü paylaş
Biz sevdik mi yer oluruz Biz sevdik mi sel oluruz Biz sevdik mi lal oluruz Biz sevdik mi can oluruz. / Mevlana
sözü paylaş
Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki! / Mevlana
sözü paylaş
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç! / Mevlana
sözü paylaş
Nerede su olursa, orada yeşillik olur. Gözyaşı Hakk'ın rahmetine vesiledir. Nemli gözle bostan kuyusu dolabı gibi inle ki, can meydanın yeşersin, orada bahar olsun. Tövbe bineği, şaşılacak bir binektir. Bir solukta aşağılık dünyadan göğe sıçrayiverir. / Mevlana
sözü paylaş
Düşüncen konuşmana, Konuşman hareketine, Hareketin kaderine yansır, Güzel düşün. güzel yaşa! / Mevlana
sözü paylaş
Mevlanaya sormuşlar sevgili nasıl olmalı diye. Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli Sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı. / Mevlana
sözü paylaş
Ne kadar zengin olursan ol, ancak belirli bir miktar para yersin. Denize testiyi daldırırsan, bir testi kadar su alır, gerisi kalır. / Mevlana
sözü paylaş
Bir defa kalp kırmak; Kâbe' yi alt üst etmekten daha kötüdür!Zira kâbe' yi Hz.İbrahim inşa etmiş, gönlü; Allah yaratmıştır. / Mevlana
sözü paylaş
Yüzde Israr Etme Doksan da Olur, İnsan Dediğinde Noksan da Olur, Sakın Büyüklenme Elde Neler Var, Bir Ben Varım Deme, Yoksan da Olur. / Mevlana
sözü paylaş
Gönlünü hoş tut sen Sabreden erer, Sevenlerin duası heryerde geçer, Mutsuzluk dediğin durmaz gider,Dönecek devrandan şüphenmi var. / Mevlana
sözü paylaş
Kendini noksan gören kişi, olgunlaşmaya on atla koşar. Kendini olgun sanan ise Allah'a bu zannı sebebiyle ulaşamaz. / Mevlana
sözü paylaş
Güneş olmak ve altın ışıklar halinde Ummanlara ve çöllere saçılmak isterdim Gece esen ve suçsuzların ahına karışan Yüz rüzgarı olmak isterdim. / Mevlana
sözü paylaş
Kim sabrederse rızkı gelir ona. Aşırı hırsla çalışma ve çabalama sabırsızlıktır. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanoğlu dünyayı zapt eder, ama ağzını zapt edemez. / Mevlana
sözü paylaş
Sen yine sükutu giyin, dilersen hiç konuşma!Ben kelamlarımı çürüttüm yolunda, çarpsa da bir tokat gibi yüzüme, her harfi yoluna heceledim! Ve bilesin üstüne aşkı giydirdiğim söz verdim ben bu yüreğe; Hiçbir harfi sensiz bir cümleye kurban etmedim. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanlar elbiseleri ile karşılanır sohbetleri ile uğurlanırlar. / Mevlana
sözü paylaş
Dost istersen ALLAH yeter yar istersen MUHAMMED yeter delil istersen KURAN yeter. huzur istersen NAMAZ yeter zenginlik istersen KANAAT yeter düşman istersen NEFSİN yeter şeref istersen İSLAM yeter öğüt istersen ÖLÜM yeter! / Mevlana
sözü paylaş
Çocukluğunda oyun, Gençliğinde sarhoşluk, İhtiyarlığında tembellik, Ne zaman? ALLAH'a kulluk edeceksin. / Mevlana
sözü paylaş
Bencillik, gözüne takılmış ayna gibidir. O gözler nereye bakarsa baksın kendinden başka birini görmez. / Mevlana
sözü paylaş
Dua ve ibadet Allah ile olmaktır. Allah ile olan kimse için ölüm de ömür de hoştur. / Mevlana
sözü paylaş
Boşver be kalbimm. Kimse anlamasa da bilmesede yorgunluğunu.Yaradan bilir doğruluğunu. / Mevlana
sözü paylaş
Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, Neye güldüğünden akıl seviyesini anlarsın. / Mevlana
sözü paylaş
Allah mumunu üflemeye kalkan bilsin ki, o nur sönmez sadece üfleyen, kendi ağzını yakar. / Mevlana
sözü paylaş
Beri gel, beri! Daha da beri! Niceye şu yol vuruculuk? Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik? / Mevlana
sözü paylaş
Sen anılması güzel olan söz ol. Çünkü insan, kendisi hakkında söylenilen güzel sözlerden ibarettir. / Mevlana
sözü paylaş
Oruç anasının güzel yüzünü seyret! Onun lütuf sütünü em! Onun yurdunu yurt edin! Orucun kapısında otur! / Mevlana
sözü paylaş
Bir katre olma, kendini deniz haline getir Madem ki denizi özlüyorsun, katreliği yok et gitsin. / Mevlana
sözü paylaş
Kışın yüzü soğuktur ama şefkâtlidir. Yaz gülümser ama yakar, kavurur. Darlık geldi mi onda genişlik görmeye bak. / Mevlana
sözü paylaş
Lisanı ağızda olanı değil; Lisanı gönülde olanlara Yâr Et Bizi. Tebessümü simasında olanı değil; Tebessümü gönülde olanlar kat bizi. Aşkı tende sananı değil; Aşkı ruhunda Cân bilenlere arat bizi. / Mevlana
sözü paylaş
Her şey kader ile takdir edilmiştir. Kısmetine razı ol ki rahat edesin. / Mevlana
sözü paylaş
Diyorsun ki; ben sana gönlümü verdim. İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili? Ben sana hiç gönlümü verir miyim? Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm. Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur. / Mevlana
sözü paylaş
Susmak mânâ eksikliğinden değil, belki mânânın derinliğindendir. / Mevlana
sözü paylaş
Biz dile söze bakmayız. Gönüle hale bakarız. Edep bilenler başkadır, canı, ruhu yanmış aşıklar başka. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Akıllı! Sakın aklın başına gelince, pişman olacağın bir sarhoşluğa düşme! / Mevlana
sözü paylaş
Dertli insan içi duman dolu bir odaya benzer. Onu dinlemek, o odaya bir pencere açmak gibidir. / Mevlana
sözü paylaş
Bir adamın camilere alıştığını görürseniz, imanlı olduğuna şahitlik ediniz. / Mevlana
sözü paylaş
Söküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbinlede söyle. Kalbinden geçmeyeni diline değdirme. / Mevlana
sözü paylaş
Herkes dışını süslerken, sen içini,kalbini süsle. Herkes başkasının ayıbını araştırırken, sen kendi ayıplarınla meşgul ol! / Mevlana
sözü paylaş
Kişinin kendine ettiğini sarhoş edemez, ayyaş edemez, mezar soyan nebbaş edemez. Kişinin kendine ettiğini edemez kişiye hiçbir fani. Tutmazsa gerçek dost elini kendi kendiyle baş edemez. / Mevlana
sözü paylaş
Sükut eyledim,'kahrı var' dediler. Biraz söyledim,'zehri var' dediler. Sustum, 'kahrından susuyor' dediler. Biraz konuştum, 'zehrini kusuyor' dediler. / Mevlana
sözü paylaş
Aşıkların gönüllerinin yanışıyla gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de. / Mevlana
sözü paylaş
Ey gönül, gönlümüzün dumanı, sevdamızın alametidir. / Mevlana
sözü paylaş
Allah'tan gelene razı olursak Allah'ta bizden razı olur. / Mevlana
sözü paylaş
Görmeyince tükenseydi sevgiler, insan varlığı boyunca görmediği Rabbine böylesi muhabbet duyar mıydı? / Mevlana
sözü paylaş
Kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar. / Mevlana
sözü paylaş
Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah lütfu. / Mevlana
sözü paylaş
Sende bulunan beş duyu ışığını, gönül nuruyla aydınlat. Duyuları beş vakit namaz gibi bil. Gönlünse yedi âyetten ibâret olan Fatiha Sûresine benzer. Her sabah göklerden bir ses gelir, gönlünden dünya sevgisini atabilirsen o sesi duyar, hakikat yolunun izi / Mevlana
sözü paylaş
Kabiliyetsiz olmak bir kusur değildir.Ama Karaktersiz olmak çok büyük bir kusurdur. / Mevlana
sözü paylaş
Açlığa sabredersin adı 'ORUÇ' olur. Acıya sabredersin adı 'METANET' olur. İnsanlara sabredersin adı 'HOŞGÖRÜ' olur. Dileğe sabredersin adı 'DUA'olur. Duygulara sabredersin adı 'GÖZYAŞI' olur. Özleme sabredersin adı 'HASRET' olur. Sevgiye sabredersin adı ' / Mevlana
sözü paylaş
Küllî sevdâ dururken, cüz'î sevdâyı neyleyim. Aç gözlülüğümü bağışla RABBİM, ben Sevdana Tâlibim! / Mevlana
sözü paylaş
Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardır. / Mevlana
sözü paylaş
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. / Mevlana
sözü paylaş
Korku erkektir, umut ise dişi; onlardan ölümsüz ve temiz şeyler doğar. / Mevlana
sözü paylaş
İnsanın kanadı, gayretidir. / Mevlana
sözü paylaş
Uzaklık deyip dert ettiğin nedir ki sevgili?. Biz Yaradan'ı görmeden sevmedik mi? / Mevlana
sözü paylaş
Allah'ım sen kimi dertle hasta etmek dilersen ona ağlayış kapısını kapatırsın. Kimi de beladan kurtarmak dilersen gönlüne sızlanma ve ağlayış verirsin. / Mevlana
sözü paylaş
Kızgınlıkla gönüllere ateş saldın mı, cehennem ateşinin aslı oldun gitti. / Mevlana
sözü paylaş
Dünya pazarının sermayesi altındır. Öte alemin sermayesi ise; aşk ve daim nemli iki göz. Gönlüm bağdır, gözüm bulut. Bulut ağladı mı bağ yeşerir. Mum gibi yaş dök ki gönül evin aydınlansın. / Mevlana
sözü paylaş
Allah'a şükür, rızkı artırır. / Mevlana
sözü paylaş
Kapı açılır, Sen yeterki Vurmayı bil! Ne zaman? Bilemem! Yeterki o kapıda durmayı biL! / Mevlana
sözü paylaş
Meyve ekşi bile olsa, olmadıkça ona ham derler. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgi, bilmekten doğar. / Mevlana
sözü paylaş
İranlı Bir Şair diyorki; Aşk'a Uçarsan Kanadın Yanar. Bunun Üzerine Mevlana diyorki; Aşk'a Uçmazsan Kanat Neye Yarar? / Mevlana
sözü paylaş
Daha ne kadar ihtiyaçlar içinde çırpınan canı düşüneceksin? Ne vakte kadar sıkıntılarla, kavgalarla dolu dünya için tasalanıp duracaksın? Dünyanın senden alabileceği ancak bu bedendir; sen böceklere yem olacak bu et yığınını bir çöplük say da, bu kadar dü / Mevlana
sözü paylaş
Gördün ya beni gamdan başka kimse hatırlamıyor, gama binlerce defa aferin. / Mevlana
sözü paylaş
Gönül nuru olmayan gönül, gönül değildir. Bedende ruh yoksa topraktır. / Mevlana
sözü paylaş
Sevgi ve acıma, insanlık vasfıdır; hiddet ve şehvetse, hayvanlık vasfı. / Mevlana
sözü paylaş
Gönül; bir gün olur, Seni gönlünü alana ulaştırır. Can; bir gün olur, Seni sevgiliye ulaştırır. Sen de derdin eteğini elden bırakma, Çünkü o dert, bir gün olur, Sen'i dermana ulaştırır. / Mevlana
sözü paylaş
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunlar, bilgi hafızıdır; bilgi sevgilisi değil. / Mevlana
sözü paylaş
Yaya düzgün ok lazımdır. Yay ne kadar güçlü çekilirse çekilsin düz olmayan ok uzağa gidemez. O halde ey Hak yolunun yolcusu! Sen de niyetinle amelinle bu yolda ok gibi dümdüz ol! Ta ki üstadın bir yay gibi seni ötelerin ötesine ulaştırsın. / Mevlana
sözü paylaş
Dayan be gönlüm! Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında 'Kimsesizler kimsesi' var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var. / Mevlana
sözü paylaş
Pisler, pisliklerini yapar ama sular da temizlemeye çalışır. / Mevlana
sözü paylaş
Testide ne varsa dışına o sızar. / Mevlana
sözü paylaş
Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün. Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün. Güller gülerek sesleniyor bülbüllere: Susun, susarak doğayı görün. / Mevlana
sözü paylaş
Kimi zıddı ile bir araya koyarsan onu ölüm azabına atmış olursun. Ruh, doğan kuşudur, ten ise kuzgun. Kuzgun leşlere, doğan saraylara layıktır. Kuzgunla yaşamak, doğana eziyettir. / Mevlana
sözü paylaş
Secde ve rükû, varlık tokmağını, Allah kapısına vurmaktır. Çok vur, mutlaka açılır kapı. / Mevlana
sözü paylaş
Nerde akarsu varsa, orada yeşillik vardır. Nerde akan gözyaşı varsa, oraya rahmet gelir. / Mevlana
sözü paylaş
Allah için ateşe atılmak vardır. Lakin ateşe atılmadan önce kendinde İbrahimlik olup olmadığını araştır. Çünkü ateş, seni değil, İbrahimleri tanır ve yakmaz! / Mevlana
sözü paylaş
Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor. Kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan, kalbin ölmesidir. / Mevlana
sözü paylaş
Sen benim; bügünüme şükür ve yarınıma dua edişim, azla yetinişim, çoğa göz dikmeyişimsin. / Mevlana
sözü paylaş
Geminin yüzmesi için suya ihtiyaç vardır! Ama su geminin içine girerse onu batırır! Gemi için su ne ise mümin için dünya o dur! / Mevlana
sözü paylaş
İnsanın değeri nedir? sorusuna Hz Mevlana'nın verdiği cevap kısa, ama çok derindir: Aradığı Şeydir! / Mevlana
sözü paylaş
Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerek. / Mevlana
sözü paylaş
İyilik aradın mı, insanda kötülük kalmaz. / Mevlana
sözü paylaş
Kötü huy kılavuzun oldukça mutlu olacağım sanma! Sen sabaha kadar gaflet uykusundasın, ömür ise kısadır. Korkarım ki,sen bu uykudan uyanınca gündüz olur. / Mevlana
sözü paylaş
Allah üstünlük bakımından göz yaşını şehitlerin kanı ile eş tuttu. / Mevlana
sözü paylaş
Kadınlar, Aklı Olanlara, Gönül Sahiplerine Pek üstün Olurlar. Cahillere Gelince, Onlar, Kadına üstündür. çünkü Tabiatlarında Hayvanlık Vardır. Sevgi Ve Acımak, Insanlık Vasıflarıdır. Hiddet Ve şehvet Ise Hayvanlık Vasıfları. / Mevlana
sözü paylaş
Suskunluk yaranın kanamasıdır. Suskunluk dününü öldürmenin yasıdır. Suskunluk İnsanım diyenlerin sahteliğine lal kalınmasıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler? / Mevlana
sözü paylaş
Gül bahçesinde geçen sırrı, gizli şeyi bir gül bilir, Bir de hazin hazin ağlayan, feryat eden bülbül bilir. / Mevlana
sözü paylaş
Unutma ki! Nefret ve Kinin ertesi Pişmanlıktır. Ve her Canlıya ölüm vardır. İnsan Ölür ama Ölmeyen 'INSANLIKTIR. / Mevlana
sözü paylaş
Ey altın sırmalarla süslü elbiseler giymeye, kemer takmaya alışmış kişi. Sonunda sana da dikişsiz elbiseyi giydirecekler. / Mevlana
sözü paylaş
Gözünüzü açıp Kur'ân'a bakınız. Allah kelâmı olan kur'an'ın tüm ayetleri edep öğretmektedir. / Mevlana
sözü paylaş
Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme, Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme. / Mevlana
sözü paylaş
Çoban uyudu mu kurt emin olur. / Mevlana
sözü paylaş
Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey! Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet. / Mevlana
sözü paylaş
Eşeğe, katır boncuğuyla inci birdir. Zaten o eşek, inciyle denizin varlığından da şüphe eder. / Mevlana
sözü paylaş
Ben bir balığım, aşk ise daldığım bir derya. Aşktan gözlerim yaşlı olsa da o derya gözyaşımı nerden bilir. Başımı o denizden çıkarayım desem, balığım ya; Nefesim Kesilir. / Mevlana
sözü paylaş
Ey Gönül! Madem Sığınacağın Bir Limanın Yok; Yoksa Dayanacağın Bir İmanın Da Mı Yok! / Mevlana
sözü paylaş
Hayat bir uykudur ölünce uyanır insan. Sen erken davran ölmeden önce uyan. / Mevlana
sözü paylaş
Gözünün cevherini nerede eskittin, beş duyunu nerelerde kullandın. / Mevlana
sözü paylaş
Irz ve namustan mahrum olanlar, millet ve vatan hissi taşımazlar; böylelerinden sakınılmalıdır. / Mevlana
sözü paylaş
Önemli Olan Seni Tamamlayacak Ruhu Bulmandır. Her Peygamberin Verdiği Öğüt Aynıdır: Sana Ayna Olacak İnsanı Bul. / Mevlana
sözü paylaş
Kötü yaradılışli kişi Allaha yalvarmasın diye Allah ona dert keder vermez.Unutma firavunun başı bir kez bile ağrımadı! / Mevlana
sözü paylaş
İki parmağının ucunu gözüne koy. Bir şey görebiliyor musun dünyadan? Sen göremiyorsun diye bu alem yok değildir. / Mevlana
sözü paylaş
Kurdun kuzuyu yemeye niyetlenmesinde şaşılacak bir şey yoktur. Şaşılacak olan odur ki bu kuzu, kurda gönül bağlamış, aşık olmuştur. / Mevlana
sözü paylaş
Hiçbir mal sizin değil, neyi bölüşemiyorsunuz? Hiçbir can sizin değil, niye dövüşüyorsunuz? / Mevlana
sözü paylaş
Mutlu olmak istiyorsan; gururu bırak, gönüller almaya bak. / Mevlana
sözü paylaş
Fani Aşk Yoktur, Aşkların Hepsi Baki Olanadır. Tek Fark Şudur Ki; Kimi Sanatı Gôrür, Kimi Sanatçıyı. / Mevlana
sözü paylaş
Kapına geldim ve ben olmaktan vazgeçtim. Sen 'kim o' de yeter ki: kim olmamı istiyorsan o olmaya geldim. / Mevlana
sözü paylaş
Yapılan Yorumlar [5 adet]
Mehmet:
Yanlışlıkla Mevlana hazretlerinin;
"Kapına geldim ve ben olmaktan vazgeçtim. Sen 'kim o' de yeter ki: kim olmamı istiyorsan o olmaya geldim."
Sözü başka bir kişiye ithaf edilmiş..
İletişim kanalıyla mail attım
ve kısa bir süre sonra düzeltilmiş ve bana geri dönüş yapıldı.
hızlı ve duyarlı çalışmalarınızda başarılar dilerim!
Elleriniz dert görmesin! Saygılar
beyza:
mevlana kimdir 6 tane güzel sözle
sevil:
müthiş bir adam :) :)
ülküm türküm:
mevlana mevlana mevlana tek kelimeyle müthiş bir kelime ustası
aysu:
bu sözünüde ben yazayım mevlanaın
Kalbinizle yaptığınız her şey, size geri dönecektir.
Bazı Ünlüler (Misafirlerin şu an baktığı)
Gaɾy Alan Fine, Ameɾikalı sosyolog ve yazaɾ. Sembolik etkileşimcilik akımının önde gelenleɾindendiɾ. Aɾaştıɾma alanlaɾından en önde gelenleɾi ɾestoɾanlaɾ, sanat anlayışı ve münazaɾa gɾuplaɾıdıɾ. Gaɾy Alan Fine, 11 Mayıs 1950 yılında New Yoɾk'ta doğdu. Annesi Beɾnice Estelle Tanz ve...
Devamını oku >>
Köşe başı niteliğindeki kitaρlaɾı Devɾimin Başına Geςin ve Geleceği Кazanmak (CK Pɾahalad'la biɾlikte yazdı) çok satan yönetim kitaρlaɾının tümünde yeɾ aldı ve şu ana kadaɾ 20'den fazla dile çevɾildi. Son kitabı Yönetimin Geleceği Amazon.com taɾafından yılın iş kitabı seςildi. Hamel son yirmi yıl ...
Devamını oku >>
Meɾzifon'da 1952 yılında doğdu. 1969 yılında Kuleli Askeɾi Lisesini 1975 yılında İstanbul Üniveɾsitesi Ceɾɾahpaşa Tıp Fakültesini bitiɾdi. GATA stajı, Kıbɾıs ve Buɾsa kıta hizmetinden sonɾa 1982 yılında GATA'da Psikiyatɾi uzmanı oldu. Eɾzincan ve Çoɾlu'da hastane hekimliği sonunda GATA Haydaɾpaşa'da yaɾdım...
Devamını oku >>
Giuseppe Gaɾibaldi, İtalyan geneɾal, yuɾtseveɾ, lideɾ ve yazaɾ. İtalya Devleti'nin kuɾulmasına öncülük etmiştiɾ. İtalyanlaɾ taɾafından İtalya'nın en büyük kahɾamanı ve yuɾtseveɾleɾinden biɾi olaɾak kabul ediliɾ. İtalya'nın biɾleşmesindeki en önemli kişidiɾ. Avɾupa ve Güney Ame...
Devamını oku >>
Bugün Doğan Ünlüler ( 27 Haziran )
Emma Goldman, (d. 27 Haziran 1869, Litvanya ' ö. 14 Mayıs 1940, Toronto) Anarşist yazar. 20. yüzyılın ilk yarısında ABD ve Avrupa'da anarşist görüşün yayılmasında ve gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Emma Goldman, 27 Haziran 1869'da, Rusya kontrolündeki Кaunas, Litvanya'da Yahudi bir ailenin kızı olarak doğdu. Emma daha 13 yaşındayken aile St. Petersburg'a ...
Devamını oku >>
Gaston Bachelaɾd, (d. 27 Haziɾan 1884, Baɾ-suɾ-Aube, ö. 16 Ekim 1962 Paɾis) Fɾansız filozof, yazaɾ. 27 Temmuz 1884'te Baɾ-suɾ-Aube'da doğdu. Oɾtaöğɾenimini Baɾ-suɾ-Aube'da tamamladı. Önce 1903-1905 yıllaɾı aɾasında Remiɾemont'ta Posta ve Telgɾaf İdaɾesi'nde, aɾdından 1907-1913 yıllaɾ...
Devamını oku >>
Helen Kelleɾ, Ameɾikalı pedagog ve aktivist. Bebeklik çağından itibaɾen köɾ, sağıɾ ve dilsiz olması, onu pek çok meslektaşından ayıɾan önemli özelliğidiɾ. Engelleɾine ɾağmen başaɾdıklaɾı, onu efsanevi biɾ kişilik haline getiɾmiştiɾ. Beş lisan bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüze...
Devamını oku >>
Krzysztof Kieslowski (d. 27 Haziran 1941, Varşova, Polonya - ö. 13 Mart 1996, Varşova) Polonyalı sinemacı, yönetmen, senaryo yazarı. En bilinen filmleri Fransa bayrağının renkleri olan mavi (özgürlük), beyaz (eşitlik), kırmızı(kardeşlik) 'dan esinlenerek çektiği Üç Renk serisi, Polonya Televizyonu iςin On Emir 'den esinlenerek çektiği Dekalog serisi ve Veronique'i...
Devamını oku >>
Yusuf Atılgan (d. 27 Haziran 1921, Manisa - ö. 9 Ekim 1989, İstanbul) Türk roman ve öykü yazarı. 1936 yılında Manisa Ortaokulu'nu, 1939 yılında ise Balıkesir Lisesi'ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Nihat Tarlan'ın yönetiminde hazırladığı bitirme tezini...
Devamını oku >>
Bugün Ölen Ünlüler ( 27 Haziran )
Fethi Gürcan (d. 1922, Ereğli, Konya - ö. 27 Haziran 1964, Ankara, Türkiye) asker ve binicidir. Kurtuluş savaşı kahramanı alaylı Yüzbaşı Mehmet Hamdi Bey ve Halime Hanım'ın dört çocuğundan biridir. Harp Okulu'nu süvari teğmeni rütbesiyle 1943 yılında bitirdi. Çeşitli yarışmalarda başarı göstererek 1954 yılında binicilik milli takımına seςildi. 1956 yılınd...
Devamını oku >>