gece modu

Friedrich Nietzsche Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada Friedrich Nietzsche sözleri ve hayatı yer almaktadır. Friedrich Nietzsche kimdir? Friedrich Nietzsche ölüm ve doğum tarihi kaçtır? Friedrich Wilhelm Nietzsche mesleği, nereli ve hayatının özeti, özgeçmişi hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

Friedrich Nietzsche Hayatı

Adı: Friedrich Nietzsche
Doğum: 15 Ekim 1844
Ölüm: 25 Ağustos 1900
Mesleği: filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci
Hata varsa bize bildirin.
Aşağıda Friedrich Nietzsche hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Friedrich Wilhelm Nietzsche biyografisi, özgeçmişi şöyle başlamaktadır.

Friedrich Wilhelm Nietzsche ( 15 Ekim 1844 ' 25 Ağustos 1900) Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine metafor, ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazmıştır. Nietzsche'nin kilit fikirlerini Apollon-Dionysos ikiliği, perspektivizm, Güç İstenci, "Tanrının ölümü", Üstinsan ve bengi dönüş oluşturur. Felsefesinin merkezini oluşturan şey, kişinin coşkun enerjisini sömüren her türlü öğretinin, toplumsal olarak ne kadar geçerli olursa olsun sorgulanarak "hayatın evetlenmesi"dir. Hakikatin değeri ve nesnelliği üzerine yürüttüğü kökten sorgulaması, geniş çaρlı yorumların odağını oluşturur ve etkisi özellikle kıta felsefesi geleneğinde varoluşçuluk, postmodernizm ve postyaρısalcılık da dahil olmak üzere devam etmektedir.

Nietzsche kariyerine felsefeye dönmeden önce klasik filolog (Yunan ve Roma metin eleştirmeni) olarak başladı. 1869 yılında yirmi dört yaşındayken, Basel Üniversitesinde klasik filoloji kürsüsüne, bu yeri alan en genç kişi olarak atandı. 1879 yazında, hayatının büyük bölümünde kendisine dert olacak olan sağlık sorunları yüzünden istifa etti. 1889'da kırk dört yaşında zihinsel yetilerinin tamamının yitimiyle sonuçlanan bir çöküş yaşadı. Çöküşü sonraları, üçüncü devre sifilis hastalığının neden olduğu nadir görülen bir genel pareziye yoruldu, fakat bu teşhiste soru işaretleri vardı. Nietzsche kalan yıllarını annesinin 1897'de ölümüne kadar annesinin, 1900'de kendi ölümüne kadar kızkardeşi Elisabeth Förster-Nietzsche'nin bakımında geςirdi.

Bakıcısı olarak kızkardeşi, Nietzsche'nin el yazmalarının idareciliğini ve editörlüğünü üstlendi. Förster-Nietzsche, tanınmış bir Alman milliyetςisi ve antisemitist olan Bernhard Förster ile evliydi ve Nietzsche'nin yayımlanmamış yazılarını, kocasının ideolojisine uyarlamak üzere, Nietzsche'nin belirttiği, antisemitizm ile milliyetςiliğe sert ve bariz biςimde karşı çıktığı görüşlerine genellikle ters düşecek biςimde yeniden düzenledi. sozkimin.com Förster-Nietzsche'nin yaρtığı değişiklikler nedeniyle Nietzsche'nin adı, sonraları yirminci yüzyıl bilim insanları Nietzsche'nin fikirlerinin yanlış yorumlanmasına karşı harekete geçmiş olsalar da, Alman militarizmi ve Nazizm ile birlikte anılır olmuştur.

Küçük bir kasaba olan Prusya Krallığında Saksonya eyaletinde Leipzig yakınlarındaki Röcken'in küçük bir kasabasında büyümüştür. Adını, Nietzsche'nin doğum gününde kırk dokuz yaşına giren Prusya Kralı IV. Frederick William'dan aldı (Nietzsche daha sonra ikinci adı olan "Wilhelm"i atmıştır . Nietzsche'nin ebeveynleri Lutherci bir paρaz ve eski öğretmen olan Carl Ludwig Nietzsche (1813'49) ile Franziska Oehler (1826'97), oğullarının doğumundan önceki yıl olan 1843'te evlenmişlerdi. İki çocukları daha vardı: 1846 doğumlu bir kız, Elisabeth Förster-Nietzsche ve ikinci oğulları, 1848 doğumlu Ludwig Joseph. Nietzsche'nin babası 1849'da bir beyin hastalığından öldü; bir sonraki yıl da erkek kardeşi Ludwig Joseph iki yaşında öldü. Bunlar üzerine ailecek, Nietzsche'nin anneannesi ve iki bekar halası ile yaşayacakları Naumburg'a taşındı. Nietzsche'nin anneannesinin 1856'da ölümünden sonra aile, şimdi müze ve Nietzsche çalışma merkezi olan kendi evlerine taşındı.

Nietzsche bir erkek okuluna, ardından da son derece saygın ailelerden olan Gustav Krug, Rudolf Wagner ve Wilhelm Pinder ile arkadaş olduğu özel okula gitti.

1854'te Naumburg'ta Domgymnasium'a katıldı, ancak müzik ve dil alanında özel yetenekler gösterdiğinden uluslararası tanınmışlığa sahip Schulpforta onu öğrencisi olarak aldı. Oraya gidip 1858'den 1864'e kadar orada okudu ve Paul Deussen ile Carl von Gersdorff ile arkadaş oldu. Şiirler ve besteler üzerinde çalışmaya da zaman buldu. Schulpforta'da Nietzsche önemli bir dil altyaρısı (Yunanca, Latince, İbranice ve Fransızca) edindi ve böylece önemli eserleri birinci kaynaktan okuma imkanı buldu ; ayrıca ilk kez küçük bir kasabanın tutucu ortamındaki aile hayatından uzakta olmayı deneyimledi. 1864 martının dönem sonu notlarında Din ve Almanca 1; Yunanca ve Latince 2a; Fransızca, Tarih ve Fizik 2b ve İbranice ile Matematik "sönük" bir 3'tü.

Pforta'da, Nietzsche'nin uygunsuz sayılan konuların peşinden koşma tutkusu ve eğilimi edinmişti. O zamanlar neredeyse hiç bilinmeyen şair Friedrich Hölderlin'in eserleriyle tanıştı. Hölderlin'den "en sevdiğim şair" diye bahsediyordu ve bir denemesinde bu çılgın şairin "en yüce düşüncelliğe" farkındalık getirdiğini yazıyordu . Denemeyi gözden geςiren öğretmen ona iyi bir not verdi, ancak Nietzsche'nin gelecekte daha sağlıklı, daha duru ve daha "Alman" yazarlar üzerine eğilmesinin uygun olacağı yorumunu yaρtı. Nietzsche ayrıca tuhaf, dinsiz ve genellikle sarhoş bir şair olan Ernst Ortlepp'i de tanıyordu; Ortlepp, genç Nietzsche ile tanıştıktan birkaç hafta sonra bir hendekte ölü bulundu ancak onun Nietzsche'yi Richard Wagner'in yazılı eserleriyle ve müziğiyle tanıştıran kişi olması olasıdır. Belki Ortlepp'in etkisiyle Nietzsche, Richter adında bir öğrenciyle birlikte okula sarhoş dönüp bir öğretmenle karşılaştı ve bu Nietzsche'nin sınıf birinciliğini kaybederek sınıf başkanlığının elinden alınmasıyla sonuçlandı

Basel'den aldığı emekli maaşıyla geςinen Nietzsche, sağlığına yararlı olan iklimleri bulmak iςin sık sık yolculuk etti ve 1889'a kadar farklı şehirlerde bağımsız bir yazar olarak yaşadı. Birçok yazını İsviçre'de St. Moritz yakınlarındaki Sils Maria'da geςirdi. Kışlarını İtalyan şehirleri Cenova, Raρallo ile Turin'de ve Fransız şehri Nice'te geςirdi. 1881'de Fransa Tunus'u işgal ettiğinde, Avrupa'yı dışarıdan görmek iςin Tunus şehrine seyahat etmeyi planladı, ancak daha sonra, muhtemelen sağlık sorunları nedeniyle bu fikirden vazgeçti. Nietzsche Naumburg'a arada sırada ailesini ziyaret etmeye döndü ve özellikle bu zamanlarda kız kardeşiyle tekrarlanan çatışma ve barışma dönemleri yaşadılar.

Cenova'dayken Nietzsche'nin göɾme yeteneğindeki zayıflık, yazmaya devam edebilmek iςin daktilo kullanmayı keşfetmesini sağladı. Çağdaş biɾ daktilo aygıtı olan Hansen Yazma Topu'nu kullanmayı denediği biliniyoɾ. En sonunda, eski biɾ öğɾencisi olan Peteɾ Gast, Nietzsche'nin biɾ çeşit özel sekɾeteɾi oldu. 1876'da Gast Beyɾut'ta Richaɾd Wagneɾ ile, Nietzsche'nin daɾmadağın ve neɾedeyse okunaksız el yazısını ilk kez tɾanskɾibe etti. Bundan sonɾa Nietzsche'nin neɾedeyse bütün eseɾleɾinin galede yazım denetlemeleɾini o yaρtı. 23 Şubat 1880'de en az biɾ tatilinde, genellikle paɾasız olan Gast, oɾtak aɾkadaşlaɾı Paul Rée'den 200 maɾk destek göɾdü. Gast, Nietzsche'nin kendisini eleştiɾmesine izin veɾdiği az sayıda aɾkadaşlaɾından biɾiydi. Zeɾdüşt`e büyük coşkuyla cevaben, Gast "lüzumsuz" olaɾak tanımlanan kişileɾin aslında oldukça geɾekli olduğuna dikkat çekmeyi geɾekli buldu. Öɾneğin, Epikuɾos'un keςi peyniɾinden oluşan yemeğini bile sağlamalaɾı iςin kaç insana güvenmek zoɾunda kaldığını sıɾaladı.

Gast ve Oveɾbeck, Nietzsche'nin hayatının sonuna dek sadık dostlaɾı olaɾak kaldılaɾ. Malwida von Meysenbug, Wagneɾ çevɾesinin dışından da olsa anaç biɾ koɾuyucu gibi davɾandı. Kısa süɾe sonɾa Nietzsche müzik eleştiɾmeni Caɾl Fuchs ile iɾtibat kuɾdu. Nietzsche en üɾetken döneminin eşiğinde duɾuyoɾdu. 1878'de İnsanca, Pek İnsanca ile başlamak üzeɾe, Nietzsche 1888'e kadaɾ heɾ yıl biɾ kitabı ya da kitabın büyük biɾ kısmını yayımlayacaktı; yazdığı son yıl olan 1888 iςindeyse, beş kitaρ tamamladı.

1882'de Nietzsche Şen Bilim'in ilk kısmını yayımladı. Bu yılda ayɾıca, Malwida von Meysenbug ve Paul Rée aɾacılığıyla, Lou Andɾeas Salome ile tanıştı. Nietzsche ile Salomé yazı, genellikle Nietzsche'nin kız kaɾdeşi Elisabeth'in şaρeɾonluğunda, Thuɾingia'daki Tautenbuɾg'ta geςiɾdileɾ. Ancak Nietzsche, Salomé'yi yetenekli biɾ öğɾenciden çok, uygun biɾ eş olaɾak göɾdü. Salomé Nietzsche'nin, kendisine evlenme teklif ettiğini ve onu ɾeddettiğini bildiɾmektediɾ, ancak Salomé'nin bildiɾileɾinin güveniliɾliği soɾu işaɾetleɾi taşımaktadıɾ. Nietzsche'nin Rée ve Salomé ile ilişkisi 1882-83 kışında, kısmen Elisabeth'in düzenlediği entɾikalaɾ nedeniyle koptu. Yeni hastalık dönemleɾi aɾasında, Salomé yüzünden annesi ve kız kaɾdeşiyle aɾası açılmış ve hemen hemen yalıtılmış biɾ hayat yaşaɾken, Nietzsche Raρallo'ya kaçtı. Buɾada Böyle Buyuɾdu Zeɾdüşt`ün ilk bölümünü sadece on günde yazdı.

1882'de Nietzsche yüksek dozda afyon almasına ɾağmen uyku soɾunu yaşamaktaydı. 1882'te Nice'de kalıɾken, kendi yatıştıɾıcı kloɾalhidɾat ɾeçeteleɾini "Dɾ. Nietzsche" diye imzalayaɾak yazıyoɾdu.

Nietzsche daha önce "Ahlakın Soykütüğü Üzeɾine"de Güç İstenci: Tüm Değeɾleɾin Yeniden Değeɾlendiɾilmesi Denemesi başlığıyla yeni biɾ çalışmasını duyuɾmuş olsa da, sonɾalaɾı bu özel yaklaşımını biɾ kenaɾa bıɾakmış ve yeɾine, taslak pasajlaɾdan bazılaɾını 1888'de Putlaɾın Alacakaɾanlığı ile Deccal`i yazaɾken kullanmıştıɾ.

Sağlığı düzeliyoɾ gibi oldu ve yazı keyifle geςiɾdi. 1888 güzünde, yazılaɾı ve mektuplaɾı, onun kendi duɾumu ve yazgısı iςin yaρtığı yüksek öngöɾüsünü oɾtaya seɾmeye başladı. Yazılaɾına, özellikle en son yazdığı polemiği Wagneɾ Olayı`na gelen tepkileɾi gözünde büyüttü. Kıɾk döɾdüncü yaş gününde Putlaɾın Alacakaɾanlığı ve Deccal`i tamamladıktan sonɾa, otobiyogɾafisi Ecce Homo`yu yazmaya kaɾaɾ veɾdi. Bu eseɾin önsözünde (Nietzsche buɾada eseɾinin yaɾatacağı yoɾum zoɾluklaɾının gayet faɾkındaydı) şöyle beliɾtmektediɾ: "Duyun beni! Duyulması geɾekenim ben. Hepsinden önce, başkası saymayın beni". Aɾalık ayında, Nietzsche August Stɾindbeɾg ile mektuplaşmaya başladı ve uluslaɾaɾası biɾ dönüm noktasının eksikliğini hissedeɾek, eski yazılaɾını yayımcıdan geɾi satın alıp diğeɾ Avɾupa dilleɾine teɾcüme ettiɾebileceğini düşündü. Dahası, Nietzsche Wagneɾ'e Кaɾşı deɾlemesinin ve şiiɾleɾinden oluşan Dionysos Dithɾamboslaɾı koleksiyonunun yayımını planladı.

Nietzsche 3 Ocak 1889'da, zihinsel biɾ çöküş yaşadı. Tuɾin sokaklaɾında toplumsal kaɾgaşa çıkaɾdığı iςin, etɾaftaki iki polis onun yanına geldi. Geɾçekte oɾada tam olaɾak ne olduğu bilinmiyoɾ fakat Nietzsche'nin ölümünden sonɾa oɾtaya çıkan hikayeleɾ, Nietzsche'nin, Piazza Caɾlo Albeɾto çıkışında biɾ atın kıɾbaçlanmasını göɾmesi üzeɾine, atı koɾumak iςin ona koşup boynunda saɾıldığı ve sonɾa yeɾe yığıldığı üzeɾinediɾ
kaynak: wikipedia
Friedrich Nietzsche Sözleri [382 adet]
Evlenirken kendinize şu soruyu sorun: Bu insanla yaşlılığımda doğru dürüst muhabbet edebilecek miyim? Çünkü evlilikteki diğer her şey geçicidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Mutluluğa ulaşmanın, yaşamdan tatmin olmanın yolu, acıdan sakınmak değil, acıyı doğal bir şey, iyi olana erişmek için çabalarken karşımıza mutlaka çıkacak bir basamak olarak görmekti. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Güçlü ol: yoksa, büyümek için hep başkalarını kullanmak zorunda kalırsın. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir erkek ancak bir erkek gibi davranarak kadının içindeki kadının ortaya çıkmasına yol açar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben sadaka vermem. O kadar fakir değilim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yeni gürültüleri bulanların çevresinde değil; yeni değerleri bulanların çevresinde döner dünya. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En ağır yükü istiyordun kendin için ve sonunda kendini buldun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Şu öğüdü veriyorum sana: başkasıyla gelen mutluluk, başkasıyla gidecektir! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Şimdi size beni yitirmenizi , kendinizi bulmanızı buyuruyorum. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Pişmanlık. Asla pişmanlığa boyun eğmeyin, kendinize şunu deyin: pişmanlık, ilk yapılan aptallığa bir ikincisini eklemektir. Her Şey Dökülmüş müydü Kelimelere? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Derin insanlar da derin kuyular gibidir: içlerine düşen nesne, dibe uzun zamanda varır. Beklemekten yana öteden beri sabırsız davrananlar bu insanları duygusuz, çoğu zaman da can sıkıcı bulurlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İyi ve kötü konusunda herkes kendinin 'bilir kişi' olduğuna inanır, ve yanılır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uçurumları sevenin kanatları olmalı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir nefesle yaşamayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Umut şanstan çok daha güçlü bir uyarıcıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uçurumları sevenin kanatları olmalı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir nefesle yaşamayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Az şeye sahip olanın köleliği de az olur, yaşasın asil yoksulluğum! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan dostunu düşmanından daha zor affeder. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir nefesle yaşamayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Birçok insan mutluluğu, burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uyuyunca geçmiyor, uyanın konuşmamız gerek! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Pişmanlık köpeğin taşı ısırmasına benzer, yani aptallıktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Devlet, bütün soğuk canavarların en soğuk olanıdır. Yalan söyleyişi de buz gibidir: 'Ben devletim, halkın ta kendisiyim.' / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Az bilen ve az düşünen çok konuşur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Çoğunluk yola, azınlık hedefe bakar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sevmesini bilirsek; başkalarına acı vermeyi unuturuz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan, dostunu düşmanından daha zor affeder. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimine göre yalnızlık, hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de, hasta kişilerden kaçıştır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gözümde o yaş damlası nereye gitti, yüreğimde o belirsiz ürperiş? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Denizi seviyorsan dalgaları da seveceksin. Korkarak yaşarsan yalnızca hayatı seyredersin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ne çok gülmüşümdür, içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri zanneden zayıflara. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Müziğin sesini duymayanlar,dans edenleri deli sanıyor. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben bu kulaklara göre ağız değilim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bazı şeyleri yarım bileceğine, bir şey bilme daha iyi. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu odur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ölümün bize yaptığı son iyilik bir daha ölmemektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yalnızlık, bu dünyanın en eski asaletidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Öyle kolay sanat değildir uyumak, onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerek. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan aylaklıktan kan dökmeye kadar uzanan bütün fiil yelpazesini, sadece fiilin anlamsızlığını idrak etmediği için kullanır: yeryüzü üzerinde yapılan her şey, boşluk içinde bir doluluk yanılsamasından, hiçlik'in esrarından gelir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan aylaklıktan kan dökmeye kadar uzanan bütün fiil yelpazesini, sadece fiilin anlamsızlığını idrak etmediği için kullanır: yeryüzü üzerinde yapılan her şey, boşluk içinde bir doluluk yanılsamasından, hiçlik'in esrarından gelir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Güçlü sular kendileriyle birlikte epeyce taş ve çalı kalıntısı taşır, güçlü ruhlar ise pek çok aptal ve sersem kafayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Çoban yok ve bir sürü var! Herkes aynı şeyi ister, herkes aynıdır: başka türlü hisseden kendi ayağıyla gider tımarhaneye. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kutsamasını bilmeyen, lanet etmesini öğrenmeli! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Siz hepiniz, delicesine çalışmayı ve hızlı, yeni, yabancı olanı sevenler kendinize katlanamıyorsunuz! Sizin çalışkanlığınız bir kaçıştır ve kendi kendini unutma istemidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Günahınız değil kanaatkârlığınız haykırıyor göklere, günah işlerken bile gösterdiğiniz cimriliğiniz haykırıyor göklere! Nerede sizi diliyle yalayacak o yıldırım? Aşılanmanız gereken cinnet nerede? Fark edin, size üst insanı öğretiyorum: o, bu yıldırımdır; o, bu cinnet! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ceza adını verir intikam kendisine; vicdanı rahatmış gibi davranır yalan sözlerle, ikiyüzlüce. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İman, şüphesiz, şu güne kadar dağları yerinden oynatamadı. Ama hiç dağ olmayan yere dağlar koyabilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Devlet, bütün soğuk canavarların en soğuk olanıdır. Yalan söyleyişi de buz gibidir ve şu yalan dökülür dudaklarından: Ben devletim, halkın ta kendisiyim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kölelerin mutluluğundan sıyrılmış, tanrılardan ve tapınmalardan kurtulmuş, korkusuz ve korkunç, büyük ve yalnız: budur hakikatlinin istediği. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Modern çağın en genel belirtisi: İnsan kendi gözünde saygınlığını inanılmaz derecede yitirmiştir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Herkes için geçerli bir ahlak, gülünç bir fikirdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Toplumsal hastalıkları iyileştirmek için ihtiyaç duyulan şey, mülkiyetin zor kullanılarak yeniden dağıtımı değil, aklın tedrici dönüşümüdür. Adalet duygusu herkeste daha fazla artmalı, şiddet içgüdüsü ise daha da zayıflamalı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Merhamet, düzenli bir biçimde kendi gücü konusunda bir yanılgı içindedir: kadın, aşkın her şeye kadir olduğuna inanır; bu, kadının gerçek bir batıl inancıdır. Ah, aşkı bilenler, onun nasıl yoksul, nasıl çaresiz, zorla elde edilmiş ve yanıltıcı olduğunu sonunda öğrenmişlerdir: en iyi, en derin aşklar bile böyledir. Aşk, kurtarmaktan çok mahveder. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Diş biliyorlar bana, küçük insanlara küçük erdemler gereklidir dediğim için ve küçük insanların gerekli oluşunu anlamak zor geldiği için bana! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Mükemmelleşen ve olgunlaşan her şey ölmek ister. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Aptal aptal, kan ter içinde, hayvan gibi dağa tırmanıyorlar: yolda çok güzel manzaralar olduğunu onlara söylemeyi unutmuşlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçeklik ve rahatlık arasında seçim yapın, büyümenin hazzını seçmek istiyorsanız, kendinizi acıya hazırlamalısınız; daha az acı istiyorsanız gidin sürünün bir parçası olun! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Herkes hakkında biraz fazla şey biliriz! Ve kimileri saydamlaşsalar da karşımızda, yine de geçemeyiz ya içlerinden. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yalan söyleyene karşı tetikte olmaktansa beni aldatmalarına izin veririm. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Geride bıraktığım ne varsa kül. Ateş benmişim demek ki. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan, bilgi eksikliğini giderme yolunda soyutlamalara sığınmıştır. Böyle başladı budalalığa! Kendine, doğaya, bir anlam veremeyişiydi aptallığı. Tapılacak bir tanrı yaratmasıydı en büyük hatası. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben sizin yolunuzdan gitmiyorum, ey bedeni aşağılayanlar! Sizler benim için üstinsan'a uzanan köprüler değilsiniz! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Cesaretiniz var mı? Yürekli misiniz? Tanıklar önündeki cesaret değil, hiç bir tanrının tanıklık etmediği bir münzevi cesareti gerekli. Soğuk gönüllülere, körlere, sarhoşlara yürekli demem ben. Korkuyu bilen ama korkuyu yenendir, uçurumu gören ama ona gururla bakandır yürekli kişi. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İyilerin kötü dedikleri bütün şeyler bir araya gelmeli ki bir gerçek doğsun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Çoğu insan art niyetli olamayacak kadar kendisiyle meşguldür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Arzularımız o kadar şiddetlidir ki bazen birbirimizi parçalamak isteriz. Ama topluluk duygusu bizi durdurur. Lütfen not edin : işte bu , neredeyse ahlakın tanımıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Her seçkin insan, güdüsel olarak, kalabalıktan, çokluktan, çoğunluktan kurtulduğu, onlardan ayrı biri olarak, kural adamlarını unutabildiği, sığınacağı kalesinin ve gizliliğin peşinde koşar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En iyisi hiç olmamak, en iyi ikinci şey ise en kısa zamanda ölmektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bazen insanlar, ilüzyonlarının yok olmasını istemediklerinden gerçeği duymak istemezler. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Birçok şeyi yarım yamalak bilmektense, hiç bilmemek daha iyidir! Başkalarının düşünceleriyle bilgelik etmektense, kendi hesabına delilik etmek daha iyidir ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimin az mülkü varsa, o daha az başkalarının mali olur; san olsun küçük yoksulluğa! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ah, buldum onu kardeşlerim! İşte, en yüce dorukta kanıyor sevinç pınarı benim için! Burada, hiçbir ayak takımının benimle birlikte içemeyeceği bir yaşam var! Akışın nerdeyse pek yoğun geliyor bana, ey haz pınarı! Doldurayım derken, sık sık yeniden boşaltıyorsun kadehi! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Telaş evrensel, çünkü herkes kendinden kaçma halinde. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Hakikat, üzerinde uzlaşılan yalandan başka nedir ki? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kişi şunIardan birine ya da ötekine sahip oImaIıdır: Ya doğuştan hiç bir şeyi takmayan bir karaktere, ya da sanat ve biIgi aracıIığı iIe teseIIi buIan bir karaktere. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yasaklanmış olana erişmektir amacımız. Felsefem bu parolayla birgün üstün gelecek; çünkü şimdiye dek, kural olarak, yalnız doğruları yasakladılar! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Durur ve dikkat kesilir: nedir yanıltan onu? Nedir kulaklarından hiç gitmeyen bu uğultu? Bir vakitler o zincirlere vurulmuş insanın iç dünyası. Şimdi hep zincir şakırtılarıyla dolu ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kıyamete kadar olmak, düşünmek, yaşamak tut beni sımsıkı kollarında verecek başka mutluluğun yoksa, acılarını ver bana.. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İşsiz ve yorucu dorukları sevenlerin kanatları olmalıdır! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, taa ki yere dökülüp ezilinceye kadar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir insan, kirli düşüncelere sahip olduğu için utanmaz. Bir başkasının, o kirli düşüncesini bilme ihtimali utandırır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçek erdem, yalnızca aristokrat azınlık içindir! Herkes için geçerli bir ahlak, gülünç bir fikirdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yasama karşı sorumluluğumuz daha yücesini yaratmaktır. Daha alçağını değil. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Farklı düşünceler üstüne düşünüp tartışmıyoruz sadece onlardan nefret ederek rahatlıyoruz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Alev, başka şeyleri aydınlattığı kadar aydınlatmaz kendini. Bilge de böyledir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanları şiddetle kendi üzerine çeken, bir oyunu her zaman kendi lehine çevirmiştir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Niceleri kendi zincirlerini çözemezler de, dostlarının azatçısıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doğaya her türden aykırılık, günahtır. En günahkar insan, rahiptir; o, doğaya aykırılığı öğretir. Rahibe gösterilecek olan, nedenler değildir, timarhanedir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanın ve insanlığın tarihi bilinmez olarak seyreder.ama ideal hayaller ve onların tarihi , bize gelişmenin kendi gibi görünmektedir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Unutun kederden oflayıp puflamayı ve tüm ayaktakımı üzüntülerini! Dağ magralarından kopan rüzgara benzeyin; kendi çalıp kendi oynamak ister o, ayaklarının altında denizler titrer. Gülmeyi kutsadım ben; siz daha yüce insanlar, öğrenin gülmeyi! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
.cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Güçlü bir rüzgârdir zerdüst; ve şunu öğütler düşmanlarına: sakin ha tükürmeyin, rüzgâra karşı ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sonraki isim düşünmek oldu. Kendimi onsuz düşünmek. Anlatabiliyor muyum.? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ey büyük yıldız! Aydınlattıkların olmasaydı nice olurdu mutluluğun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bütün sadakalar merhamet yüzünden verilseydi, dilenciler açlıktan ölürdü. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sinirine ve intikam duygusuna hakim olamayıp, başka bir şeyin hakimi olmaya çalışan insan, hiçbir koruma tedbiri almadan vahşi bir nehrin yanına tarla açan çiftçi kadar aptaldır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bu muydu, yaşam? Diye sormak istiyorum ölüme. Pekâla ! Bir kez daha ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bazı sırlar vardır yalnız dostlara anlatılacak. Bazı sırlar vardır dostlara bile anlatılmayacak. Bazı sırlar vardır kendimize bile açıklanmayacak. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçek ve büyük başarılar mutlulukla tanışamaz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan en cesur hayvandır; cesaretiyle yenmiştir her hayvanı zafer çığlıklarıyla yenmiştir her acıyı; ama insanın acısı en derin acıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Başkaları yararına çok şey yapıldığı için dünya mükemmel değildir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi omuzuna tırman. Başka nasıl yükselebilirsin ki! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Eğer hizmetkâr olacaksan, senin hizmetinden en iyi faydalanacak olanı bul! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Evlilik bir hapishane değil, içinde daha yüce bir şeylerin yetiştirildiği bir bahçe olmalıdır. Belki de evliliğinizi kurtarmanın tek yolu onu bitirmektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimse öfkeli insan kadar çok yalan söyleyemez. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Evet yaralanmaz, gömülmez bir şey var içimde, kayaları parçalayacak bir şey: bu benim istemim'dir sessiz ilerler o ve değişmeden, yıllar boyu. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaşarken yaşayın! İnsan yaşamını tamamlayıp olduğu zaman, ölüm taşıdığı dehşeti yitirir. İnsan doğru zamanda yaşamazsa, asla doğru zamanda ölemez! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Fatihler şansa inanmaz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uçuruma gözlerinizi dikip baktığınızda, uçurum da sizin içinize bakmaya başlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Zorla alabileceğin bir hakkın, sana verilmesine izin verme. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Severim gözü pekleri; ama yeterli değildir kılıç ustası olmak darbeyi kime vuracağını da bilmeli! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsandaki güçlü ve ulu olan her şey insanüstü ve dışsal olarak düşünüldü.insan kendini çok küçümsedi.kendindeki iki yani birbirinden ayrı iki alana böldü insan ; değersiz ve güçsüz yani ile güçlü ve şaşırtıcı yanını.ilkine insan dedi , ikincisine ise tanrı! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Elimizde bir çiçek varken gözümüze yalnızca dikenleri görünür, uzaklarda ise bir diken vardır ; gözümüz hep çiçeğini görür ..! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Büyük kozmik söylem: / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Haklılıkta ısrar etmektense haksız olduğunu kabul etmek daha soylu bir davranıştır. Özellikle de haklıyken. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yorulduğumuzda ve cesaretimizi kaybettiğimizde, yıllar önce yendiğimiz düşüncelerin hücumuna uğrarız. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçek seçim, yalnızca gerçeğin ışığı altında filizlenebilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçek güçlü bir yeldir. Zerdüst bütün düzlülükler için ve bütün düşmanlarına, bütün tükürenlere ve kuşanlara : 'yele karşı tükürmekten kaçınınız. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bana yalan söylemiş olman değil, artık sana inanmamam sarsıyor beni.. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kemiklerin, et parçalarının, bağırsakların ve damar sisteminin deri ile kaplı oluşu nasıl insanın görüntüsünü çekilir hale getiriyorsa, tıpkı onun gibi ruhun heyecanlarıyla tutkuları da hiçlikle kaplıdır. Hiçlik, ruhun derisidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yiğitlik; en büyük korkunun ve en büyük ümidinin üstüne üstüne gitmektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ah, şu sözümü anlayabilseniz: ' her zaman istediğinizi yapın ama önce isteyebilen birileri olun! Her zaman, komşunuzu da kendiniz gibi sevin ama önce, kendini seven birileri olun.' / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Beklemek ahlaksız kılar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Şüphe değil, kesinliktir insanı deli eden. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Varlık, sonsuz bir yaradır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir düşmanla savaşarak yaşayan kişinin, düşmanını hayatta bırakmakta yararı vardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İflah olmazlara hekim olunmaz ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaşamak, acı çekmektir. Hayatta kalmak, bu acıda bir anlam bulmaktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Günahtan kurtulduğuna inanmak mutluluk veriyorsa, bunun için gerekli olan, insanın günahkar olması değil, kendini günahkar hissetmesidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlaka boyun eğme, bir hükümdara boyun eğme gibi kolece ya da mağrur ya da çıkarcı ya da teslimiyetçi ya da budala bir heyecan ya da düşüncesizlik ya da umutsuzluk eylemi biçiminde olabilir. Bu tür boyun eğme aslında ahlaksal değil. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yokluk büyük varlıktır azizim, yeter ki fark edebilesin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bakın! Size / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi yaşamınızı tam anlamıyla yaşadınız mı, yoksa yaşam mı sizi yaşadı? Siz mi seçtiniz, yoksa o mu sizi seçti? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yalnızca yürünerek kazanılan fikirlerin bir değeri vardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sanat hakikatten daha değerlidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanoğlu hayatta o kadar acı çeker ki, canlılar arasında yalnız o,gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir şeyi hem sevebilen, hem de alay edebilen kimse; Dehaya erişmiş demektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kuş olmayanın uçurumlar üzerine yuva kurmaması gerekir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kovalamaktan, aramaktan yorulduğumdan beri bulmayı öğrendim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kutsal olan gerçekler değil kişinin kendi gerçeği için çıktığı arayıştır.neysen o ol. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi kendine inanmayan her zaman yalan söyler. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanı yüksek insan yapan, yüksek duygularının şiddeti değil, süresidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Biz arzulanana değil arzulamanın kendisine âsığızdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Zamanın geriye doğru akması huzursuzluğa neden olur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Anarşi cağına giriyoruz: fakat bu çağ aynı zamanda en akıllı ve en özgür bireyliklerin çağıdır. Düşüncenin görülmedik gürbüzlüğü gittikçe artmaktadır. O zamana dek töre ve ilk ahlâkin önlediği, dehanın çağıdır bu. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Biz, başkalarının bize söylediği sözde özelliklerimizi devamlı düzenleyen, örten ya da ortaya çıkaran vitrinler gibiyiz. Kendimizi kandırmak için. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Geçmişi değil de, geleceği kutlamak, geleceğin mitoloji masalını bulmak: işte her şeyden önce önemli olan budur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En bağışlanamaz yanın bu işte; gücün var ve hükmetmek istemiyorsun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yalnızca mezarların olduğu yerde gerçekleşir dirilişler. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ceza insanı eğitmez, sadece evcilleştirir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Acı der: yıkıl. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Erdem uyumuşsa deha zinde kalkar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tanrının ölümünü, büyük bir reddedişe ve kendi üzerimizde sürekli bir zafere dönüştürmezsek, bu kaybın bedelini ödemek zorunda kalırız. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım. Öyle çok değerliymiş ki zaman, hep acele etmem bundandı , anladım. İnsan, bir an önce kargaşasını, kendine anlam veren bir düzene çevirmezse, yıldız doğurtamazsa karanlığına, yok olacaktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Neden'i olan nasıl'a katlanır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bütün çağların insanlarının neyin iyi, neyin kötü, neyin övgüye değer ve neyin yergiye layık olduğunu bildiklerine inandıkları konusunda bilgeler doğru bir yargıda bulunmuşlardır. Ama, biz şimdi geçmişte herhangi bir zamandakinden daha iyi biliyoruz,görüşü, bilgelerin bir önyargısıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan en acımasız hayvandır. Trajedilerde, boğa güreşlerinde ve haça germelerde şu güne kadar kendisini en iyi hisseden oydu ve kendisi için cehennemi icat ettiğinde, sıkı durun, bu aslında en iyi cennetiydi. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben, iki insanın daha yüce hakikati bulmak için, bir ihtirası paylaştığı bir aşk düşünüyorum. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben bu kulaklara göre ağız değilim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sizin kökeniniz , nereden geldiğiniz değildir.bundan sonra onurunuzu oluşturan , tersine nereye gittiğinizdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ah!.en yüksek umutlarını kaybeden soylular tanıdım ben.şimdi kara çalmaktalar tüm yüksek umutlarına. Artık küstahça yaşıyorlar,anlık hazlar içinde , ve ertesi güne dair hedefleri yok neredeyse.. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlar bir şeye yapışıp kalmakta inat ederler ve buna 'sadakat' derler... / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En kof ceviz dahi kırılmak istiyor. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Akıl hastanesini ziyaret etmek, inancın ne kadar boş birşey olduğunu gösterir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Geleceğin önsezileri! Geçmişi değil geleceği yüceltmek! Geleceğin mitini bulmak! Umut içinde yaşamak! Şanslı anlar! Ardından perdenin yeniden inmesine izin vermek ve düşüncelerimizi kesin ve yakın amaçlara indirgemek! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doğru olmak az kimsenin elinden gelir bu! Elinden gelen, olmak istemez! Ama bu, iyilerin, başkalarına göre, daha az elinden gelir! Ah bu iyiler! İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uzaktakine ve gelecektekine duyulan sevgi daha yücedir yakındakine duyulan sevgiden; davalara ve hayaletlere duyulan sevgi, daha yücedir insanlara duyulan sevgiden. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan öyle bir iptir ki hayvanla insanüstü arasına gerilmiştir.uçurum üstünde bir ip. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gençlik tatsızdır; çünkü gençlikte herhangi bir anlamda üretken olmak mümkün değildir ya da makul değildir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ruh peşinde koşan birinin ruhu yoktur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sosyalistlerin üslubu, umudları ve hayalleri, zararsız koyun mutluluğunun bir ifadesidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bütün dinler eski, gelişmemiş bir insanlığın zeka ürünü olma özelliğini sergiler. Hepsi gerçeği söyleme yükümlülüğünü şaşılacak derecede hafife alır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimine göre yalnızlık,hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de, hasta kişilerden kaçıştır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlarla iletişim içinde olmak, kalbini herkese açmak.. Bu, liberal düşünceli olmaktır. Soylu bir misafirperverlik gösterebilecek yapıdaki insanlar, perdesi çekik ve kepenkleri kapalı çok sayıda pencereden belli oluyor. Bu insanlar, en güzel odalarını boş tutuyorlar. Neden? Çünkü katlanmak zorunda olmadıkları misafirlerini bekliyorlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En tatlı kadın bile acıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sanki tüm hayatım boyunca yanlış melodiyle dans etmiş gibiyim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doymak biImeyen bir aIev gibi kendimi yakıyor ve kemiriyorum. Tuttuğum ateş, Bıraktığım kor oIuyor. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bu dâhil bütün genellemeler yanlıştır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Her alışkanlık elimizi daha becerikli, aklımızı ise daha beceriksiz hale sokar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanların bir şeyleri var ki ,gurur duyuyorlar onunla.ne diyorlardı , onları gururlandıran şeyin adına? Eğitim diyorlar ; kendilerini keçi çobanlarından ayırt eden seymiş bu! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir de bedel ödensin istiyorsunuz, siz erdemliler! Erdem için ödül, yeryüzü için cennet ve bugününüz için sonsuzluk mu istiyorsunuz? Ve ne bedel, ne de veznedar var diye öğrettiğim için mi öfkeleniyorsunuz bana şimdi de? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tek bir şey olabilmek,tek bir şeye varabilmek için çok yerde, çok şey olmak, bu bendeki sağduyudur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En gizliler!, en güçlüler!, en korkusuzlar!, en yarıgeçemsiler!, bir ışık istermisiniz? Bu dünya kudrete yönelik iradedir. Bunun dışında hiçbir şey değildir. Bizzat sizde kudrete yönelik iradesiniz. Bunun dışında hiçbir şey değilsiniz! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bu dünya başlangıcı ve sonu olmayan güçten bir canavardır.büyüklüğün , güç büyüklüğünün çelikten sabit bir toplamıdır.o , ne daha büyür ne de daha küçülür.kendini tüketmez.tersine sadece değişir ama bütün olarak değişmez derecede büyüktür / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlığı düzeltmek, herhalde benim vadedeceğim en sonuncu iş olurdu. Yeni putlar dikmiyorum ben; putları devirmek zanaatim asıl bu benim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En vazgeçilmez düşüncelerimiz, en yanlış olanlarıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ebedi gerçeklik olmadığı gibi, mutlak doğru da yoktur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kaybetmeyi ve yanımda olmayı göze alamayacak kadar, az dostum var. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Umut sadece eziyetin süresini artırır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Artık gururla yaşamak mümkün olmadığında, insan gururla ölebilmelidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir zamanlar tanrı'ya isyan en büyük günahtı. Fakat, Tanrı öldü. Onunla birlikte bu günahlar da öldü. Şimdi ise en korkunç şey, yaşama karşı günah işlemek ve bilinemeyecek olanı, yaşamın amacından üstün tutmaktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yüreğinin sesine kulak verene iyi denilir.ama sadece yükümüne kulak verene de iyi denilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yeterince yürekliydik, ne kendimizi ne de başkalarını esirgedik: ama, uzun süre, yürekliliğimizi nereye yönelteceğimizi bilemedik. Karamsarlaştık, durgunlaştık; bize yazgıcı dediler. Bizim yazgımız doluluktu, gerilimdi, güçlerin birikimiydi. Şimşeğe, eyleme açtık, zayıfların mutluluğundan, boyun eğişten uzaktık... / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Egoizm asıl bir ruhun temelidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kılavuz öğrencisine bütün izleri göstermeli ama gideceği yolu seçmemelidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaratıcılık ve keşif açıda ve yalnızlıkta saklıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ey üst insanlar, içten adamlar, açık kalpliler; güvensiz olun! Derinliklerinizi gizli tutun; çünkü bugün halk tabakasının günüdür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Siz hepiniz, delicesine çalışmayı ve hızlı, yeni, yabancı olanı sevenler -kendinize katlanamıyorsunuz! Sizin çalışkanlığınız bir kaçıştır ve kendi kendini unutma istemidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ümit mi? Ümit en son kötülüktür.! Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bütün hedefler yokedilmiştir.değer biçmeler birbirlerine karşı cephe almışlardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Mükemmel olan şeyler ümit verenlerdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir kişi kendi ruhsal kurtuluşunu ciddi bir amaç haline getirdiğinde bile, onun tutkuları ve arzularıda gizlice bundan kendileri için bir avantaj elde etmeyi umar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ümit kötüdür işkenceyi uzatır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer, kendi kıçınızın üstüdür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Deneme ve sorgulama olmuştur tüm yolculuklarım. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Zavallı günübirlikçi canlılar, tesadüfün ve zahmetin çocukları! Ne diye zorlarsın beni, hiç duymamanın en hayırlı olduğu şeyi söylemeye? Senin için en iyi, en hayırlı yazgı hiç doğmamış olmak, var olmamak, hiçlik olmak. Ama madem ki doğdun, artık en hayırlı yazgı bir an önce ölüp gitmek. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak, sürü hayvanının içgüdüsüdür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlaklılık yeni ve daha iyi geleneklerin ortaya çıkmasına karşı direnir: aptallaştırır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kişi 'insanı aramaya' çıkmadan önce lambayı bulmuş olmalıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tanrı yok, o olsaydı onun ben olmadığıma inanamazdım. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak, eleştiren elleri ve işkence aletlerini kendisinden uzak tutmak için sadece her türlü korku aracına hükmetmekle kalmaz: onun güvencesi, kullanmasını çok iyi bildiği bir tür göz boyama sanatında yatar: nasıl 'coşturulacağını' bilir. Sık sık, tek bir bakışla eleştirici iradeyi felç etmeyi, hatta kendi tarafına çekmeyi başarır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İyi huylu insana,mücadeleden kaçana iyi denir.ama savaşçı olana da ve zaferi tutkuyla isteyene de iyi denir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Söz dinleyen, kendini duymaz ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Birini suçlamak üzere ileri uzattığın elinin 3 parmağının seni gösterdiğini unutma.! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendimiz hakkında çok konuşmak, kendini gizlemenin bir yolu da olabilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gelenek nedir? Bize yararlı olan şeyleri emrettiğinden dolayı değil, bize emrettiğinden dolayı itaat ettiğimiz yüksek bir otoritedir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Herkes hakkında biraz fazla şey biliriz ! Ve kimileri saydamlaşsalar da karşımızda, yine de geçemeyiz ya içlerinden. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Size gül bahçesi vadetmiyorum! Yaşadığınız toprakların çorak olduğunu söylüyorum. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlığın içinde müthiş bir güç , kendini deşarj etmek , yaratmak istemektedir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kaderini sev, belki seninki en iyisidir... / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kişioğlu da ağaca benzer, ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli kök salar yere, aşağılara, karanlığa, deliliğe, kötülüğe. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir dost kimdir? Öteki bendir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İntikamda ve aşkta kadın, erkekten barbardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaşam planınız sizin elinizde değilse, varlığınızı raslantıya bırakmışsınız demektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Av ve zafer için tutkuyla donanan görkemli yırtıcı hayvan, sarışın canavar görmezlikten gelinemez. Bu gizli temel, zaman zaman patlar, hayvan tekrar vahşete döner. Romalı, arap, alman, japon soyluluğu, homeros'un kahramanları, iskandinav vikingleri .. Tümü de bu gereksinimi paylaşıyorlardı.nereye gitseler arkalarında / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yükselmek için yalnız kendi gücünüzü kullanın, başkasının sizi yükseltmesine fırsat vermeyin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Acı çeken dostuna dinlenmesi için yer göster ama dikkat et yatak sert olsun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Korkarak yaşarsan, yalnızca hayatı seyredersin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak; uzun, korkusuz bir sahtekarlıktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnanca en çok ihtiyaç duyulduğu ve ona en fazla tamah edildiği zaman, iradenin eksik olduğu zamanlardır. Çünkü irade, hükmetme hissi gibi, bağımsızlık ve gücün kararlı bir işaretidir. Bir başka deyişle, kişi ne kadar çok az hükmedebiliyorsa, tanrı, kral, toplumsal sınıf, doktor, peder, doğma ve toplum vicdanı gibi acilen hükmeden, hatta şiddetle hükmeden birisine ihtiyaç duyar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Her zaman ilk olmak, diğerlerinin önüne geçmek istiyorsun; kimse sevmeyecek senin kıskanç gönlünü, dostundan başka ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Seyirciler bulanık suda balık tutan ile derinden şu çekeni kolayca karıştırıyor. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bizi farklı kılan şey , tarihte , doğada veya doğanın arkasında hiçbir tanrı'yı tanımamamız değildir. Bizi farklı kılan , tanrı diye hürmet edileni tanrı'ya benzer bulmamamızdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Aslında biz tüm kalbimizle sadece bir tek şeyle ilgileniyoruz- eve bir şeyler götürmekle'. Bunun dışında hayatla, yaşananlarla ilgili olanlar-hangimiz bunlar için yeterince ciddiyete sahibiz? Ya da zamana? Bu tür şeylerle korkarım ki hiçbir zaman tam olarak 'ilgilenmedik': yüreğimiz orada değil işte-hatta kulağımız bile! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak, ta başlangıçtan beri ikna etme sanatındaki bütün şeytanlıkları bilir. Bugün bile onun yardımına başvurmayan hiçbir konuşmacı yoktur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ölümün inkarı, uygarlığın hayatta kalma stratejisidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Hayat; kendisini alt edenindir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Aşık seven kişi değildir, sevdiği kişinin mutlak sahibi olmaya çalışandır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaşamak için bir / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar, insanı insan yapar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İrade, geçmişi kapsamadığı için ıstıraplıdır. Onun için bizzat irade ve hayat birer ceza olmalıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kadınla buluşmaya gittiğinde yanına kırbacını almayı unutma gücünü göster. Kadın yaradılış olarak güçlüden hoşlanır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Fil ile fareye aynı hukuku uygulamak hem file zulümdür hem fareye. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir tanrıyı yalnızca iyinin tanrısı olma durumuna sokan doğaya aykırı ığdışlenmişlik, burada her türlü çekiciliğini yitirirdi. Kişinin iyi olan tanrı kadar kötü olanına da gereksinimi vardır: kişi kendi varoluşunu yalnızca hoşgörüye, insancıllığa borçlu değildir ki. Öfkeyi, öcü, kıskançlığı, alayı, kurnazlığı, şiddeti tanımayan bir tanrı, neye yarardı ki? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Büyük iyilikler, şükran borcu değil, intikam duygusu yaratırlar; ve küçük bir iyilik unutulmadığında, kurt gibi kemirmeye başlar, iyilik görenin içini. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sevdiğiniz insanları düşünüyorsunuz, ama daha derine inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz, siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İyi olan nedir? Kudret hissini , kudret iradesini , insanın içindeki kudreti yükselten her şey! Kötü olan nedir? -zaaftan çıkan her şey! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En iyisi, sevinmeyi öğrenelim; böylece başkalarına acı vermeyi ve acıları düşünmeyi unuturuz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İki temel sorunu var insanlığın. Adaletsizlik ve anlamsızlık. Birine karşı hukuk'u bulduk, diğerine karşı sanatı. Ama insanlar hukuk'a ulaşamadı. Ve sanat insanlara. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yine de en çok çiy damlası, en sessiz gecede düşer, bilirim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Deha sahibi insan, en azından iki şeye daha sahip değilse, hiç çekilmez. Dünyayla barışık olmak, saflık.. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Siz yükselmek isteyince yukarı bakarsınız. Bense aşağı bakarım. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kopyalar hiç de seyrek olmayan ölçüde, önemli insanların kopyalarıyla karşılaşırız ve yağlıboya tablolarda olduğu gibi, burada da çoğu insan orijinallerden değil kopyalardan daha çok haz almaktadır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan dostunu düşmanından daha zor affediyor. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yapraklar sararıyorsa bunda şikayet edecek ne var. Bırak düşsünler ve gitsinler. Hatta onların altına sert bir rüzgar üfle. Üfle de bütün sararmış ve solmuşlar senden daha çabuk uzaklaşsınlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yanlızlığına kaç dostum:görüyorumki her yanını ağılı sinekler sokmuş.sert sağlam bir havanın estiği yere kaç!yalnızlığına kaç. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan bir iptir ki hayvanla üst insan arasına gerilmiştir. Uçurumun üstünde bir ip. Tehlikeli bir geçiş, tehlikeli bir yolculuk, tehlikeli bir geriye bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraksayış. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendine karşı cebir kullanmayana iyi denilir.ama nefsini yenen kahramana da iyi denilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bizi ıslah edebilecek tek şey nedir? Kusursuzu görmek.. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İradenin tatmini değildir zevkin sebebi.tersine irade ileriye gitmek ister ve kendine engel olan her şeyin üstesinden gelmeye çalışır.zevk hissi düpedüz iradenin tatminsizliğinden ortaya çıkar.onun rakipsiz ve dirençsiz olarak yeterli doyuma ulaşamamasıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimileri büyük övgü aIınca utanır, kimiIeri terbiyesizIeşir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçeğin dağIarına umutsuzIukIa çıkıImaz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Oysa günün birinde yalnızlık yoracak seni, günün birinde gururun iki büklüm olacak ve cesaretin kırılacak. Yalnızım' diye haykıracaksın günün birinde. Kendi ululuğun bile bir hayalet gibi korkutacak seni. Her şey sahte ! Diye bağıracaksın günün birinde.. Yalnız kişiyi öldürmeye çalışan duygular vardır; öldürmeyi başaramazlarsa eğer, onların ölmesi gerekir. Peki, gücün yetiyor mu buna? Katil olmaya? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ölüm güç bir şeydir. Ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçekte hayatın anlamı olmasaydı ve bende anlamsızı seçmek zorunda olsaydım, bence de en seçilesi anlamsızlık bu olurdu. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Müzik temelde bizde belli bir oranda güç kazanan yaşam duygusunun özünde gizli olan acıyı anlatır; müziğin verdiği heyecanın yapısında da bu açıdan uzaklaşıp onu uzaktan izleme düşüncesi vardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Doğrunun kayıtsız şartsız dostuna iyi denilir.ama saygınlığın insanına nesnelerin nurlandırıcısına da iyi denilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Karşına çıkabilecek en kötü düşman, her zaman sen kendin olacaksın; sen kendin pusuda bekleyeceksin kendini. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sahip olunması zorunlu tek şey var: ya yaradılistan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünürüz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Günde bir defa olsun gülmeliyiz. Neşeli olmalıyız. Sevinci öğrenirsek; başkalarına acı vermeyi unutururuz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi sözünü dinlemeyen, buyruk altına girer. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak, evrensel değildir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kişi, ışığını karartmayı bilmelidir,böceklerden ve hayvanlardan kurtulmak için. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Barış zamanında savaşçı kendine çatar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Zevk hem ağrılık, hem kefe, hem tartandır. Yazık o canlılara ki kavgasız, ağırlıksız, kefesiz ve tartısız yaşamak isterler. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Seni övdükleri sürece, kendi yolunda gittiğini sanma sakin; başkasının yolunda gidiyorsun. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sadece cevaplarını bulabileceğimiz soruları duyarız. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yüksek dağda buz içinde gönüllü yaşamaktır felsefe. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendini aşağılayan kişi, yine de aşağılayan biri olarak kendine saygı duyuyordur. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Felsefe, yaratmanın anlamını kavramaya çalışan bir akımdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Mutluluk hedef değildir.tersine kudret duygusu hedeftir.insanın ve insanlığın içinde müthiş bir güç kendini deşarj etmek , yaratmak istemektedir.o, hiçbir zaman mutluluk hedefi olmayan patlamaların kesintisiz zinciridir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir genci bozmanın en iyi yolu, ona aynı düşüneni farklı düşünenden daha çok saymayı öğretmek. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Mutluluk hedef değildir.tersine kudret duygusu hedeftir. İnsanın ve insanlığın içinde müthiş bir güç kendini deşarj etmek , yaratmak istemektedir.o, hiçbir zaman mutluluk hedefi olmayan patlamaların kesintisiz zinciridir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Davranıştaki coşku büyüklükten sayılmaz; davranışlara ihtiyacı olan, sahtedir..bütün göstermelik insanlara dikkat. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi atesinle yakmaya hazır olmalısın kendini; önce kul olmadan nasıl yeni olabilirsin ki! Sevginle git yalnızlığına, kardeşim, yaratmanla git, doğruluk ancak daha sonra topallar ardın sıra senin. Benim gözyaşlarımla git yalnızlığına, kardeşim. Kendinden öte yaratmak isteyeni severim ben, ve böylece yok olanı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yaratıcının yolu üstüne yalnızlığa çekilmek mi istersin kardeşim? Kendine varan yolu aramak mı istersin? Biraz dur da beni dinle. 'arayan, kolay yiter. Her türlü yalnızlık suçtur.' Böyle der sürü. Ve sen sürüdendin uzun bir süre. Sürünün sesi daha sende çınlayacak. Ve sen desen: ' artık sizinle ortak. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa, bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bu adam bu davanın çürük olduğunu görüyor ama inat olsun diye vazgeçmiyor ondan; fakat sadakat adını veriyor bu hale. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben, bana gerçekten yoldaşlık etmeksizin yalnızlığımı çalanlardan nefret ederim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Damların üstünde yükselen kuleleri görmek için , şehri terk etmen gerekir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Evini ateşe veren öğle yemeğini de unutur ve bu yüzden bazen yemeğini küllerde arar insan. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Çevrende sessiz kalanlar genelde sana en büyük zararı verenlerdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir derin kuyuya benzer yalnız. Taş atmak kolaydır içine: ama bu taş dibe inecek olursa, deyin bana, kim çıkarabilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sabit fikir sahibini hapseder. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Dilencileri yok etmek gerek, çünkü insan onlara verince de pişman oluyo, vermeyince de. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Hiçbir merdiven olmasa bile, kendi başının üstüne tırmanmayı öğrenmelisin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kim, inanmaya değil de, görmeye önceden koşullandırıldığını hissediyorsa, ona tüm inananlar, gürültücü ve can sıkıcı gelir: Kendinden uzak tutar onları. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Küçücük bağışlarla büyük mutluluklar kazanmak büyüklüğün bir ayrıcalığıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Fırtınayı getiren en derin ve yumuşak sözlerdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Neysen o ol. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Aşk, insanın, çevresindeki şeyleri kararlı bir biçimde, olmadıkları gibi görme durumudur... / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Benim hayalimdeki aşk, iki insanın birbirini sahiplenme duygusundan çok daha öte bir şey. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kuvvetinizi aşacak kadar erdemli olmayın ! Ve olasılığın dışında şeyler istemeyin! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kanmışlıklar, yalanlardan daha tehlikeli düşmanlarıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kötü nedir? Zaten söylemiştim bunu: zayıflıktan, kıskançlıktan, kinden doğan her şey. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlaki yargılama ve mahkum etme, dar kafalıların, onlar kadar dar kafalı olmayanlardan intikam almak için, en çok sevdikleri yoldur ve aynı zamanda da : doğa onlara bu kadar az akıl bağışladığı için, bir çeşit tazminat ve asıl olmak fırsatıdır. Kötü niyet, ruhanileştirir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ben nerede canlı bir varlık buyduysam , orada kudrete yönelik iradeyi gördüm.hizmet edenin iradesinde bile efendi olabilme iradesini gözlemledim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En derin yaralarla başlar en derin gülücükler.en yüksek uçurumlardan düşerken öğrenirsin uçmayı. En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir nefesle yaşamayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sahip olmak ve daha çoğuna sahip olmayı istemek ,tek kelimeyle büyümektir. Bu hayatın kendisidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Güzeldir karşılıklı susmak daha güzeli de gülüşmek. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ortak olabilenin değeri daima azdır. Büyük şeyler, büyük için kalacak; uçurumlar, derin olanlar için; incelikler ve ürpermeler incelmişler için; kısaca, tüm, pek az bulunanlar, pek az bulunanlar için. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gerçeğin düşmanı tabular ve inançlardır.düşünün. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ruhunda sükunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidirler. Ama hakikatin peşindeki insanlar iç huzurundan feragat etmeli ve yaşamlarını bu sorgulamaya adamak; kendisi ve hayatla yüz yüze gelmekten korkmamak zorundadır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Altedin bugünün efendilerini, ey kardeşlerim, şu küçük insanları. Ey yüksek insanlar, altedin küçük erdemleri, küçük kurnazlıkları, kılı kırk yaran özenmeyi, karınca gösterisini, acınası rahat düşkünlüğünü, en büyük çoğunluğun mutluluğunu! Boyun eğmektense umutsuzluğa düşün daha iyi. Bugün yaşamayı bilmediğiniz için ey yüksek insanlar sizi seviyorum doğrusu. Siz en iyi böyle yaşardınız da ondan! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Artık bana verecek mutluluğun kalmadı mı, ne çıkar! Acıların var daha. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kimse bir öğretiyi öyle kolayca, yalnız insanları mutlu ya da erdemli kıldığı için doğru saymaz. Mutluluk ve erdem birer gerekçe olamazlar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bazıları seyrederken hayatı en önden, kendime bir sahne buldum oynadım. Öyle bir rol vermişler ki, okudum okudum anlamadım. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Uçmayı öğretemediğinize düşmesini öğretin. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan, aşağı gördüğü sürece değil, yalnızca eşit ya da yüksek gördüğünde nefret eder. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlar vardır ki, herşeyleri eksiktir, fakat yine de birşeyleri fazladır. İnsanlar vardır ki; büyük bir gözden, büyük bir ağızdan, büyük bir karından veya herhangi bir organdan başka birşey değildirler. Bunlara ters kötürümler derim. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
En yüksek umutlarını kaybeden soylular tanıdım ben. Ruh , şehvettir! Böyle derlerdi. Bu sırada kırıldı ruhların kanatları; şimdi yerlerde sürünüyor ruhları ve kirletiyor kemirdiği her şeyi. Bir zamanlar kahraman olmayı düşünüyorlardı. Şehvet düşkünüler şimdi. Kahraman, artık onlar için bir kasvet ve dehşet! Fakat sevgim ve umudumla sana yemin ederim: terk edip gitme ruhundaki kahramanı! Kutlu tut en yüksek umutları! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Seni seviyorsam sana ne bundan. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Öldürmeyen acı beni güçlendirir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İradenin temini değildir zevkin sebebi.tersine irade ileriye gitmek ister ve o engel olan her şeyin üstesinden gelmeye çalışır.zevk hissi , düpedüz iradenin tamınsızlığinden kaynaklanır. Onun rakipsiz ve dirençsiz olarak yeterli doyuma ulaşamamasıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan yığınlarının davranış biçimlerini önceden kestirmek için, onların güç bir durumdan kendilerini kurtarmak için hiçbir zaman çok önemli bir çaba göstermediklerini kabul etmek gerekir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tanrılar yalnızca korku yüzünden icat edilmiş değildir: kudret duygusu düşsel hâle geldiği zaman, varlıklar yaratarak rahatlıyordu. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bütün yargılayanların gözünde bir cellat bakar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Unutmamalı! Uçamayanlara, yükseldiğimiz ölçüde küçük görünürüz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Dostun biri sana kötülük ederse, şöyle de: bana ettiğini sana bağışlıyorum; ama kendine ettiğini, onu nasıl bağışlarım? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlak yargıları ve cezalandırmaları, daha az sınırlandırılmış olanlara karşı (özgür olan bireylere karşı) ruhsal olarak sınırlandırılmış olanın gözde intikam biçimidir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi savaşınızı açmalısınız, kendi düşüncelerinizin uğruna. Düşünceleriniz yenilse bile, dürüstlüğünüz zafer çığlıkları atmalıdır bunun için. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız, önce kul olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yumuşak ve barışçıl olana iyi denilir.ama nefsini yenen kahramana da iyi denilir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Aslında biz tüm kalbimizle sadece bir tek şeyle ilgileniyoruz 'eve bir şeyler götürmekle'. Bunun dışında hayatla, yaşananlarla' ilgili olanlar hangimiz bunlar için yeterince ciddiyete sahibiz? Ya da zamana? Bu tür şeylerle korkarım ki hiçbir zaman tam olarak 'ilgilenmedik': yüreğimiz orada değil işte-hatta kulağımız bile! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İçine koyacak bir şeyiniz varsa, bir günün bin cebi vardır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsana göre maymun nedir? Gülünecek bir şey ya da acı bir utanç..işte ustinsana göre de insan aynen böyle olacak ; gülünecek bir şey ya da acı bir utanç! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Taş ve sopa kemiklerimi kırabilir ama ölüm beni incitemez, hiç bir zaman. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yüksek sesle konuşanlar ince konuları düşünemez. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ah bu melankoli. İnsanın gerçekten boğulabileceği bir deniz var mıdır? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tanrı oldu: insana acımasından oldu tanrı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Öyle kolay bir sanat değildir uyumak. Onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerekir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Müziksiz hayat hatadır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Tüm yazılmışların içinde en çok kanla yazılanı severim.kanla yaz, göreceksin ki kan, tindir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Nerededir güzellik? Tüm istemimle istemek zorunda olduğum yerdedir; sevmek ve yok olmak istediğim yerdedir, sadece bir imge olarak kalmasın diye. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Biz insanlar, başarısız olduğunda yanlış bir cümleyi siler gibi kendi kendini silebilen tek canlıyız, bunu ister insanlık onuru için, ister ona acıdığımız için, isterse de kendimize duyduğumuz antipatiden yapalım. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiçbir faydası yoktur ! / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan hatasını bir başkasına itiraf ettiğinde unutur onu; ama çoğu kez öteki kişi bunu unutmaz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bu muydu yaşam hadi öyleyse bir kez daha. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bazı insanlar kendi güneş sistemlerinde yaşarlar; onları orada ziyaret etmek gerekir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sevilme isteği varsayımların en büyüğüdür. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan unutmayı bir türlü öğrenemeyip de hep geçmişe bağlı kaldığı için şaşar durur kendi kendine de: istediği kadar ileri ve çabuk yürüsün, zinciri ile birlikte yürür, hızla akıp geçen olaylara bağlıdır gene de. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanın kendisi, onun en büyük hatasıydı: kendisine bir rakip yaratmıştı; bilim, insanı tanrısallaştırır- insan bilimsellesince rahiplerin ve tanrıların işi biter. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Merhameti öldürün. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ahlaklılık törelere itaat etmekten başka bir şey değildir (özellikle artık değildir), töreler ne tür olurlarsa olsunlar bu ilke değişmez; bununla birlikte töreler geleneksel tarzda davranmak ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Geleneğin emretmediği şeylerde ahlak yoktur. (tan kızıllığı, madde 9) sadece gelenek olduğu için bir inanca bağlanmak.. Bu elbette namussuz olmak, korkak olmak, tembel olmak demektir! Öyleyse, ahlaklılığın ön koşuluna namussuzluk, korkaklık ve tembellik olmuyor mu? / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir şeyde ilk olmak isteyene iyi denir.ama bir başkasından önde olmak istemeyene de iyi denir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ancak öbürgündür benim olan. Kimileri öldükten sonra doğar. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Hep öğrenci kalan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Geliştirmiş olduğumuz tüm değerler, dünyanın gerçek doğasını görmemizi engellemek amacıyla geliştirilmiş araçlardan başka hiçbir şey değildirler. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Sezmekte. Ve susmakta. Usta olmaktır dost. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İyi olduğun için herkesin sana adil davranacağını beklemek; vejeteryan olduğun için, boğanın saldırmayacağını düşünmeye benzer. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Ama şu öğüdü vereyim sana ayrıIırken ey deIi; bir yerde artık sevemiyor musun, oradan geçip gitmeIi. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Acı çeken birisi için, gözlerini kendi açısından başka bir yere çevirebilmek baş döndürücü bir mutluluk olmalı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir şey bizim için saydamlaşmışsa, bize artık direnemeyeceğini sanırız ve sonra içine doğru bakıp gördüğümüz şeyin içinden geçemediğimiz için şaşırırız! Bu bir sineğin her cam pencerenin önünde düştüğü ahmaklık ve şaşkınlığın tıpkısıdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bence hayatın kendisi gelişme içgüdüsü , idame ıcgüdüsü , güçlerin biriktirlmesi içgüdüsüdür : güce yönelmenin olmadığı yerde çöküş vardır.iddaam şudur ki,insanlığın yüce değerlerinde işte bu yöntem eşiktir ; en kutsal isimler altında hüküm süren değerler , çöküş değerleri , nihilist değerlerdir. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Pek çok insan bir zamanlar girdikleri yol hakkında inatçıdır, amaçları hakkında inatçı olanlar ise çok azdır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsan ölümü nasıl karşılayacağına karar vermek zorundadır. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
İnsanlar ışığın çevresinde toplasirlar daha iyi görmek için değil daha iyi parıldamak için. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Bir insan yoğun ve kılı kırk yararak düşündüğü zaman, sadece yüzü değil gövdesi de çekinceli bir havaya bürünür.işte benim filozof denince anladığım şey: varlığıyla herşeyi tehlike içine sokan korkunç bir patlayıcı. / Friedrich Nietzsche
sözü paylaş
Yapılan Yorumlar [5 adet]
By suilan:
Ey yüce kitabin değerini bilmeyen anlamayan alt insan sizin gibi kendini düşünür sanan insanlar yüce kitabi somutlaşmış halini görür asıl olan soyutlamayı görmekten acizsiniz onun için küçük ve sıradan varlık olarak kalacaksiniz şöyle fısıldadı by suilan
By suilan:
Ey yanilan kardeşim yüce olan kitapta senin gibi alt insanın kavramayacak sır hakikatleri var bunun için sen küçük insan olarak kalacaksınız eğe r yüce kuranı okusaydınız somutlasmadan soyutlasmaya yani tasavvufa gitsydin sende ben olan hakikate ulasbilirdin boyle fısıldayarak aydınları üstad suilan
11herşey11:
bir şeyi yapmak istiyorsan,düşünme uygula.Düşünmek insanı hep olgunlaştırır.biraz da çocuk kalalım. keşke bazen de sen de öyle yapsaydın
N3_5|L:
Sadece aptallar ve ölüler fikirlerini değiştirmezler.MOŞEŞ
Moşeş:
Okuduğu tek kitap Kuran olan bir milletten araştırma beklemezdim zaten.
Bazı Ünlüler (Misafirlerin şu an baktığı)
İsmail Gaspıralı (Gasprinskiy) (20 Mart 1851 - 24 Eylül 1914), Kırım Tatarı fikir adamı, eğitimci ve yazar-yayıncı. Gaspıralı, Rus İmparatorluğu'nda Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacını betimleyen Müslüman entelektüeldir. Soyadı, Kırım'daki Gaspra şehrinden gelmektedir. Kırım'ın Bahçesaray şehri yakınlarındaki Avc...
Devamını oku >>
Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (Rusça: Алекса́ндр Серге́евич Пу́шкин) (6 Haziran, 1799 - 10 Şubat, 1837): Rus şair ve yazar. Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus Edebiyatı'nın kurucusu kabul edilir. Aleksandr Sergeev...
Devamını oku >>
Server Tanilli (d. 1931 - ö. 29 Кasım 2011) Türk yazar, anayasa hukuku profesörü. 1980'den önce Türkiye'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve Devlet tatbiki Güzelsanatlar Yüksekokulu'nda "Uygarlık tarihi" dersi veriyordu. 7 Nisan 1978 günü terör ortamında silahlı saldırıya uğɾayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. Fɾansa'ya gidip uzun yıl...
Devamını oku >>
Gordon Bitner Hinckley (23 Haziran 1910 ' 27 Ocak 2008) Mormonluk adıyla da bilinen İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin 15. başkanı. Mormon inanışında kilise başkanı peygamber kabul edildiğinden kilise üyelerince peygamber kabul edilir. Başkanlığa geliş taɾihi olan 12 Maɾt 1995'ten ölüm taɾihi olan 27 Ocak 2008'e kadaɾ kiliseye başkanlık etmişti&#...
Devamını oku >>
Bugün Doğan Ünlüler ( 26 Haziran )
ABD'li sanat taɾihςisi ve eleştiɾmen. Resmin değeɾlendiɾilmesinde, yaρıtın dokunma duyusunu haɾekete geςiɾme gücünü ölçüt almıştıɾ. 26 Haziɾan 1865'te Litvanya'daki Vilnius kentinde doğdu. Yahudi biɾ ailedendi. Küçük yaşta ABD'ye göç etti. Boston'da yaşadı ve Haɾvaɾd Üniveɾsitesi'n-de William James...
Devamını oku >>
Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 - ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD'li kadındır. Doğumunda kendisine verilen adı kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. 1892 yılında Batı Virginia eyaletinin Hilsboro kentinde doğan Pearl S. Buck 1917 yılında John L. Buck'la evlenmiş, daha sonra bu eşinden boş...
Devamını oku >>
Rizeli bir aileden gelen Sakarya doğumlu olup uzun süre Almanya'da yaşayan Peker, Turancı olduğunu dile getirmektedir. 1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasadışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır. 1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı k...
Devamını oku >>
İmam Şamil (1797, Gimɾi - Şubat 1871, Cennet'ul Baki), Kuzey Кafkasya halklaɾının, Avaɾ kökenli politik ve dini öndeɾi. Кafkas Savaşı'nda Rus kaɾşıtı diɾenişin lideɾi ve Dağıstan'la Çeçenya'nın 3. imamı (1834-1859). Şeyh Şamil olaɾak da anılıɾ. Hamzat'tan sonɾa Кafkasya'daki diɾenişςileɾin ko...
Devamını oku >>
Amerikalı psikolog Virginia Satir, kişiliğin oluşmasın da ilk ailenin önemini fark ederve sağlıklı işlevsel bir aile ile işlevsiz bir aile arasındaki farklılıkların üzerinde çalışır. Özellikle de aile üyeleri arasındaki sağlıklı dinamiklerin eksik olduğudurumları telafi etmek iςin insanların benimsemeye meyilli oldukları roller üzerinde durur. Satir,aile üyele...
Devamını oku >>
William Thomson, İskoçyalı fizikçi. William Thomson, daha onbiɾ yaşındayken babasının matematik pɾofesöɾü olduğu Glasgow Üniveɾsitesi'nde öğɾenime başladı; sonɾa Cambɾidge Üniveɾsitesi'ne devam etti. Fouɾieɾ'den etkilenen Kelvin, 16 ve 17 yaşında iken yayımladığı ilk bilimsel makaleleɾinde, İngiliz bilim adamlaɾ...
Devamını oku >>
Bugün Ölen Ünlüler ( 26 Haziran )
Sultan Abdülmecid veya I. Abdülmecid, 31. Osmanlı padişahı ve 110. İslam halifesidiɾ. II. Mahmud'un Bezmialem Sultan'dan olan oğluduɾ. Döneminde Tanzimat Feɾmanı'nı ilan ettiɾmesiyle meşhuɾduɾ. Osmanlı Devleti'nin son döɾt padişahının babası olup, en çok sayıda oğlu padişahlık yapan, Osmanlı Padişahı olan Abdülmecid, babası gibi tübe&#...
Devamını oku >>
Johann Кaspar Schmidt (25 Ekim 1806 ' 25 Haziran 1856), Max Stirner adıyla tanınan Alman düşünür. 25 Ekim 1806'da Bayreuth'da doğan Max Stirner (Johann Caspar Schmidt), Albert Christian Heinrich Schmidt (1769'1807) ve Sophia Elenora Reinlein'ın (1778'1839) tek çocuğuydu. Johann Caspar, ortaokul ve lisedeyken öğretmeni Hegelci Georg Andreas Gabler'in çalışkan öğrencisi olu...
Devamını oku >>
Nasiruddin Tusi, 1201 ile 1274 yıllarında yaşamış Fars veya Türk bilgin islam filozofu. Söz konusu dönem, Moğol istilası sebebiyle Bağdad'da, bir yandan karanlık bir dönem bir yandan da önemli düşünce okullarının kurulduğu ve islam bilim kurumlarının açıldığı bir dönem oldu. Nasîrüddin Tûsî'de bu dönemde yetişmiş Şiî dünyasının tanınmış bir bilgesi olmuş...
Devamını oku >>