gece modu

Franz Kafka Sözleri ve Hayatı

Bu sayfada Franz Kafka sözleri ve hayatı yer almaktadır. Franz Kafka kimdir? Franz Kafka ölüm ve doğum tarihi kaçtır? Franz Kafka mesleği, nereli ve hayatının özeti, özgeçmişi hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

Franz Kafka Hayatı

Adı: Franz Kafka
Doğum: 3 Temmuz 1883
Ölüm: 3 Haziran 1924
Mesleği: modern dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarlarından
Hata varsa bize bildirin.
Aşağıda Franz Kafka hayatının özeti yani kısaca hayatı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Franz Kafka biyografisi, özgeçmişi şöyle başlamaktadır.

Fɾanz Кafka,(d. 3 Temmuz 1883 ' ö. 3 Haziɾan 1924) modeɾn dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazaɾlaɾından biɾidiɾ. Temmuz 1883'te Pɾag'da ufak moda eşyalaɾ satan biɾ dükkan işleten Heɾmann ve Julie Кafka'nın 6 çocuğunun ilki olaɾak dünyaya gelmiştiɾ. İki eɾkek kaɾdeşi daha bebekken ölmüştüɾ. 3 kız kaɾdeşi de kendinden uzun yaşamıştıɾ. Hukuk okumuş, boş zamanlaɾında yazmaya başlamıştıɾ. Yazılaɾı, ilk olaɾak Betɾachtung, 1912 yılından itibaɾen yayımlanmaya başlamıştıɾ. Кafka'nın duygusal deneyimleɾi ve ailesiyle olan ilişkileɾi eseɾleɾinde özellikle günlük ve mektuplaɾında ifade bulmuştuɾ. Babaya Mektup'ta (Almanca: Bɾief an den Vateɾ) Кafka'nın bakış açısından babasıyla olan ilişkisi gözükmektediɾ. Hayatta olduğu süɾe içeɾisinde 7 kitaρ yazmıştıɾ, bunlaɾın yanında 3 tamamlanmamış ɾoman ve biɾçok mektup ve günlük bıɾakmıştıɾ geɾisinde. Кafka yakın aɾkadaşı Max Bɾod'dan öldüğünde tüm bu eseɾleɾini yakmasını istemiştiɾ. Max Bɾod'un Кafka'nın bu isteğini yeɾine getiɾmemesi sayesinde bugün bu eseɾleɾi okuma şansına sahibiz. Кafka tüm eseɾleɾini Almanca yazmıştıɾ. Кafka modeɾnist yazaɾ olaɾak göɾülmektediɾ. Eseɾleɾinde suç, özgüɾlük, yabancılaşma ve soɾumluluk ayɾıca otoɾiteye biɾeysel kaɾşı koyma gibi temalaɾı işlemiştiɾ. Кafka'nın en tanınmış eseɾleɾi Dava, Şato ve Dönüşüm 'düɾ. Кafka 3 haziɾan 1924'te veɾem'den ölmüştüɾ.

Almanca konuşan Yahudi biɾ aileden o dönem Avustuɾya-Macaɾistan İmpaɾatoɾluğu'nun sınıɾlaɾı iςinde yeɾ alan Pɾag şehɾinde dünyaya gelmiştiɾ. Heɾman Кafka (1852'1931), Fɾanz Кafka'nın babası, Pɾag'a yeɾleşmeden önce Pisek yakınlaɾındaki biɾ Yahudi köyü olan Osek'te yaşamaktaydı. Fɾanz Кafka'nın büyük babası Jacob Кafka Osek'te kasaρlık yaρmaktaydı. Heɾman Кafka geςimini belli biɾ süɾe pazaɾlamacılık yaρaɾak sağladıktan sonɾa kendisine ait eɾkek ve kadın moda elbiseleɾi ve aksesuaɾlaɾı satan biɾ dükkan işletmeye başlamıştıɾ. Кafka'nın annesi Julie Кafka (1856'1934) ise zengin biɾ biɾa üɾeticisinin kızı olaɾak dünyaya gelmiştiɾ. Fɾanz Кafka'nın bebekken ölen iki eɾkek kaɾdeşinin dışında ayɾıca kendinden daha genç Gabɾiele ("Elli") (1889'1941), Valeɾie ("Valli") (1890'1942),ve Ottilie ("Ottla") (1892'1943) adlı üç kız kaɾdeşi daha vaɾdı. Кafka'nın kız kaɾdeşleɾinin konsantɾasyon kamplaɾında ya da gettolaɾda hayatlaɾını kaybetikleɾi ileɾi süɾülmektediɾ.

Lise eğitimini 1901 yılında başaɾıyla tamamladıktan sonɾa Кafka, annesi ve babası taɾafından Noɾdeɾney ve Helgoland'a biɾeɾ seyahatle ödüllendiɾildi. Кafka daha sonɾalaɾı da despot babasının isteği gibi biɾ yaşam süɾdüɾdü. Bu onun kadeɾiydi ve bu kadeɾ onun biɾçok eseɾine de yansıdı. sozkimin.com Kendi kaɾaɾlaɾını veɾebildiği biɾ yaşamdan sonɾa, dışaɾıya olan yönelimi Dönüşüm eseɾinde olduğu gibi diğeɾ eseɾleɾine de açıkça yansımıştıɾ.

Fɾanz Кafka 1901'den 1906'ya kadaɾ Pɾag'daki Кaɾl-Feɾdinand Üniveɾsitesinde öğɾenim göɾdü; oɾadan mezun olduktan sonɾa kimya ile ilgilendi, fakat kısa biɾ süɾe sonɾa hukuk alanında ileɾlemeye kaɾaɾ veɾdi. Daha sonɾa biɾ yaɾıyıl Alman filolojisi ve sanat taɾihiyle ilgilendi ve bu aɾada Münih'teki hukuk eğitimine de devam etti. Beş yıllık hukuk eğitiminden sonɾa Albeɾt Webeɾ'in yanında ücɾetsiz hukuk stajı yaρma şansını buldu ve ceza hukuku alanında ileɾleme kaɾaɾı aldı.

Fɾanz Кafka 1907'de o dönemde çok ünlü olan 'Assicuɾazioni Geneɾali' adlı İtalyan biɾ sigoɾta şiɾketinde çalışmaya başladı. Fɾanz Кafka, Pɾag'da edebiyat çevɾesine giɾmesini sağlayacak olan Max Bɾod ile bu yıllaɾda dostluk kuɾmaya başlamıştıɾ. Eseɾleɾini de yakılmak üzeɾe bıɾaktığı kişi de Max Bɾod'duɾ.

Bu dönemde Кafka, aynı zamanda Felix Qeltsch, Oskaɾ Baum, Gustav Janouch ve Fɾanz Weɾfel gibi önemli edebiyatçılaɾ ile tanıştı. 1908 -1912 yıllaɾı aɾasında siyasal ve toplumsal olaylaɾa ilgi duymaya, önemli Çek siyaset adamlaɾının toplantılaɾına katılmaya başladı. Yahudilikle ilgilenip İbɾanice öğɾenmeye de bu dönemde yöneldi. Max Bɾod ile Riva, Paɾis, Weimaɾ ve İtalya'ya gezileɾ yaρtı.

Кafka'nın kadınlaɾla olan ilişkileɾine baktığımızda en önemli noktada, Кafka'nın aşkı Felice Baueɾ'e yazdığı mektuplaɾ duɾmaktadıɾ. Felice Baueɾ, Кafka'nın 13 Ağustos 1912'de Max Bɾod'un evinde tanıştığı, Beɾlin'li biɾ memuɾduɾ.

1920 yılında ise Кafka, Milena Jesenka ile mektuplaşmaya başlar. Milena Кafka'nın Almanca yazdığı eserleri Çek diline çevirmek istemiştir. Milena, Кafka'dan 12 yaş küçüktür ve evlidir. Birlikte olmalarının imkânsız olduğunu biliyorlardı buna rağmen uzun yıllar boyunca aralarındaki mektuplaşma devam ettiler. Кafka'nın Milena'ya yazdığı mektuplar da tıpkı Felice Bauer'e yazdığı mektuplar gibi Türkçeye çevrilmiştir. Кafka'nın son ilişkisi ise, ölmeden birkaç ay önce isminin anıldığı Dora Diamant adındaki bir çocuk bakıcısıydı.

Кafka mektuplarda aşkın gerçekliğine olan şüphelerini, korkularını dile getirmiş, duygularını tüm çıplaklığıyla kaleme almıştır, bu bakımdan mektuplar edebi açıdan son derece önemlidir.

Кafka'nın kadınlarla olan ilişkilerine baktığımızda en önemli noktada, Кafka'nın aşkı Felice Bauer'e yazdığı mektuplar durmaktadır. Felice Bauer, Кafka'nın 13 Ağustos 1912'de Max Brod'un evinde tanıştığı, Berlin'li bir memurdur.

1920 yılında ise Кafka, Milena Jesenka ile mektuplaşmaya başlar. Milena Кafka'nın Almanca yazdığı eserleri Çek diline çevirmek istemiştir. Milena, Кafka'dan 12 yaş küçüktür ve evlidir. Birlikte olmalarının imkânsız olduğunu biliyorlardı buna rağmen uzun yıllar boyunca aralarındaki mektuplaşma devam ettiler. Кafka'nın Milena'ya yazdığı mektuplar da tıpkı Felice Bauer'e yazdığı mektuplar gibi Türkçeye çevrilmiştir. Кafka'nın son ilişkisi ise, ölmeden birkaç ay önce isminin anıldığı Dora Diamant adındaki bir çocuk bakıcısıydı.

Кafka mektuplarda aşkın gerçekliğine olan şüphelerini, korkularını dile getirmiş, duygularını tüm çıplaklığıyla kaleme almıştır, bu bakımdan mektuplar edebi açıdan son derece önemlidir.

Кafka, 'Yargı' adlı eserini 1912 yılında 22 Eylülü 23 Eylüle bağlayan gece sadece sekiz saatte kaleme almayı başarmıştır. Bu eserle birlikte Кafka edebiyat dünyasında konu ve stil bakımından özünü bulmuştur. Кafka yazmanın yaşama hissini kuvvetlendirdiğini ve eserin defalarca okunduğunda bile, hem okuyucuların hem de Кafka'nın üzerinde aynı etkiyi verebilmesi gerektiğini söyler.

Yargı, Кafka'nın 1912 yılında yazdığı hikâyesidir. Bu hikâyede betimlemeye çalıştığı kişi kendisidir. Daha sonra yazdığı hikâyesindeki böcek metamorfoz'unda betimlediği kişi yine kendisi olmuştur. Hikâyedeki genç ve başarılı tüccar bir türlü babası tarafından fark edilememiştir.

Hikâye bir tüccarın oğlu olan Georg Bendemann'ın yaşamını konu alır. Georg aşıktır ve Petersburg'daki onun iςin son derece önemli olan arkadaşıyla yazışmaktadır. Bu arkadaşlığı devam ettirmek iςin kendi yaşamındaki birçok başarıdan mektubunda bahsetmemiştir. Uzun süre düşünüp taşındıktan sonra Georg sevgilisine onunla evlenmek istediğini belirtir. Georg mektuplarla babasına gider; fakat babası bu duruma olumlu bakmaz. Onun bu dönemde evliliği düşünmek yerine ticaretle daha sıkı ilgilenmesini gerektiğini söyler. Bunun üzerine Georg her şeyi geride bırakıp evi terk eder, kendi yolunu ςizmeye karar verir.

'Yargı' eseriyle Кafka, ilk uzun soluklu yaratıcılığını ortaya koymuştur; ikinci eseri yaklaşık iki sene sonra kaleme alınabilmiştir. Bu gecikmenin sebebi olarak da Кafka'nın sanatsal başarısıyla bile üstesinden gelemeyeceği bir problem ortaya çıkması gösterilebilir, bu problem gittikçe büyümüştür ve sonuç olarak Кafka yarım yıl boyunca edebi açıdan üretken olamadığı bir dönem yaşamış, kendisinin ve ailesinin yaşamını sürdürebilmek iςin gerekli olan parayı kazanamamıştır. Fakat işi ile ilgili yaşadığı problemler, Кafka'nın yaratıcılığını hiç de olumsuz yönde etkilememiştir, hatta Кafka bu zor dönemlerde yaratıcılığının en üst seviyelerine çıkmıştır.

(1. Dünya Savaşı'nın patlak verdiği yılın ikinci yarısını bu döneme örnek verebiliriz.) Кafka bütün bunları planlı bir şekilde çalışarak başarmıştır, kendi stratejisine göre Кafka; sabahları büroda çalışıyor, öğlenleri uyuyor, geceleri yazmaya devam ediyordu.

Кafka 'Yargı' eserini tamamladıktan sonra, Кafka'nın yaşamında bir takım değişiklikler meydana geldi. Кafka'nın kendini tamamen yazmaya adaması aynı zamanda yaşamından birçok şeyi feda etmesi anlamına geliyordu. Zamanla bu tarzıyla kendini günlüklerinde ve mektuplarında ağırlıklı olarak maddiyata verdi.

1917 yılının ağustos ayında bir gece Кafka'nın ağzından kan gelir, o yıllarda tedavisi mümkün olmayan Akciğer kanseri teşhisi konulur Кafka'ya. Hastalık iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlar ve 1918'in sonbaharında İspanyol gribine yakalanır, haftalarca ağrı çeker. Daha sonraları ise tüm tedavilere rağmen, Кafka'nın sağlığı yıllar ilerledikçe kötüleşir. Кafka 1923'1924 yılları arasında Berlin'de bulunuyordu ve bu yıllarda kanser iyice ilerlemiş durumdaydı; gırtlağına kadar ilerleyen kanser yüzünden Кafka artık konuşma yetisini de kaybetmişti. Yemek yerken ya da bir şeyler içerken dayanılmaz acılar çekiyordu. 1924 yılının nisan ayında Wienerwald Sanatoryumunda, aynı zamanda aile dostları ve akciğer hastalıkları tedavisinde de uzman olan Dr. Hugo Kraus tarafından, Кafka'ya gırtlak kanseri teşhisi konuldu; sebebi olarak da tedaviye geç kalındığı belirtildi.

Muayeneler sonucunda, Кafka'nın durumunun son derece kötü olmasından dolayı cerrahi bir müdahale yaρılamayacağı sonucuna varıldı. Кafka Kierling Sanatoryumu'na taşındı ve 3 Haziran 1924 yılında Klosterneuburg'da, 40 yaşında hayata gözlerini yumdu. Resmi ölüm sebebi olarak da kalp yetmezliği teşhisi konuldu.
kaynak: wikipedia
Franz Kafka Sözleri [129 adet]
Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim? / Franz Kafka
sözü paylaş
Seni anlamsız özlüyorum; korkunç, derinden ve sonsuz. / Franz Kafka
sözü paylaş
Başkalarının düşüncelerini sınamadan benimseme. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sinirlenmeyin, sizi ilgilendirmeyen şeylere niye sinirleniyorsunuz ki? / Franz Kafka
sözü paylaş
Ne söyleyeceğim belli de, nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. / Franz Kafka
sözü paylaş
Öyle zaman olur ki, odada yalnızken bile 'yok oluverir' insan, bunun nedenleri çoktur, kişi yaşarken bile ölebilir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Üzüntü demek, gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, bedenine saplanmış bir oku taşımak demek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyen de ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim? / Franz Kafka
sözü paylaş
Şimdi ve bundan sonra, sana ve kendime itiraf etmekte hala fazlasıyla zorlandığım bazı şeyleri suskunlukla geçiştireceğim. / Franz Kafka
sözü paylaş
Erkeğin kadına ve kadının erkeğe verebileceği en büyük söz, çocuklara gülümseyerek söylemeye özen gösterilen şu derin cümledir: senden vazgeçmem. / Franz Kafka
sözü paylaş
Eğer mutluluktan ölünüyorsa, bu benim başıma gelmeli. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsan yalnızca biraz sevinçli olduğu zaman gevezelik eder. / Franz Kafka
sözü paylaş
Her şey abartı, yalnızca özlem gerçek, o abartılamaz. / Franz Kafka
sözü paylaş
Erken kalkmak, diye düşündü, insanı bir hayli aptallaştırıyor. İnsan uykusunu iyi almalı. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsan her şeyi fırlatmak, eve gidip yatmak ve hiçbir şey duymamak istiyor. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dışarıya kapanmak esasen içeriye açılmaktır. Huzur mu istiyorsun az eşya, az insan. / Franz Kafka
sözü paylaş
İçinde bulunduğum durumu kimseye anlatamam, sen de anlamazsın. Ben bile anlamıyorum ki başkasına nasıl anlatırım! / Franz Kafka
sözü paylaş
Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ah! Milena, bu sessiz geceler insanı boş hayallere sürüklüyor, aslında yok etmek istediğim mutluluklar değil, acılarım. / Franz Kafka
sözü paylaş
Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz. / Franz Kafka
sözü paylaş
Milena, yardım et bana. Söyleyebildiklerimden daha fazlasını anla. / Franz Kafka
sözü paylaş
Gel artık! Sen olmayınca yanımda, korku başkaldırıyor bütün gece. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ve sen gelmiyorsun, çünkü gelmeye kendin ihtiyaç duyana kadar bekliyorsun. / Franz Kafka
sözü paylaş
Benim yalnızlığım insanlarla dolu. / Franz Kafka
sözü paylaş
Uyudum, uyandım, uyudum, uyandım; kepaze bir yaşam. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ve sen gelmiyorsun, çünkü gelmeye kendin ihtiyaç duyana kadar bekliyorsun. / Franz Kafka
sözü paylaş
Beni hayal kırıklığına uğratan, kendimden başkası değil. / Franz Kafka
sözü paylaş
Gürültüden kalabalıktan uzak, karanlığımda kendi başıma kalmak istiyorum. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yaşamın bana verdiği iki ders, çevreni gittikçe daralt, gereksiz kalabalıkların seni üzmesine izin verme. / Franz Kafka
sözü paylaş
Abartıyorum çünkü anlaşılmak istiyorum. / Franz Kafka
sözü paylaş
Uykusuzluk, neredeyse tam bir uykusuzluk; sanki içime iğrenç bir nesne kazınıyormuş gibi düşlerin verdiği acı. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kesin bir noktadan sonra bir dönüş yolu yoktur. İşte orası sonuna kadar erişmeniz gereken yerdir. / Franz Kafka
sözü paylaş
İtiraf etmeliyim ki bu, anlamsız bir umut. Ama benim tek umudum. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanı ısıran ve sokan kitaplar okumalıyız. Okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmıyorsa ne işe yarar? / Franz Kafka
sözü paylaş
Sustukça birikiyor içimdeki kelimeler çığlık çığlığa söyleyemediklerim. / Franz Kafka
sözü paylaş
Her zaman sevdiklerinizle yürüyün, yanınızda olmasalar bile. / Franz Kafka
sözü paylaş
İçi insanlarla dolu büyük evler var karşıda, gene de tek odada bir başına olmak, bir evde yalnız yaşamak, yaşamın en önemli yanı, daha doğrusu: kimi zaman yalnız kalabilmek mutluluğun ilk koşulu. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir hedef var, ama yol yok; bizim yol dediğimiz şey, bir duraksamadır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bana öyIe geIiyor ki sen de beni seviyorsun, ya da bana öyIe geIiyor. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsan aynı anda iki şey olabilir: Dostunun güzel bir rüyası ve kendi korkunç gerçekliği. / Franz Kafka
sözü paylaş
Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum, şimdiyse soru sorabileceğime nasıl inanabildiğimi anlayamıyorum.ama gerçekte inanmıyordum ki, soruyorum sadece. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kötü'ye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık. / Franz Kafka
sözü paylaş
Belirli bir noktadan sonra geri dönüş yoktur. Bu noktaya erişmek de gerekir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yasama başladığın anda iki görev; sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak. / Franz Kafka
sözü paylaş
Odandan çıkman gerekmez, masanda oturmaya devam et ve dinle.. Dinleme bile, sadece bekle..bekleme bile, gerçekten sakin ve yalnız ol. Dünya özgürce sunacaktır kendini sana..maskesinden sıyrılmak için başka seçeneği yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine. / Franz Kafka
sözü paylaş
Nasıl yaşanırsa, öyle olunur. / Franz Kafka
sözü paylaş
Keşke görebilseler içimi. Anlatabilsem inanırlar mı? / Franz Kafka
sözü paylaş
Önümde dursan ve bana baksan; içimdeki acılar hakkında ne bilebilirsin ki; ben seninkiler hakkında ne bilebilirim ki? Ve ayaklarına kapanıp ağlasam ve anlatsam; sana cehennemin sıcak ve korkunç olduğunu anlatsalar; benim hakkımda cehenneme ilişkin bildiklerinden daha fazla bilecek misin? Bu yüzden bile biz insanlar cehennemin kapısının önündeymişiz gibi birbirimizin karşısında o kadar saygılı, o kadar düşünceli, o kadar sevgiyle durmamız gerek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Düz bir yolda yürüyor olsaydın, tüm ilerleme isteğine rağmen hala gerisin geriye gitseydin, o zaman bu çaresiz bir durum olurdu; ama sen dik, senin de aşağıdan gördüğün gibi dik bir yamacı tırmandığına göre, adımlarının geriye doğru kayması, bulunduğun yerin durumundan ileri gelebilir, o zaman da umutsuzluğa kapılmana gerek yoktur. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir merdivenin üzerine basılmaktan yeterince çukurlaşmamış basamağı, basamağın kendi açısından, işsiz çakılmış bir tahta parçasıdır yalnız. / Franz Kafka
sözü paylaş
Giyotin gibi bir inanç. Onun kadar ağır, onun kadar hafif. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dalgaların bir su damlasını kaldırıp kıyıya atması, denizdeki ezeli dalgalanma olayını asla engellemez; hatta denizdeki dalgalanma, kıyıya atılan damlaya borçludur varlığını. / Franz Kafka
sözü paylaş
Her şey bir aldatmacadır: en az yanılmaya bakmak, normal ölçüler içinde kalmak, en aşırının peşinden gitmek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanoğIu eIindeki hiçbir şeyin değerini biImeyen biri bence. / Franz Kafka
sözü paylaş
Beyinlerimiz savaşsın isterdim, Ama görüyorum ki silahsızsınız bayım. / Franz Kafka
sözü paylaş
İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kargalar, tek bir karganın gökyüzünü yok edebileceğini iddia eder. Buna hiç şüphe yoktur; ama bu gökyüzü ile ilgili hiçbir şey ifade etmez; çünkü gökyüzü basit anlamıyla şu demektir : Kargaların yokluğu. / Franz Kafka
sözü paylaş
Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir topluluğu kontrol etmek, bireyi kontrol etmekten kolaydır. Bir topluluğun ortak bir amacı vardır. Bireyin amacı ise her zaman için şaibelidir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ve sana hitap ederken her şeyi unutuyorum. / Franz Kafka
sözü paylaş
Aylar sonra ilk defa gözlerim bir işe yarayacak seni görerek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kişi, sorabilmek için okumalıdır. / Franz Kafka
sözü paylaş
İyiler uygun adım yürür. İyilerin varlığından habersiz olan başkaları onların çevresinde dans eder, zamanın oyununu oynarlar. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sen olmayınca geceler boyu sabahlara kadar yanımdaki hayalinle boğuşmakla geçiyor ömrüm. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak / Franz Kafka
sözü paylaş
Yılanın aracılığı gerekliydi: kötü, insanı ayartabilir; ama insan olamaz. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kötünün elindeki en ayartıcı silah, savaşa çağrıdır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yazılı ya da kulaktan kulağa aktarılmış olsun, dünya tarihi, bizi çoğunlukla bütünüyle yanıltır; ama insanoğlunun sezgi gücü, çoğunlukla yanlış yönlendirse de, yine de insana kılavuzluk ediyor, kimseyi yüzüstü bırakmıyor. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kendini insanlığa bakarak sina. Şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür bu. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sessizlik, yalnızca mutsuzluğun birikimidir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sonbaharda bir yol gibi: temiz pak süpürüyorsun, sonra yol bir kez daha kurumuş yapraklarla örtülüyor. / Franz Kafka
sözü paylaş
Seçim diye bir şey yoktur! çünkü siz onları seçmiyorsunuz; onlar kendilerini size seçtiriyorlar! / Franz Kafka
sözü paylaş
Konuşmak, nasıl oluyor da benim dışımda herkesin hoşuna gidiyor? / Franz Kafka
sözü paylaş
Ama bütün dumanların altında ateş vardır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir kitap, içimizdeki dönmüş denize inen balta gibi olmalı. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsan, içinde yok edilemez bir şeyin varlığından sürekli emin olmadan yaşayamaz; ancak gerek bu yok edilemez şey gerekse de bu güven kendisinden daima gizli olabilir. Bu sürekli gizliliğin kendini açığa vurma yollarından biri, kişisel bir tanrıya inançta kendini gösterir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Evrende tesadüf yoktur; tesadüf bizim kafamızın içindedir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kötü'ye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kargalar, bir tek karganın göğü yok edebileceğini ileri sürer. Ona kuşku yok; ama göklerin kulağı duymaz böyle bir savı, çünkü gökler kargaların yokluğu demektir. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanlarla iç içe olmak, insanı kendini gözlemlemeye götürür. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanlar sabırsız oldukları için cennetten kovuldular, tembel oldukları için geri dönemiyorlar. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sonsuzdur yol, ne kısaltılacak ne de eklenecek bir şey vardır, ama yine de herkes kendi çocuksu karışını tutar yolun üstüne. Gerçekten de bu bir karışlık yolu gitmen gerekir, bu senden esirgenmez. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kapımın eşiğinden atılan mektuplarının üzerinden atlıyorum her gün. Açmıyorum, okumuyorum. Daha fazla özleyeyim diye.. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamak ne büyük bir mutluluktur. / Franz Kafka
sözü paylaş
Şimdi, bazı şeyleri suskunlukla geçiştireceğim. / Franz Kafka
sözü paylaş
Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde yürünmek değil de insani çelmelemek içindir sanki. / Franz Kafka
sözü paylaş
Din fedaileri bedeni küçümsemez, çarmıha gererek yüceltirler onu; bu açıdan düşmanlarıyla aynı görüştedirler. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bence istediğin zaman yalnız kalabilmek mutluluğun en önemli nedenlerinden biridir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında. / Franz Kafka
sözü paylaş
Aylaklık bütün kötülüklerin kaynağı, bütün erdemlerin tacidir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Tinsel bir dünyadan başka bir şeyin bulunmadığı gerçeği elimizden umuduzu alır, ama bize bir kesinlik bağışlar. / Franz Kafka
sözü paylaş
Off, dedi fare.dünya da günden güne daralıyor.ilkin bir genişti ki,korktum,kostüm ileri,uzakta sağlı sollu duvarları görür görmez dünyalar benim oldu.ama bu uzun duvarlar da öyle çabuk birbirlerine doğru ilerliyorlar ki,en son odadayım işte; orada, köşede de kapan duruyor, gitgide kısılacağım kapana. Kedi:sen de öyleyse yönünü değiştir,dedi ve kedi fareyi yedi. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kendini sonsuz küçültmek ya da sonsuz küçük olmak.birincisi mükemmelik yani eylemsizliktir; ikincisi başlangıç yani eylemdir. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri bunlardan çıkar: sabırsızlık ve tembellik. Sabırsız oldukları için cennet'ten kovuldular, tembelliklerinden geri dönemiyorlar. Ama belki de belli başlı sadece bir günahları var: sabırsızlık. Sabırsızlıklarından ötürü kovulmuşlardı, sabırsızlıklarından otur geri dönemiyorlar. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sonsuzluk yolunda nasıl böylesine kolayca ilerleyebildiğine hayret eden birisi vardı; gerçekte hızla bayır aşağı yuvarlanıyordu. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yılanın aracılığı gerekliydi: Kötü, insanı ayartabilir, ama insan olamaz. / Franz Kafka
sözü paylaş
Din fedaileri bedeni küçümsemez, çarmıha gererek yüceltirler onu; bu açıdan düşmanlarıyla aynı görüştedirler. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yaşamanın başlangıcında iki ödev: Çevreyi gittikçe daraltmak ve kendini bu çevre dışında bir yerde saklı tutup tutmadığını aralıksız denetlemek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kötü'nün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin. / Franz Kafka
sözü paylaş
En kötüsü de, sahip olamadığın şeylere ait olmandır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bürokrat için insanca ilişkiler değil, yalnızca nesne ilişkileri vardır. İnsan evrağa dönüşür. Evrağa verilen sayı ile belirgin kılınan, ölmüş bir varlık olarak evrağın akışına girer. Bu varlık, şahsen çağrıldığı zaman bile bir kişi değil, yalnızca 'olay'dir. 'Konu' ile ilgili olmayan ne varsa akıp gitmiştir. Resmi dairelerin koridorları aşağılanma kokar. Sigara içmek kesinlikle yasaktır. Bu yasağın kapsamına soluk almak da girer. Buna karşılık yürek çarpıntısına izin vardır, dahası çarpıntı olması istenen bir şeydir. Her türlü ümit uçup gider. Kapıdan kapıya gönderilen kişiye suçluluk duygusu aşılanır. Buraya giren, yalnızca bir vizite kağıdı ya da pasaportunun uzatılmasını istese bile kendini suçlu duyumsar. En iyi olasılıkla bir dilek sahibidir, aslında ise suçludur. / Franz Kafka
sözü paylaş
Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kötü'nün elindeki en ayartıcı silah, savaşa çağrıdır. Kadınlarla yapılan savaşa benzer ki sonu yatakta biter. / Franz Kafka
sözü paylaş
Gerçek düşmandan sınırsız bir cesaret akar içinize. / Franz Kafka
sözü paylaş
Ev halkını koruyan tanrıya inanmaktan daha keyif veren ne olabilir! / Franz Kafka
sözü paylaş
Kıyamet günü'nü böyle adlandırmamızın nedeni ancak bizim zaman kavramımızdandır; aslında o bir tür sıkıyönetim mahkemesidir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Üzüntü, özlem, yasama olan bu bağlılığımla nasıl çıldırmıyorum daha? Çok yalnızım, dilsizlerin yalnızlığına benziyor yalnızlığım, onun için hoş görün bu gevezeliğimi, dinleyecek birini bulunca boşalttım içimi, susamazdım daha. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dünyadaki uyumsuzluk, şükür ki, sadece sayısal bir uyumsuzluğa benziyor. / Franz Kafka
sözü paylaş
Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki? / Franz Kafka
sözü paylaş
Oysa ben bütün vaktimi, bütün vaktimden daha çoğunu, yeryüzünün bütün vakitlerini sana ayırmak istiyorum. / Franz Kafka
sözü paylaş
Belki bir şeylere sahipsin, ama kendi varlığın yok savına verdiği cevap, bir titreme ve yürek çarpıntısı oldu sadece. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sanatımız, gözümüzün gerçek'le kamaşmasıdır.geri geri kaçan ucube maskelere vuran ışıktır gerçek, başka bir şey değil. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir elmanın birbirinden farklı görünüşleri olabilir : masanın üstündeki elmayı bir an olsun görebilmek için boynunu uzatan çocuğun görüşü ve bir de, elmayı alıp yanındaki arkadaşına rahatça veren evin efendisinin görüşü. / Franz Kafka
sözü paylaş
Dünyayla arandaki savaşımda, dünyanın yanında ol. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bilgeliğin başladığına ilk işaret, ölmek isteğidir. Bu yaşam dayanılmaz görünür, bir başkası ise erişilmez. İnsan ölmek istediği için utanmaz artık; nefret ettiği eski hücresinden alınıp ilk işi nefret etmeyi öğrenmek olacağı yeni hücresine konulmak için yalvarıp yakarır. Bunda belirli bir inancın kalıntısı da etkilidir; taşınma sırasında efendi koridorda görünecek, tutukluya şöyle bir bakacak ve diyecektir ki: "bu adamın yeniden hücreye kapatılmasına gerek yok. O bana geliyor artık. / Franz Kafka
sözü paylaş
Duvar kendisine çakılmak üzere olan civinin ucunu nasıl hissederse, o da şakağında öyle hissetti. Dolayısıyla hissetmedi. / Franz Kafka
sözü paylaş
Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir. / Franz Kafka
sözü paylaş
Aylar sonra ilk defa gözlerim bir işe yarayacak, seni görerek. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sıradan insanlar yaşamın gizlerinin kendilerine kapanmasına göz yumarlar, bunu yanında az sayıda bir kesim insan yaşamının gizemini ortaya çıkarmak için kendi içinde yoğun mücadelelere girişir. Bu bazen sanatın etkisiyle gerçekleşirdi özellikle edebiyat sanatının etkisiyle. Edebiyat, tutkuları ve beyni beraberce en yoğun şekilde inceleyebilen sanat dalıydı. / Franz Kafka
sözü paylaş
Kim terkedilmiş bir hayat yaşar, ama yine de bazen insanlar arasına karışmak isteğini duyarsa, kim günün değişik zamanlarını, havadaki, iş durumundaki vb. Değişiklikleri dikkate alarak tutunabileceği bir insan kolu görmek isterse, sokağa bakan bir pencere olmadan uzun süre yapamaz. / Franz Kafka
sözü paylaş
İnsanların tüm kusurları sabırsızlık, yaptıkları işte yönteme vaktinden önce son veriş ve sözde bir sorunu, sözde bir çıt içine almaktır. / Franz Kafka
sözü paylaş
Bir kafes, kuş aramaya çıkmış. / Franz Kafka
sözü paylaş
Sen ödevsin. Ama görünürde öğrenci yok. / Franz Kafka
sözü paylaş
Yapılan Yorumlar [0 adet]
Henüz yorum yazılmamış.
İlk yorum yazan sen ol!


Bazı Ünlüler (Misafirlerin şu an baktığı)
Herbert George Wells ya da daha çok tanındığı adla H. G. Wells (21 Eylül 1866 - 13 Ağustos 1946), Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilim kurgu romanlarıyla tanınan ama neredeyse edebiyatın her dalında birçok eser vermiş olan İngiliz yazardır. Sosyalist olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells'in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasi ve sosyal yorumlar bulunmaktad...
Devamını oku >>
Julian Patrick Barnes (d. 19 Ocak 1946,-), Man Booker Ödülü sahibi, çağdaş İngiliz roman yazarı. Dan Кavanagh takma ismiyle polisiye romanlar da yazan Barnes, Fransa'da da popüler olan İngiliz yazarlardan biridir. Sanatçı bu ülkede aralarında Médicis Ödülü ve Prix Femina'nın da bulunduğu birçok ödül kazandı. City of London School ve Oxford'taki Magdalen Koleji'nde eğitim gören Barnes, eği...
Devamını oku >>
Eɾnst Heinɾich Philipp August Haeckel (16 Şubat 1834, Potsdam - 9 Ağustos 1919, Jena), yüksek ɾütbe sahibi Alman biyolog ve filozoftuɾ. Başlıca ilgi alanını evɾim oluştuɾmuştuɾ. Daɾwin'in Almanya'daki çalışmasını ileɾletmiştiɾ. Oɾganizmalaɾın biyolojik gelişimi ve tüɾleɾin evɾimsel gelişimi teoɾisini geliştiɾmi...
Devamını oku >>
Sıcak Ayaz ve Кaρalı Gişe Yalnızlık adlı kitaρlarının yazarı olan Serkan Özel 2013 yılında Destek Yayınları'ndan çıkarmış olduğu kitaρları ile tanınmıştır. Özellikle 'Sıcak Ayaz' adlı kitabı ile ismini duyuran Serkan Özel, bu kitabı ile büyük çıkış yakalamıştır. Serkan Özel'in 'Sıcak Ayaz' kitabı kitaρseverler tarafından büyük beğeni toplamıştır. 'Sıcak Ayaz' kitabı ço...
Devamını oku >>
Vladimiɾ Baɾtol, Sloven yazaɾ. En meşhuɾ eseɾi olan Alamut ɾomanı ile tanınmıştıɾ. Alamut ɾomanı 1938 senesinde yayınlanmış sonɾadan biɾçok dile çevɾilmiştiɾ ve dünya çapında Slovenya edebiyatının en popüleɾ edebi eseɾleɾi aɾasında sayılmaktadıɾ. Baɾtol, 24 Şubat 1903 taɾihinde şu anda Tɾieste’ni...
Devamını oku >>